EXKLUZÍVNE FOTO: Toto bude najšpičkovejšia nemocnica na Slovensku. 280 jednolôžkových izieb a futuristické vybavenie

  • Výstavba nemocnice odštartovala minulý rok
  • Spustenie plnej prevádzky je naplánované v roku 2023
  • Najväčšia súkromná investícia do zdravotníctva sa vyšplhá na 240 miliónov eur
SIU/Petra Stanová
  • Výstavba nemocnice odštartovala minulý rok
  • Spustenie plnej prevádzky je naplánované v roku 2023
  • Najväčšia súkromná investícia do zdravotníctva sa vyšplhá na 240 miliónov eur

14 špičkových operačných sál, urgentný príjem novej generácie, osem pôrodných izieb namiesto boxov, robotická prípravovňa liekov, inovatívne procesy a moderné rádiodiagnostické vybavenie, jednolôžkový štandard pre pacienta či liečivé prostredie. Aj taká bude prvá koncová nemocnica novej generácie siete Svet zdravia, ktorá práve vyrastá na bratislavských Boroch.

Nemocnica bude pripravená prevziať zodpovednosť aj za tých najnáročnejších pacientov z celého Slovenska. Poskytovať bude plánovanú i akútnu zdravotnú starostlivosť na najvyššej európskej úrovni, ktorá bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Výstavba nemocnice odštartovala minulý rok a spustenie plnej prevádzky je naplánované v roku 2023. Najväčšia súkromná investícia do zdravotníctva sa vyšplhá na 240 miliónov eur.

Ako uvádza skupina Penta, je otvorená spolupráci so štátom pri snahe zlepšiť poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave, ale nie vo forme majetkovej spoluúčasti nemocnice na Boroch. Tú chce dokončiť a prevádzkovať pod hlavičkou Svetu zdravia.

zdroj: SIU/Petra Stanová
zdroj: Svet Zdravia

Šesť medicínskych programov a 35-tisíc hospitalizácií ročne

Nemocnica na Boroch má byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti a zároveň sa zameriavať i na náročné diagnózy, a to najmä z oblasti chirurgických a intervenčných výkonov zameraných na onkologické, neurovaskulárne, kardiovaskulárne a traumatologicko-ortopedické výkony, ktoré sa bežne na Slovensku nevykonávajú,“ hovorí generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

Nemocnica bude zastrešovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií. Patrí medzi nich starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia.

zdroj: Svet Zdravia

V novej nemocnici sa však budú liečiť aj všetky bežné choroby, čiže i cukrovka, vysoký krvný tlak alebo žlčníkové ťažkosti. Pri koncipovaní zamerania nemocnice sa ale projektový tím sústredil predovšetkým na najčastejšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti slovenskej populácie, na základe ktorých určil spomínané hlavné medicínske programy.

Nemocnica bude v prípade potreby pripravená aj na zapojenie sa do národného transplantačného programu a podporovať chce i vedu a výskum.

zdroj: SIU/Petra Stanová

Päťpodlažná budova nemocnice je navrhnutá s vysokým dôrazom na efektivitu prevádzky. Na prvom nadzemnom podlaží budú sústredené predovšetkým ambulancie, diagnostika, urgentná starostlivosť, centrálny odber laboratórnych vzoriek, pracovisko dialýzy, hlavná recepcia a obchodné prevádzky.

Na druhom zriadia operačné sály, pôrodnicu, oddelenia intenzívnej starostlivosti a pracoviská jednodňovej starostlivosti so samostatnou recepciou.

zdroj: Svet Zdravia

Na treťom a štvrtom podlaží budú umiestnené lôžkové oddelenia a piate bude tvoriť technické zázemie budovy.

Na jedinom podzemnom podlaží budú sústredené činnosti nukleárnej medicíny a rádioterapie, podporné zdravotnícke a logistické prevádzky, školiace centrum a kuchyňa.

Na streche budovy zriadia heliport. Nemocnica bude mať vyše 400 lôžok. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení.

Svet Zdravia nemocnica Bory
zdroj: SIU/Petra Stanová

Zo zahraničia domov

Cieľovo plánuje nemocnica zamestnávať vyše 1 250 ľudí, z toho bude približne 250 lekárov a 800 sestier a ošetrovateľov. Vzhľadom na svoje zameranie a špecifické postavenie má záujem o najskúsenejších odborníkov v jednotlivých medicínskych špecializáciách, akých ponúka pracovný trh.

Osobitnú kategóriu predstavujú slovenskí lekári a sestry pôsobiaci v zahraničí, ktorých chce pritiahnuť späť domov. Mnohí z nich sa začali zaujímať o novú nemocnicu skôr, ako odštartovala jej samotná výstavba. S viacerými už Svet zdravia spolupracuje na konzultačnej báze. V rámci klinických skupín sa svojimi odbornými znalosťami a praktickými skúsenosťami priamo podieľajú na koncepte budúcej nemocnice.

zdroj: SIU/Petra Stanová

Jedným z nich je aj MUDr. Roman Hunák. „Hnevá ma, koľko mladých lekárov bolo nútených v posledných rokoch z rôznych dôvodov zo Slovenska odísť alebo na Slovensku ani nezačali pracovať. Tendencia je, žiaľ, stúpajúca a doteraz to málokoho zaujímalo. Preto som prijal ponuku konzultanta Sveta zdravia s cieľom prinavrátiť aspoň časť lekárov naspäť do vlasti. Verím, že práve nemocnica novej generácie v Bratislave môže byť projektom, ktorý umožní kariérny a osobnostný rast jednotlivca i pracovných kolektívov,“ hovorí MUDr. Roman Hunák, ktorý dnes pôsobí ako zástupca primára na klinike ortopédie a úrazovej chirurgie v nemeckom meste Greiz.

Byty pre sestry

Významným benefitom najmä pre ošetrovateľské pozície bude možnosť cenovo dostupného bývania v novej ubytovni a bytoch neďaleko nemocnice v časti Bory. S náborom zamestnancov chce Svet zdravia začať budúci rok.

zdroj: Svet Zdravia

Futuristický objekt nemocnice

Nemocnica získala právoplatné stavebné povolenie v júli 2018, v auguste sa začalo s jej výstavbou a do konca tohto roka bude ukončená hrubá stavba a počas zimného obdobia budú stavebné práce pokračovať v interiéri. Budova s hrubou podlažnou plochou takmer 53-tisíc štvorcových metrov bude evokovať obraz futuristického objektu, ktorý možno chápať aj ako symbol novej generácie zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Architektonický návrh budovy vychádza z medicínskych procesov, ktoré sa budú v nemocnici uplatňovať s dôrazom na vysoký komfort a bezpečnosť pacientov. Jeho autorom je holandské štúdio Dutch Health Architects, ktoré vyhralo medzinárodné výberové konanie a má za sebou už vyše 80 projektov nemocníc po celom svete.

zdroj: SIU/Petra Stanová

Slovenské nemocnice majú problém s parkovaním. Bory tomu chcú predísť

Súčasťou nemocničného areálu bude parkovisko pre pacientov a návštevníkov s kapacitou 473 miest. V prípade jeho plnej obsadenosti verejnosť bude môcť využiť aj veľkokapacitné parkovisko pri obchodnom centre Bory Mall vzdialené niekoľko minút chôdze, ktoré bude prepojené s nemocnicou stromovou alejou.

Päťpodlažná budova nebude mať klasický nemocničný vzhľad. Bude ju tvoriť monoblok s centrálnou spojnicou medzi jednotlivými krídlami hrebeňového tvaru.

Dominantným prvkom vstupnej časti bude presklená fasáda cez dve podlažia so vstupným turniketom, veľkou centrálnou recepciou a otvoreným schodiskom. Nemocnicu bude tvoriť veľa okien a presklených plôch, ktoré nebudú chýbať ani na operačných sálach.

zdroj: Svet Zdravia

Charakteristickým znakom nemocnice bude plastická fasáda, pričom fasádne panely budú tvarované do písmena V a každý bude mať iný uhol zakrivenia.

Účelom veľkých presklených častí je umožniť dennému svetlu čo najviac preniknúť do interiéru nemocnice, čo je jedným z hlavných pilierov liečivého prostredia. Nemocnica bude mať tiež zelené strechy, ktoré budú okrem estetického účelu prínosom aj z hľadiska energetických úspor a klimatickej pohody vo vnútri budovy.

zdroj: Svet Zdravia

Robotický automat na prípravu liekov a QR kódy

Významnú technologickú inováciu bude predstavovať centrálna prípravovňa liekov. Lieky pre pacientov nebudú manuálne pripravovať sestry, ale lekári ich predpíšu elektronicky cez nemocničný informačný systém.

Na základe toho robotický automat pripraví pre každého pacienta na určený čas balíček s predpísanými dávkami a označí ho jedinečným QR kódom, aby nedošlo k zámene. Zabalenie kombinácie liekov určených pre konkrétneho pacienta potrvá rádovo len niekoľko sekúnd.

zdroj: Svet Zdravia

Pôrodné izby namiesto boxov

Pôrody budú prebiehať v intímnom prostredí v špeciálne zariadených ôsmich pôrodných izbách hotelového štandardu, ktoré budú vybavené ako plnohodnotné pôrodné sály. Nastávajúce mamičky v nich strávia celý pôrod – od prvej pôrodnej fázy až po popôrodný „bonding“.

Rodička sa tak nebude musieť nikam presúvať. V prípade, že sa nevyskytnú komplikácie, matku po pôrode prevezú na štandardnú izbu. Samozrejmosťou počas celého pôrodu bude prítomnosť blízkej osoby.

zdroj: Svet Zdravia

Plávajúce lôžka a 280 jednolôžkových izieb

Nemocnica bude mať celkovo vyše 400 lôžok, z nich asi 280 sa bude nachádzať priamo na lôžkových oddeleniach. Využívať sa pritom bude systém tzv. plávajúcich lôžok. Pri tradičnej organizačnej štruktúre má každé oddelenie k dispozícii vymedzený počet lôžok, čo však spôsobuje problémy, keď treba hospitalizovať viac pacientov, než sú jeho kapacitné možnosti. Lôžka na iných oddeleniach pritom môžu byť voľné.

V Bratislave otvoria špičkovú nemocnicu, investícia sa vyšplhá na 240 miliónov eur

Všetky izby budú jednolôžkové a nadštandardne vybavené. Steny medzi chodbou a izbami budú vybavené presklenými posuvnými dverami a presklenými panelmi, vďaka čomu bude mať personál priamy dohľad nad pacientmi a centrálny priestor bude presvetlený.

zdroj: Svet Zdravia

Každá izba bude disponovať vlastnou toaletou a sprchou. Veľkosť izby a jej zariadenie je navrhnuté tak, aby umožnila pohodlné prespanie a pobyt sprevádzajúcej osoby počas celej doby hospitalizácie.

Na každej jednolôžkovej izbe bude LCD obrazovka, ktorá okrem digitálnej televízie ponúkne pacientom doplňujúce informácie ako napríklad individuálny liečebný plán, jedálny lístok, dôležité nemocničné oznamy a doplnkové služby.

Ak to pacientovi diagnóza dovolí, aj sendvič či kávu si bude môcť objednať rovno z postele a nechať si ich doniesť až na izbu. Nová nemocnica má v pláne vyvíjať mobilné aplikácie, ktoré umožnia registrovaným pacientom okrem objedávania na jednotlivé výkony mať na svojich zariadeniach aj prístup k zdravotnej dokumentácii.

Nemocnica novej generácie v Boroch: Bude to budúcnosť slovenského zdravotníctva?

Pacient si cez obrazovku bude môcť zároveň prezerať svoj liečebný plán, zobrazovať jedálny lístok, čítať oznamy nemocnice alebo objednávať doplnkové služby. Ak to pacientovi diagnóza dovolí, aj sendvič či kávu si bude môcť objednať rovno z postele a nechať si ich doniesť až na izbu.

zdroj: Svet Zdravia

Kým doteraz o všetkom rozhodoval lekár, po novom bude sestra jeho partnerom

Lekár aj sestra si každý budú robiť svoju prácu. Budú navzájom spolupracovať a vymieňať si informácie, ale každý bude mať svoj diel zodpovednosti za pacienta. V tomto budú ich úlohy nezastupiteľné. Inými slovami, lekári budú liečiť a sestry ošetrovať. Odstrániť tradičnú hierarchiu si bude vyžadovať kvalifikovaný personál, ktorý bude správnym spôsobom motivovaný.

Tréningové stredisko Nemocnica bude klásť veľký dôraz na vzdelávanie a výcvik svojho zdravotníckeho personálu. Bude tiež pripravená stať sa výučbovou základňou pre postgraduálne a doktorandské štúdium lekárov či pregraduálne vzdelávanie medikov a sestier.

Pre tréning procesov, výučbu a vzdelávanie medicínskeho personálu a študentov sa bude využívať multifunkčné školiace stredisko, ktorého súčasťou bude okrem iného aj tréningová operačná sála či tréningové pracovisko intenzívnej starostlivosti s kompletným prístrojovým vybavením.

zdroj: Svet Zdravia

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá