Zarobili milióny a vysokú školu nikdy nedokončili. Sú dôkazom, že titul k úspechu nepotrebuješ
- Ak je vysoká škola tvojou vlastnou voľbou a informácie chceš nadobúdať práve na tomto mieste, niet pochybností o tom, že si spravil správne
- Sú však takí, ktorí vo svete prerazili aj bez vysokoškoleského titulu a sú známi po celom svete
- Ak je vysoká škola tvojou vlastnou voľbou a informácie chceš nadobúdať práve na tomto mieste, niet pochybností o tom, že si spravil správne
- Sú však takí, ktorí vo svete prerazili aj bez vysokoškoleského titulu a sú známi po celom svete
Niektorí z nás šli na vysokú školu s úprimnou túžbou po vzdelaní a víziou poctivého získania titulu. Iní, zas kvôli titulu získaného akoukoľvek formou a následnou ambíciou ísť do vysokej politiky. Potom sú však aj takí, ktorí bez úspešného ukončenia vysokej školy prerazili vo svete a dnes majú na konte sumy, o ktorých sa mnohým ani len nesníva.
Bill Gates
Začneme druhým najbohatším človekom sveta. Ten má na účte približne 98 miliárd dolárov. Netreba asi bližšie špecifikovať spoločnosť, vďaka ktorej sa preslávil po celom svete. Aj on však patrí k tým, ktorí si vysokú školu nedokončili. Z Harvardu Bill odišiel práve s úmyslom, venovať sa budovaniu spoločnosti Microsoft. Dnes je asi všetkým jasné, či sa mu podobná vízia naplnila.
Spolu s manželkou Melindou založil nadáciu, prostredníctvom ktorej realizujú charitatívne projekty po celom svete. V rámci nich Bill rozdal alebo predal veľkú časť svojich podielov v Microsofte. Odhaduje sa, že suma, ktorá putovala na dobročinné akcie predstavuje približne 35,8 miliardy amerických dolárov. Práve kvôli tomu, aby sa mohol naplno venovať filantopii sa rozhodol odstúpiť z vedenia spoločnosti. Svoju pozornosť sústreďuje na oblasť vzdelávania, zdravotníctva ale aj riešeniu klimatických problémov. Organizácia peniaze využíva napríklad na dodávanie vakcín, liečbu HIV a predchádzanie detskej obrny.
Mark Zuckerberg
Spomínané meno sa v rebríčku najbohatších ľudí sveta objavilo na 7 mieste. Patrí k najmladším miliardárom a rovnako ako Bill Gates, ani on nedokončil Harvardovu univerzitu. Práve na jej pôde však vznikol nápad najznámejšej sociálnej siete. Spolu s kamarátom chcel Mark vytvoriť platformu, vďaka ktorej by sa mohli spájať študenti celej univerzity. Všetkým je jasné, že dnes je v spojení vďaka Facebooku obrovská časť populácie. Spolu s manželkou, ktorá je lekárkou, založili organizáciu, v rámci ktorej sa venujú zdravotníctvu aj vzdelávaniu. Taktiež vyvinuli sieť CZI Neurodegeneration Challenge Network. Tá má spájať lekárov a vedcov, ktorí vďaka nej môžu študovať dôsledky rôznych chorôb.
Steve Jobs
Vizionár a perfekcionista. Také prívlastky si vyslúžil ďalší z kategórie tých, ktorí nedokončili vysokú školu. Spoluzakladateľ spoločnosti Apple, štúdium na Reed College ukončil pomerne rýchlo. Príbeh Applu sa, ako už určite všetci viete, začal písať v garáži. Spolu so Steveom Wozniakom a Ronaldom Waynom vytvorili počítač Apple I.
