Chudoba na každom rohu a pohľad na deti, ktorý trhá srdce. V tejto krajine objavíš mnoho kontrastov
- Píše sa tam iný rok a deň má 12 hodín
- Chudobní ľudia žijú v pojazdných domoch
- Etiópia je krajinou mnohých kuriozít, má však jedinečnú kultúru a históriu
- Píše sa tam iný rok a deň má 12 hodín
- Chudobní ľudia žijú v pojazdných domoch
- Etiópia je krajinou mnohých kuriozít, má však jedinečnú kultúru a históriu
Svoje miesto si našla na východnej strane Afriky. Pýši sa jedinečnou kultúrou s bohatými historickými a prírodnými pamiatkami. Nikdy nebola kolonizovaná európskymi veľmocami, preto je jedinou krajinou kontinentu s pôvodným obyvateľstvom.
Hovorí sa tam viac než 80 jazykmi a vyše 200 dialektami. Tu platí pravidlo – koľko nárečí, toľko etnických skupín. Najpočetnejšími sú však Oromovia, Amharci, Tigrajci a Sidamovia. Úradným jazykom je amharčina. Pozoruhodný je Štát južných národov – práve tam nájdeš zmes 60 malých národov a rôznorodých kmeňov.
Krajina kontrastov
Etiópia je krajinou kontrastov. Môže sa dokonca pochváliť titulom druhej najľudnatejšej krajiny Afriky a patrí medzi najdlhšie nezávislé africké krajiny.
Jej hlavným mestom je Adiss Abeba, čo v preklade znamená nový kvet. Je vstupnou bránou do kúzelného portálu, ktorým sa dostaneš do úplne iného kúta na svete. Vzniklo v roku 1887 a založil ho cisár Menelik II. V tom čase sa nazývalo kráľovské mesto Šoa.
Do roku 1941 bolo okupované Talianskom a považovalo sa za hlavné mesto Talianskej východnej Afriky. Etiópski partizáni mesto napokon oslobodili a po 2. svetovej vojne sa zmodernizovalo. Rozprestiera sa na Etiópskej vysočine a siaha až do 2 500 metrov nad morom.
Chudobu je vidieť na každom rohu, nátura obyvateľov je na európske pomery naozaj nevšedná. Lenivosť, akou sa prezentujú, som si nikdy ani len nevedela predstaviť.
Naopak, tanec a hudbu majú v krvi. V Adiss Abeba som strávila tri mesiace, mnohí na mňa ukazovali prstom, iní si ma zas fotili. Byť beloškou na takomto kontinente je proste zážitok.
Na každom rohu na teba striehne prekvapenie
Prvé zdesenie na mňa striehlo hneď po prílete na medzinárodné letisko Adiss Abeba. Ak ideš za svojimi známymi, nečakaj, že ich uvidíš hneď v letiskovej hale. Tam majú vstup zakázaný. Je to z jasného dôvodu, ktorým je povaha obyvateľov. Vždy, keď niekoho očakávali, prišli vo veľkých skupinách. Na letisku v tom prípade nastával chaos, preto to začali regulovať takýmto spôsobom.
Ďalšia nevšednosť, ktorá na teba čaká hneď pri príchode, je počasie. Ak sa tam vyberieš v letných mesiacoch, ako júl či august, počítaj s tým, že sa tam zo slnka určite neuvaríš, ako si mnohí myslia. Od júla do septembra tam totiž trvá obdobie dažďov. Preto netreba zabudnúť na nepremokavú bundu a zíde sa aj hrubý sveter.
Omladneš o 7 rokov a tvoj deň bude mať len 12 hodín
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kto sa v tejto krajine bežne drží za ruky
- Aké miesto našu redaktorku zaujalo a čo jej, naopak, trhalo srdce
- Ako v tejto krajine žijú tí najchudobnejší
- Aké bizarnosti sa dejú na miestnych cestách
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity