Na Slovensku máme svetových architektov. Tieto slovenské instagramové účty ťa o tom presvedčia

  • Predstavujeme ti výber z instagramových účtov, ktoré sa venujú slovenskej architektúre
  • Nájdeš tu ateliéry, architektov ale aj účet, ktorý im každoročne udeľuje ceny
  • Medzi vybranými je napríklad aj bývalý ateliér bratislavského primátora Valla
architektúra na Instagrame
Screenshot IG sadovskyarchitects/compassarchitekti
  • Predstavujeme ti výber z instagramových účtov, ktoré sa venujú slovenskej architektúre
  • Nájdeš tu ateliéry, architektov ale aj účet, ktorý im každoročne udeľuje ceny
  • Medzi vybranými je napríklad aj bývalý ateliér bratislavského primátora Valla

Inšpiráciu najlepšie načerpáš, keď ju máš pred sebou. Ak už sa rozhoduješ, aký dom postaviť, čo nové si do bytu kúpiť, alebo ťa jednoducho baví architektúra, prinášame ti zoznam zaujímavých slovenských účtov, ktoré nápadmi priamo sršia.

Niektoré sú profily architektonických ateliérov, iné poriadajú každoročné ceny za architektúru. Týchto top 10 ťa však určite dá do obrazu čo vo svete momentálne „frčí“.

@le_architects

Architektonické štúdio pôsobí v sfére už od roku 2015. Na ich instagramovom účte môže nájsť vizualizácie ale aj realizácie jednotlivých architektov. 

Ateliér si vo svojich návrhoch zakladá na jednoduchosti. V interiéri používa prevažne drevené materiály.

Cieľom našej práce je vytvárať priestor s ohľadom na človeka a jeho každodenný život. Zaoberáme sa najmä tvorbou modernej architektúry a nadčasového interiérového  dizajnu, ktorý sa vyznačuje svojou komplexnosťou, kde už pri prvotnom návrhu architektúry a dispozície domýšľame aj tie najmenšie detaily interiéru. V našich návrhoch zohľadňujeme praktickosť, dizajn a funkčnosť,“ píšu architekti. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa LEarchitects (@le_architects)

@studioe_design_arch

Sudio E má na Instagrame bohatú základňu svojich sledovateľov a pravidelne prispieva svojimi návrhmi či už interiéru alebo architektúry rodinných domov.

Štúdio má návrhy minimalistické s akcentujúcimi prvkami, ktoré môžeš zbadať v každej jednej miestnosti.

Studio e, je jednoducho „e“ ako Erik. Zakladateľ a súčasný kreatívny riaditeľ. Vizionár. Jeho tvorba udáva trend v navrhovaní interiérov nielen na Slovensku. Je úspešným absolventom fakulty architektúry STU. Už počas školy však pracoval na projektoch v Dubaji a posunul interiérový dizajn do úplne inej roviny. Po návrate na Slovensko sa spojil s Katarínou Augustinič, s ktorou vytvorili nerozlučnú dvojicu. Katarína, ako obchodná riaditeľka, zastrešila obchod, marketing a operatívu firmy. Dnes sme tím 18 architektov a realizátorov a sme schopní navrhnúť a realizovať na kľúč akýkoľvek projekt,“ píšu o sebe architekti.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Studio E (@studioe_design_arch)

@rulesarchitects

Rules architect sú priekopníci slovenskej architektúry na Instagrame. Na Slovensku majú najväčšiu základňu s vyše 20 tisícmi nadšencami ich dizajnu. 

Napriek tomu, že u nich momentálne pracuje 19 architektov a dizajnérov, zachovávajú si svoj rukopis a na návrhoch je vidieť, z ktorého štúdia pochádza. 

Ateliér sa taktiež pýši, že interiéry realizujú za pomoci vlastných remeselníkov. „Sme architekti so sídlom v Bratislave, ale pôsobíme po celom Slovensku a v zahraničí. Robíme projekty všetkých druhov, mierok a rozpočtov. Naše služby využívajú súkromné osoby, malé firmy, developeri a medzinárodné spoločnosti. Realizácie interiérov dodávame na kľúč s vlastnými remeselníkmi.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa RULES architekti (@rulesarchitects)

@compassarchitekti

Compass architekti je známe architektonické štúdio so sídlom v Bratislave a v poslednom období si ich návrhy mohol vidieť na zaujímavých projektoch, akým je napríklad aj Národné kongresové centrum.

Momentálne sa v ateliéri nachádza 28 architektov, ktorí spoločno pracujú na väčších návrhoch.

Ateliér však má aj v portfóliu viaceré moderné rodinné domy, ktoré stavia naprieč celým Slovenskom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa compass architekti (@compassarchitekti)

@ce_za_ar

Na tomto účte by si mal nájsť to všetko „naj“ zo slovenskej architektúry. CE ZA AR je prestížneho ocenenie Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru a týmto rokom sa konalo už 19. krát.

CE ZA AR: Poznáme TOP stavby roka na Slovensku. Toto je to najlepšie, čo sme postavili

Poslaním Ceny je zvýšiť informovanosť verejnosti o práci architekta v spoločnosti, o význame tejto profesie a o jej vplyve na tvorbu prostredia. Cieľom Ceny je tiež prezentácia a podpora architektonickej tvorby členov Slovenskej komory architektov prostredníctvom prezentácie prihlásených a ocenených diel,“ píšu organizátori.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CE ZA AR (@ce_za_ar)

@sadovskyarchitects

Sadovsky Architects je bývalý ateliér bratislavského primátora Matúša Valla, ktorý spoluzakladal s Oliverom Sadovským. V časoch, kedy primátor nebol primátorom sa štúdio volalo Vallo Sadovsky Architects.

V súčasnosti sa zameriava na architektúru, urbanizmus a interiérový dizajn. Dvojica bratislavských architektov v roku 2008 založili tiež iniciatívu „Mestské zásahy“, ktorá sa zameriava na architektonický aktivizmus, výskum, poradenskú činnosť v oblasti mestského a verejného priestoru a na účasť občanov na ich rozvoji.

Študoval v Ríme, New Yorku, nakoniec našiel cestu domov. Príbeh architekta, ktorý chce Bratislavu premeniť na svetovú metropolu

Dávno pred Vallo Sadovsky Architekts to boli Vallo, Sadovský. Obchodná značka VSA sa vznikla na základnej škole v Bratislave niekedy okolo roku 1990 a pevnými základmi pre architektonickú kanceláriu je naše dlhé priateľstvo. Berieme všetko smrteľne vážne, ale iba do chvíle, kedy sa začneme smiať. Architektúru milujeme rovnako, ako milujeme hudbu,písali architekti ešte pred zvolením Valla do funkcie. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Sadovsky & Architects (@sadovskyarchitects)

@at26_architects

at26 je architektonické štúdio založené v roku 1998 v Bratislave. Z bývalých spolužiakov sa stali kolegovia na už vyše 20 rokov. Peter Kukučka, Branislav Loskot a Jaroslav Takáč spoločne študovali architektúru na STU a dodnes tvoria at26 tím.

Na ich instagramovom účte nájdeš zaujímavé návrhy, v ktorých sa architekti neboja kombinovať farby napríklad aj s drevom. 

Presvedčia ťa, že akcentujúcim prvkom v tvojej dominantnej obývačke môže byť pokojne bledoružová.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa AT26 architects (@at26_architects)

@architekti_mikulaj_mikulajova

Jednoduchosť, drevo a akýmsi magickým spôsobom z ich návrhov sála dokonalý pokoj. Ak si fanúšik moderných domov, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako tradičné slovenské drevenice, tento účet by si taktiež nemal prehliadnuť.

Rukopis súrodencov Mikulajovcov sa nedá poprieť. Budeš ho vidieť na každom príspevku. 

Ateliér založili v roku 2008 súrodenci Juraj Mikulaj a Andrea Ambrovičová Mikulajová. Obaja architekti študovali na významných európskych školách architektúry a neskôr pracovali v prestížnych viedenských ateliéroch Jabornegg & Pálffy Architects a Podrecca Architects. Ateliér má v portfóliu radu kvalitných realizácií z oblasti rezidenčnej architektúry, administratívy, interiérovej tvorby a mestského prostredia. Pravidelne sa zúčastňuje vo veľkých medzinárodných architektonických súťažiach, kde získal viaceré významné ocenenia. Projekty a realizácie ateliéru sú často publikované v domácich aj zahraničných odborných periodikách,“ píšu architekti na svojej stránke. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ARCHITEKTI mikulaj&mikulajova (@architekti_mikulaj_mikulajova)

@beefarchitekti

Minimalizmus a zmysel pre detail. Tak by sa dal opísať ateliér Beef architects, ktorý srší jednoduchými, napriek tomu geniálnymi nápadmi.

Ako sami hovoria, priestorom radi vytvárajú nadčasovosť, ktorá trvá. Siahajú po „skutočných“ materiáloch, ktorými sú predovšetkým drevo či tehly.

beef je architektonický ateliér, ktorý v roku 2004 v Bratislave založili Rado Buzinkay a Andrej Ferenčík. V súčasnosti je nás dvanásť a pracujeme na projektoch od low-budget interiérov až po urbanistické štúdie. Radi navrhujeme rodinné domy a prekopávame staré byty. Hľadáme dokonalú dispozíciu, jednoduchosť a nadčasovú krásu. Máme radi skutočné materiály,“ opisujú ateliér architekti. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa beef (@beefarchitekti)

@rb_architects_

Je možné, že stavbu už od nás poznáš, neraz sme písali o oceňovanej administratívnej budove navrhnutej v areáli závodu na výrobu betónových prvkov ABW (Austria Beton Werk).

Stavba vyšla z ateliéru RB Architects od architektov René Baranyai a Borislav Benedek. Na projekte spolupracovali Gabriela Chvostaľová, Marek Vadovič, Gabriela Rolenčíková a Anna Juričková.

Ocenenú slovenskú stavbvu si všimli vo svete. Z týchto kancelárii by si nikdy nechcel ísť na home office

To však od architektov nie je všetko. Na účte môžeš nájsť množstvo zaujimavých návrhov, ktoré sa snažia oživiť napríklad aj nie veľmi typickými vzormi obklade, dlaždiciach či poťahoch prvkov v interiéri. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ◼️rbarchitects◼️ (@rb_architects_)

Najnovšie videá

Trendové videá