Soulboardiy Drahomír zájazd
Soulboardiy Drahovím Eva deti

Roky pracovali na vývoji, aby mohli obsadiť svetové prvenstvo. Na Slovensku vyrábame výnimočné dosky

  • Sú rôznych tvarov a farieb, na sneh aj suchú zem, Soulboardiy jednoducho dobyli svet
  • Drahomír a Eva nemali začiatky vôbec jednoduché, roky tvrdej práce ich však vyšvihli do sveta
  • „Neimportujeme kanadský javor z druhého konca sveta, chceli sme to robiť inak, lepšie, funkčnejšie a ekologickejšie“
  • Sú rôznych tvarov a farieb, na sneh aj suchú zem, Soulboardiy jednoducho dobyli svet
  • Drahomír a Eva nemali začiatky vôbec jednoduché, roky tvrdej práce ich však vyšvihli do sveta
  • „Neimportujeme kanadský javor z druhého konca sveta, chceli sme to robiť inak, lepšie, funkčnejšie a ekologickejšie“

Roky pracovali na vývoji, aby mohli obsadiť svetové prvenstvo. Ich práca sa od skateboardu či klasického snowboardu razantne líši, no zamiluješ sa do nej. Po okúsení toho, čo trh ponúka, sa rozhodli, že svet potrebuje ekologickú aj technologickú zmenu. „Nemali sme žiadne kontakty, ani know how, bola to riadna divočina,“ hovorí Drahomír, ktorý spolu so svojou manželkou Evou tvorí srdce značky Soulboardiy uznávanej v celom svete.

  • Čím sú Soulboardiy výnimočné
  • Ako vznikajú, a kto na nich jazdí
  • Prečo sú ekologickejšie, ako iné „dosky“
  • Čo plánuje dvojica v novom roku

Vyrábate nádherné snowsurfskates, a teda ste zameraní rovno na dve oblasti, bolo to tak vždy?

V skutočnosti sme najprv začali vyrábať snowsurfy, respektíve powdersurfy. To sme ešte žili v Rakúskych Alpách v snehovom paradíze. Až neskôr, keď sme sa vrátili naspäť na Slovensko, k tomu pribudli aj skejty. Najprv to boli také cruisery so surfovým feelingom. Po objavení surfskejtu a zamilovaní sa do tohto úžasného druhu skateboardingu, sme sa sústredili už len na custom surfskejty.

S čím najťažším ste sa potýkali v začiatkoch výroby?

So všetkým. Nemali sme ani priestory, ani náradie, ani kontakty na nákup vhodných materialov. Žiadny know-how, ako zhmotniť naše predstavy. Bola to veľká divočina. Vyrábali sme to všade, kde sa dalo. Na balkónoch, po garážach, v obývačke čistý punk. Všetko sme zisťovali metódou pokus-omyl a snažili sa doslova z ničoho spraviť niečo krásne, funkčné a jedinečné.

Vedelo vás to už v tých dňoch uživiť, alebo ste museli byť zamestnaní?

Uživiť nás to nevedelo veľmi dlho. Samotný vývoj a experimenty s rozličnými materiálmi stáli neskutočne veľa peňazí a času. Nemohli a ani sme nechceli vyrábať tak, ako sa to bežne robí, lebo sme nechceli používať toľko neekologického materiálu. Vždy sme hľadali a testovali prírodné a dostupné materiály a snažili sa ísť touto cestou. A aj keď to bola cesta nekonečne dlhšia, drahšia a náročnejšia, teraz sme veľmi radi, že sme jej ostali verní.

https://www.instagram.com/p/CHPpQVmHHL0/

Čomu ste sa venovali pred vznikom Soulboardiy?

Mali sme tenisovú akadémiu v Rakúskych Alpách. Tam sme okrem tenisu učili a inšpirovali ľudí, ako pracovať so svojou koncentráciou a telom na dosiahnutie stavu Flow. A to je ten spoločný menovateľ, ktorý je esenciálny aj pri tom, čo robíme teraz. Surfskate a snowsurf je priama linka do TU a TERAZ.

Poďme sa pozrieť bližšie na materiály a technológie, sú vyrábané všetky produkty z rovnakého dreva, materiálu?

Aktuálne používame rozličné druhy dreva. Neimportujeme klasický kanadský javor alebo bambus z druhého konca sveta, namiesto toho používame európsku brezu a slovenský buk z lesov na východe. Je certifikovaný a ťažený udržateľným spôsobom. Používame aj iné prírodné materiály, ktoré sme za tie roky objavili.

https://www.instagram.com/p/CHFtDmdn-zV/

Napríklad, na výrobu laminátu našich snowsurfov nepoužívame sklenené vlákno a toxický epoxid, ako je bežné. Namiesto toho používame švajčiarske high-tech ľanové tkaniny a švajčiarsky ekologický epoxid. 

Na ich tvare ste pracovali od roku 2012, čím sú vaše snowsurfy okrem ekologickej cesty špeciálne?

Unikátne sú naše 3D tvary a konštrukcie. Konštrukcia dosky na jazdenie bez viazania je neporovnateľná s doskou na viazanie. Je tam úplne iná mechanika ako pri snowboarde. Po celom svete sa snažia rozličné firmy a nadšenci vyrobiť najlepší snowsurf a každý má svoju vlastnú teóriu. Všetci ale majú jedno spoločné. Všetky snowsurfy sú vlastne powdersurfy.

https://www.instagram.com/p/CD0oPbin9y7/

Skutočne fungujú iba pri dostatočne hlbokom mäkkom snehu. My sme sa vydali unikátnou cestou. Vyvinúť snowsurf, ktorý je plne ovládateľný v akomkoľvek snehu. Pravý all-terrain snowsurf. Doska, ktorá sa dá jazdiť iba vo výborných podmienkach pre nás nemá až taký zmysel.

https://www.instagram.com/p/B9hUmlLl82L/

My chceme jazdiť čo najčastejšie a s čo najmenšou logistikou, ako sa dostať k prejazdnému terénu. Nie raz, dvakrát do roka, keď situácia praje na vrcholoch hôr, ale kdekoľvek je trochu snehu a nejaký aspoň malý kopček. Zábava pre celú rodinu a nie len horských vlkov. Nazvali sme to Snowsurfskate, lebo jazdnými vlastnosťami veľmi pripomína surfskate.

Máte na Slovensku v tom, čo robíte, nejakú konkurenciu, alebo je to vďaka komunite určitým spôsobom monopolné?

Na Slovensku konkurenciu nemáme. Zatiaľ nebol nikto taký šialený, aby sa do toho pustil. V Európe sú ešte dve firmy, ktoré vyrábajú snowsurfy, ale, ako som spomínal, jedná sa o powdersurfy. S vývojom plne pojazdného all-terrain snowsurfu nemáme v skutočnosti konkurenciu na celom svete.

https://www.instagram.com/p/B1PA81EAFnr/

Koľko stojí surfskte či snowsurf z vašej produkcie?

Surfskate komplet sa pohybuje medzi 260 až 300 eur, podla designu a zvolených komponentov. Zimné detské snowsurfy máme za 150 eur, pre dospelých sa to pohybuje medzi 200 až 350 eur. Máme aj kopec prototypov a testovacích dosiek za nižšie ceny. Snažíme sa umožniť zažiť snowsurf každému záujemcovi, preto dosky aj požičiavame. Za deň zaplatíš 20 eur, alebo 45 eur za 3 dni.

Na sociálnych sieťach máte rôzne dizajny, vyrábate produkty aj na mieru a podľa želania zákazníka?

Áno, väčšiu časť surfskejtov vyrábame na zákazku. Máme zopár overených tvarov a pružností dosiek, ktoré odporúčame podľa výšky a váhy zákazníka. Ten nám potom dá svoje predstavy dizajnu, ktoré my zrealizujeme. Snowsurfy nie sú väčšinou na zákazku, ale robili sme už aj také. Napríklad, jedna pani si namaľovala so svojou dcérkou obraz na plátno, ktorý sme potom zalaminovali ako vrchnú vrstvu jej snowsurfu. Veľmi pekný príbeh aj výsledok.

Ako prebieha výroba surfskate a koľko trvá, kým sa produkt dostane k zákazníkovi?

Výroba sa skladá z dosť veľa krokov, pretože si všetko vyrábame sami. Nekupujeme hotové dosky odniekiaľ s Číny, ktoré potom dizajnujeme. Najprv sa vyskladá náš unikátny drevený sendvič a zlisuje sa do 3D tvaru. Potom sa vyreže tvar dosky, obrúsia sa hrany, vyvŕtajú diery a upraví povrch. Tým je doska pripravená na želania zákazníka. 

On si potom určí farbu a dá input na dizajn.Ten my interpretujeme našimi technikami. Nepoužívame žiadne digitálne dizajny, žiadny transfér pomocou fólie, alebo striekanie farby. Všetky tieto technológie vyrábajú neekologický odpad a sú teda pre nás neprípustné a zbytočné. Grafiky ručne vypaľujeme a farbíme prírodnými pigmentami, alebo poťahujeme bavlnou.

https://www.instagram.com/p/BxSI4IJgLDr/

Každý dizajn je unikátny a je v ňom cítiť pozornosť, ktorá mu bola venovaná. To platí pre každý náš produkt, aj preto ich nazývame Soulboardy. Energia a pozornosť, ktorú každá doska dostane, jej dáva dušu. Následne sa dosky lakujú zdravým lakom, a kompletuje sa celý surfskate.