Počas jedného zo svojich najznámejších prejavov povedal: „Z Reed College som odišiel po 6 mesiacoch. No kým som úplne skončil, motal som sa tam ešte ďalších zhruba 18 mesiacov.“ Ďalej dodáva: ,,Nemal som poňatia, čo chcem v živote robiť a ako mi vysoká škola môže pomôcť k tomu, aby som to zistil. A tak som tu stál míňajúc všetky peniaze svojich rodičov, ktoré šetrili celý svoj život. Rozhodol som sa skončiť a veril som, že to všetko dobre dopadne. Cítil som sa vtedy príšerne. Spätne si však uvedomujem, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí, aké som kedy urobil. V momente, keď som skončil školu, mohol som prestať navštevovať povinné kurzy, ktoré ma nezaujímali a začal som chodiť na tie, ktoré vyzerali lákavo.“ Steven Paul Jobs, ktorý zomrel na rakovinu pankreasu, je teda dokonalým príkladom toho, že je občas lepšie, vybrať sa vlastnou cestou.
Steve Wozniak
Toto meno sme spomenuli niekoľko riadkov vyššie a určite si zaslúži väčšiu pozornosť. Za spoločnosťou Apple totiž stáli hneď dvaja Steveovia. Jobs a Wozniak. Oboch spája rovnaká študentská minulosť. Ani Wozniak totiž titul nezískal a opustil školy rovno dve. Aj napriek tomu bol technickou bunkou spoločnosti Apple a hovorí sa o ňom, že v tejto oblasti vynikal už od malička. V 17 vraj vyrobil zariadenie, ktoré vzhľadom pripomínalo bombu. Hodil ju spolužiakovi do skrinky a kvôli spomínanému problému skončil na jednu noc za mrežami. Tam vraj zas väzňom ukázal, ako rozobrať ventilátor tak, aby mohli káble pripojiť na mreže a týmto spôsobom ublížiť strážnikom.
Daniel Ek
Muž, ktorý zmenil hudobný priemysel. Ak si budeš v budúcnosti púšťať hudbu prostredníctvom aplikácie Spotify, spomeň si na toto meno. Daniel Ek spoločnosť vytvoril, keď mal 21 rokov. Podnikať začal však omnoho skôr, keď ako 13 ročný vyrábal na zákazku ľuďom webové stránky. Neskôr sa rozhodol pre štúdium vysokej školy vo Švédsku. Po pár mesiacoch ho však tiež ukončil a venoval sa vlastným záujmom.
David Karp
Americký podnikateľ neukončil ani strednú školu a aj napriek tomu medzi ostatnými rovesníkmi vynikal v oblasti programovania. Venoval sa mu dobrovoľne už od 11 rokov. Dôkazom, že vysokoškolské vzdelanie k úspechu nie je potrebné, bolo založenie sociálnej siete Tumblr, ktorá vznikla v roku 2007 pod jeho menom. Dnes ju navštevuje niekoľko miliónov ľudí.
Evan Williams
Spoluzakladateľ a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Twitter, študoval na univerzite v Nebraske približne rok a pol. V mladosti ho vraj najskôr zaujímalo poľnohospodárstvo. Počas štúdia na vysokej škole sa preto stal členom ,,poľnohospodárskeho bratstva.“ Omnoho viac ako štúdium ho ale zaujímalo podnikanie. Predtým, než sa všetkým jeho meno začalo spájať so spoločnosťou Twitter, pracoval ako vývojár pre niekoľko počítačových spoločností.
Michael Dell
Michael začal podnikať už počas štúdia na vysokej škole. V tom čase však nie pod názvom Dell, ale Pcs Limited. Aj napriek tomu, že jeho počiatočný kapitál nepresahoval sumu 1000 dolárov, už počas prvého ročníka predal počítače v hodnote 80 000. Keď mal 19 rokov, rozhodol sa štúdium ukončiť a naplno sa venovať svojej spoločnosti.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: forbes.sk, techbox.dennikn.sk, techbox.dennikn.sk, techbox.dennikn.sk, aktuality.sk, britannica.com, thegentlemansjournal.com