Svet pozná najmladšieho miliardára. Prvý patent vymyslel už v 13 rokoch. Od 17 má vlastnú startup firmu
- Austin Russell sa stal pojmom, ktorý doposiaľ šokuje startupový svet
- Nebol ešte dosť starý na to, aby šoféroval, keď vymyslel laserové senzory pre samoriadiace vozidlá a založil dnes miliardovú spoločnosť
- Austin Russell sa stal pojmom, ktorý doposiaľ šokuje startupový svet
- Nebol ešte dosť starý na to, aby šoféroval, keď vymyslel laserové senzory pre samoriadiace vozidlá a založil dnes miliardovú spoločnosť
Čo si robil v 13 rokoch? Na pobreží amerického štátu Kalifornia, pod mestom anjelov – Los Angeles, v tomto veku mladý Austin Russell už vymýšľal patent na recykláciu postrekovacej vody, ktorá by sa dala ďalej použiť. Je impozantné, že niečo také napadne len 13-ročnému chalanovi.
A tým Austin Russell so svojimi nápadmi samozrejme ani z ďaleka neskončil. Ten najlepší, ktorý z neho spraví miliardára, prišiel už o pár rokov neskôr, keď mal 17. Prerušil štúdium fyziky a prijal štipendium v hodnote 100 000 dolárov, aby ďalej rozvíjal svoj nápad laserových senzorov pre autá.
Vtedy, vo veku, keď bol sotva starý na to, aby šoféroval, založil svoju firmu Luminar, ktorá sa zaoberá systémom lidar – tak sa nazýva metóda, keď sa vzdialenosti a predmety vyhodnocujú na základe laserového svetla a jeho odrazov od okolitých vecí. Jednoducho povedané, za pomoci laserov vie vozidlo presne trojrozmerne vyhodnotiť svoje okolie, kde sa čo nachádza:
Auto vás tým pádom toľko nepotrebuje, vie, kde čo je, stojí a dokáže to obísť, preto je tento systém zaujímavý obzvlášť pre takzvané samoriadiace autá. Pre niekoho ide o krok do budúcnosti, keď vás auto úplne samo bezpečne dopraví tam, kam treba – čo už roky môžeme sledovať ako víziu v rôznych sci-fi filmoch:
https://www.youtube.com/watch?v=qhAFWW-p7PQ
Ale späť do reality a k mladému Austinovi Russellovi, ktorý ma dnes už 25 rokov a stal sa vďaka svojim laserom a spoločnosti Luminar najmladším a najnovším miliardárom sveta.
Najmladší miliardár, ktorý to dokázal sám
Firma nadaného mladíka z Kalifornie vstúpila pred pár dňami na burzu Nasdaq (najväčší svetový elektronický trh) a jej akcie okamžite vzrástli o vyše 30%. Luminar Technologies má jednoducho potenciál. Prichádza s novým, kľúčovým senzorom a môže sa už pochváliť viacerými dohodami a zmluvami s automobilkami. Mnohých preto jej rast priveľmi neprekvapil.
Z Austina Russella spravil nárast akcií firmy okamžite miliardára. Sám vlastní vyše 104 miliónov akcií a jeho majetok sa tak na základe burzových čísel dá odhadnúť na 2,4 miliardy dolárov, teda necelé 2 miliardy eur.
„Najnovší a najmladší vlastnoručne vyrobený miliardár,“ tak znel štvrtkový nadpis zahraničného magazínu Forbes. Tým „vlastnoručne“ chcel časopis zdôrazniť, že Austin Russell svoj úspech doslova vybudoval a vymyslel sám, na rozdiel od možno niektorých iných veľmi mladých milionárov a miliardárov.
„Som stále relatívne mladý, ale… stálo to veľa krvi, potu a sĺz. A mal som to šťastie, že som si mohol udržať dostatočne dobrý podiel,“ vyjadril sa pre magazín čerstvý miliardár.
Luminar pre Mercedes, Volvo a iné automobilky
Austin Russell a jeho Luminar však nie sú jediní, a to dokonca ani v samotnom Sillicon Valley – bašte IT firiem a startupov, ktorí pracujú na niečom podobnom. Ale konkurencia trhu prospieva a presadiť sa potom dokážu naozaj len tí skutočne dobrí, v niečom iní a pokrokoví, obzvlášť tu na Sillicon Valley.
Dobrou správou pre Luminar a taktiež jej akcie je, že sa spoločnosti už podarilo podpísať niekoľko zaujímavých zmlúv a dohôd, napríklad s automobilkami i s inými firmami. Teda, o jej produkt je už záujem a vyzerá to, že sa napriek konkurencii dokáže úspešne presadiť. A každá nová spolupráca či nový klient zvyšuje hodnotu firmy a teda aj naďalej rastúci majetok mladého miliardára.
Známa je spolupráca so švédskou automobilkou Volvo (ktorú má pod sebou čínska Geely). Luminar dodá svoju technológiu lidar pre vozidlá severanov a očakáva sa, že už od roku 2022 budú mať Volva v sebe zabudovaný tento moderný systém.
Ďalšími zaujímavými, verejne známymi partnermi a v podstate klientmi je napríklad nemecký Daimler, ktorý vyrába Mercedesy, nákladné autá i autobusy, alebo IT obor Intel Corporation.
Russell v rozhovore pre Forbes spomenul, že firma má až „9 vývojových dohôd“ s výrobcami automobilov a teda spomínaní Švédi a Nemci nie sú zjavne jediní, s kým už americká spoločnosť rokuje. Viaceré automobilky údajne už prispôsobujú svoje softvéry tak, aby pracovali a fungovali so senzormi Luminar. Takže, o pár rokov je dosť pravdepodobné, že aj v tvojom novom aute bude už takzvaný lidar systém najmladšieho miliardára našej planéty.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Forbes, Daily Mail, Youtube – Forbes