Slovák Martin pomohol vytvoriť prelomovú zdravotnícku aplikáciu. V Británii je hitom
- Cera Care sa stará o tisíce ľudí, ktorí potrebujú pomoc pri bežných činnostiach
- Za jej založením stojí Čech Marek Sacha aj Slovák Martin Očenáš
- Cera Care sa stará o tisíce ľudí, ktorí potrebujú pomoc pri bežných činnostiach
- Za jej založením stojí Čech Marek Sacha aj Slovák Martin Očenáš
V roku 2016 v Británii vznikol premyslený ošetrovateľský startup, ktorý sa spočiatku svojim obsahom zdal ako nie príliš zaujímavým pre investorov. Opak bol však pravdou a do dnešného dňa doňho naliali približne 90 miliónov dolárov. Dá sa povedať, že sa vyplatilo. Aplikácia Cera Care, o ktorej je reč, poskytuje starostlivosť nie len starým ľuďom. Objednať si ju môžu aj chorí, alebo takí, ktorí nie sú schopní vykonávať sami bežné úkony.
Za posledný polrok vykonali približne 2 milióny ošetrovateľských služieb a možno povedať, že denne navštívia 20-tisíc klientov. Ako uvádzajú, nemusí ísť len o zdravotnú starostlivosť, ale o služby rôzneho rozsahu. Ak si objednajú personál v deň, kedy starší člen rodiny potrebuje navštíviť lekára, zamestnanci mu budú robiť doprovod.
Kontaktovať ich môžu aj v prípade, že len potrebujú spoločnosť na prechádzku, či keď im zdravotný stav nedovoľuje navariť a upratať. Vek ľudí často vplýva aj na ich mobilitu. Nakoľko je s pribúdajúcimi rokmi o niečo obmedzenejšia, je ťažšie vykonávať aj základné hygienické úkony. Aj pri podobných činnostiach im je personál k dispozícii. Dá sa povedať, že suplujú rolu najbližších, ktorí sú často od svojich rodičov vzdialení.
https://www.instagram.com/p/B9HRZ5gBodo/?utm_source=ig_web_copy_link
Starostlivosť v pohodlí domova
Vďaka podobnému startupu starší ľudia nemusia byť umiestňovaní hneď do sociálnych zariadení a profesionálna starostlivosť im je poskytovaná priamo doma. Okrem denných služieb poskytujú opateru aj v nočných hodinách. To všetko vďaka premyslenej aplikácii, pomocou ktorej si služby ľudia objednávajú. Najmä v čase pandémie sa podobný koncept osvedčil, keďže starí ľudia predstavujú najrizikovejšiu skupinu.
V rozhovore pre Forbes jeden zo spoluzakladateľov hovoril o tom, že odkúpili aj škótskeho poskytovateľa opatery. Aj vďaka podobnému kroku už môžu svoje služby poskytovať prakticky po celom území Veľkej Británie. Projektu sa tiež naskytla príležitosť spolupracovať s ministerstvom zdravotníctva v Británii. Prostredníctvom technológií prepojili ľudí, ktorí prišli o prácu so spoločnosťami, ktorým chýba zdravotný personál.
Za aplikáciou stojí aj Slovák
Martin Očenáš. 32 ročný muž, ktorý predtým pracoval ako softvérový inžinier v Microsofte pre Forbes uvádza, že sa k spomínanému startupu dostal ako slepé kura k zrnu. Jeden zo spoluzakladateľov, Čech Marek Sacha, sa skontaktoval s Charlesom Songhurstom. Ten patril medzi ich prvých investorov. Následne oslovili Martina, či by sa ku nim nechcel pridať. Aktuálne má na starosti vývoj aplikácie a technologickú stránku projektu ako takú.
Taktiež uvádza, že prepojenie online priestoru a zdravotníctva je vo všeobecnosti perspektívnou víziou. Rovnako ako sme kedysi chodili do obchodu a dnes nakupujeme formou e-shopov, tak možno budeme žiadať mať zdravotníctvo priamo v telefóne.
Dlhodobo tiež vyvíjajú aplikáciu, ktorá by dokázala nie len klienta ale aj personál upozorniť na zhoršenie zdravotného stavu. Ak by sa tak stalo, zdravotníci by následne za ľuďmi prišli a na základe odborných skúseností by dokázali určiť, či je zhoršenie vážnym alebo len reakciou na novú liečbu. Aby overili funkčnosť podobnej platformy ich vraj čaká ešte veľmi veľa experimentov. Sú však na dobrej ceste.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: forbes.sk, ceracare.co.uk