Väčšinou to trvá približne týždeň až dva, podľa zložitosti dizajnu. Sme radi, že nám naši zákazníci veria a dávajú nám voľnú ruku pri realizácii svojich prianí. Väčšina z nich vidí svoj vysnený Soulboard, až keď si ho príde vyzdvihnúť. Je krásne vidieť tie usmiate tváre, keď je doska ešte krajšia, ako si ju predstavovali.

Koľko času a peňazí zabralo vytvoriť si profesionálnu dielňu so všetkým potrebným náradím?

Asi by som to nenazval profesionálnou dielňou v klasickom zmysle slova. Vyrábame unikátne produkty unikátnym spôsobom a tomu aj zodpovedá vybavenie dielne. Keď nepočítam vŕtačku, ručnú brúsku, frézu, tak v podstate nemáme žiadne stroje, všetko je viac menej ručná výroba. Veci ako lis na skejty, alebo veľký vákuový lis na snowsurfy, rozličné prípravky a šablóny, sme si museli vyvinúť a vyrobiť postupne sami. To sa nedá nikde kúpiť.

Ono to nakoniec ani nestálo toľko peňazí, ako času to vymyslieť a nejako vyrobiť. My, Slováci, sme vynaliezaví a vieme urobiť z mála v skromných podmienkach skvelé veci. Veľmi nám pomohli aj skúsenejší kamaráti ako Rossi (Robo Sitár), Chalani z Demon Surfboards alebo Viktor Devečka z Forest Skis.

https://www.instagram.com/p/Bv6G27ig5Bb/

Zarobí vám značka aj v pandemických časoch dosť na živobytie?

V pandemických časoch sa nám paradoxne darí lepšie ako predtým. Ľudia majú viac voľného času a chcú viac športovať. Skateboardový priemysel boomuje. Problematické sú skôr celosvetové problémy s dovozom a distribúciou. Meškania, nedostatok na skladoch a neisté objednávky importovaných súčiastok.

Na značke ste sa podieľali traja, kto ju dnes vedie?

Hlava, ruka a srdce Soulboardiy som ja s mojou manželkou. Celý projekt sme začali s našim dávnym priateľom Michalom Sučákom. Aj keď v súčasnosti v spoločnosti nepôsobí, bez neho a jeho podpory by nebolo možné nikdy začať. Aktuálne sme celé Soulboardiy dvaja ľudia. Eva je zodpovedná za dizajny a logistiku, ja robím všetko ostatné.

Jazdíte obaja aj sneh, aj skate, alebo to máte nejako podelené?

Jazdím všetko, čo sa dá, Eva iba sneh. Ale v poslednej dobe sme toho najazdili minimálne, lebo do nášho tímu patria ešte naši dvaja malí synovia, takže voľného času nám na športovanie už veľa neostáva.

Máte zákazníkov a pobočky v zahraničí?

Za tie roky sme si už vybudovali vierohodné meno aj v zahraničí a máme tak polovicu zákazníkov mimo Slovenska. Ešte k tomu sme po úspechu na tohtoročnom veľtrhu ISPO v Mníchove, spustili aj výrobu luxusnej série surfskejtových dosiek, ktoré produkujeme v malej fabričke v susednom Poľsku. Nazvaná je REvolution séria.

https://www.instagram.com/p/B_MeYF4FPC6/

Tieto, momentálne najtechnickejšie surfskejtové dosky na svetovom trhu, si pomaly, ale isto nachádzajú fanúšikov po celom svete a sú dostupné aj vo vybraných obchodoch v Európe. Na našich REvolution doskách už jazdia nadšenci nielen z Európy, ale aj napríklad z Brazílie, Kórei, Japonska, Ruska či Vietnamu.

Aké plány máte pre značku v budúcom roku?

Naša srdcová záležitosť sú stále zákazkové surfskejty. Vyrobiť niekomu jedinečný Soulboard a potom zažiť, ako sa z neho teší, je úžasne naplňujúce. Určite by sme ale aj chceli, aby  naša REvoluion séria rástla a dostala sa k čo najväčšiemu množstvu zákazníkov.

Takisto pripravujeme spoluprácu s jedným výrobcom nových surfskejt truckov a dovážame na Slovensko americké Sharkwheels. Okrem toho už niekoľko rokov vyvíjame spomínaný all-terrain snowsurfskate, o ktorý už prejavili záujem aj v Japonsku. Sme tesne pred úspešným dokončením vývoja, tak uvidíme, ako to dopadne.

Obľúbené sú aj naše surfskatové workshopy a snowsurfové kempy. Ako tréner som vždy rád, keď na takýchto akciách môžem zažiť, že sa ľuďom darí celkom rýchlo na našich doskách dobre zajazdiť. Pozitívna spätná väzba plná nadšenia nám dodáva chuť pokračovať v tom, čo robíme. Každopádne, možností, nápadov a ponúk je veľa, takže sa nudiť nebudeme.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá