Nekonečné hádky o tom, či je inteligentnejší pes alebo mačka, musia ísť práve teraz bokom. Vedci sa rozhodli preskúmať porozumenie tých väčších štvornohých miláčikov. Predpoklady o pocite pochopenia zo strany psov sa nepotvrdili. Práve naopak, uniká im viac, ako sme si mysleli. Ľudská reč je pre nich neprekonateľným kódom, ktorý chápu hlavne na základe našej intonácie.
Napriek vynikajúcemu sluchu psov a schopnosti analyzovať a spracovávať rôzne zvuky reči, nová štúdia vedená výskumníkmi z Univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti naznačuje, že našim štvornohým miláčikom môžu unikať malé rozdiely a odchýlky medzi podobne znejúcimi slovami. „Zatiaľ čo psy majú pozoruhodné schopnosti v oblasti spoločenského poznania a komunikácie, počet slov, ktoré sa naučia rozpoznávať, zostáva zvyčajne veľmi nízky,“ objasňujú vedci v štúdii.
Zo 40 jedincov, ktorým boli merané zmeny a reakcie v mozgu na rôzne slová, vybrali vedci len 17 psov. Tých odpovede boli postačujúce účelu štúdie. Reakcie snímalo EEG, ktoré zároveň odhalilo spôsob, akým psy zameriavajú pozornosť. Zistenie tiež odkrylo zvláštnu paralelu so sústredením pozornosti malých detí, informuje Science Alert.
S deťmi si rozumejú dokonale
Tie až do 14 mesiacov nerozlišujú medzi veľmi podobne znejúcimi slovami, neskôr sa však naučia rozlišovať aj nepatrné zmeny vo fonetike, čo je základom ľudskej schopnosti rozširovania slovnej zásoby. Z terajších výsledkov sa zdá, že psy túto prekážku neprekonajú, pretože u nich spomenutá schopnosť absentuje a nedbajú na všetky zvuky reči, z ktorých sa skladajú slová.
Faktom teda je, že psy majú tendenciu naučiť sa iba obmedzené množstvo ľudských slov. Rovnako aj to, že nám nerozumejú tak veľmi, ako sme si mysleli. Je pre nich celkom jednoduché si vďaka melódii zameniť význam vyrieknutého.
Testovanie prebiehalo na základe princípu, kedy mali psy rozlišovať medzi známymi pokynmi, a to „sadni“ („sit“) a podobne znejúcimi nezmyselnými výrazmi (napríklad „sut“). Rozdiely však nezvládli dôveryhodne určiť, vzhľadom na ich fonetickú podobnosť. Vedci predpokladajú, že obmedzenie nie je spôsobené nedostatočnou schopnosťou vnímania zvierat, ale ich určenými vrodenými tendenciami. Napriek tomu upozorňujú, že význam slov psom skutočne uniká.
„Podobne ako v prípade dojčiat predpokladáme, že podobnosť mozgovej aktivity psov pri pokynoch, ktoré poznajú, a pri podobných nezmyselných slovách, neodráža vnímanie, ale predpoklady a spôsob usmerňovania pozornosti a následného spracovania podnetov,“ vysvetľuje vedúci výskumu Attila Andics.