Slovenský lekár toho má dosť: Vakcinácia je lepšia cesta ako prirodzené premorenie

  • Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka, ktorý má skúsenosti s vývojom vakcín, sa rozhodol dať veci na pravú mieru
  • Ľuďom objasnil, prečo je vakcinácia lepšia cesta ako prirodzené premorenie
Žilka, doktor
Facebook/MZSR
  • Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka, ktorý má skúsenosti s vývojom vakcín, sa rozhodol dať veci na pravú mieru
  • Ľuďom objasnil, prečo je vakcinácia lepšia cesta ako prirodzené premorenie

Skúsený lekár zároveň zdôraznil, že miera nežiadúcich účinkov vakcíny je oveľa menšia ako prínosy efektívnej a bezpečnej vakcíny. Taktiež povedal, ako v momentálnej situácii získať veľmi dôležitú dôveru ľudí, aby verili, že vakcína je tým najlepším riešením pandémie.

Množstvo ľudí považuje za vhodnú zbraň proti ochoreniu COVID-19 aj takzvanú kolektívnu imunitu. Zabezpečiť premorenie populácie prirodzeným spôsobom by však podľa Žilku bolo veľmi nebezpečné.

Vláda má konečne plán očkovania: Vakcínu musí dostať aspoň 3 300 000 Slovákov

Ak by sme sa rozhodli ísť takouto cestou, podľa odborníka by začal pribúdať počet hospitalizovaných ľudí, respektíve tých, ktorí by mohli ochoreniu podľahnúť.

„Preto to nepovažuje za optimálne riešenie. Podobným spôsobom môžeme postupovať s vakcínou, kedy tú kolektívnu imunitu vieme nabudiť v prípade, že sa podarí zavakcínovať väčšie množstvo ľudí,“ tvrdí Žilka.

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/videos/724843444821157

Efektívne by to mohlo byť v prípade, že by sme dokázali zavakcínovať približne 70 % slovenského obyvateľstva. Tým pádom by bolo možné vyvolať spomínanú kolektívnu imunitu. To by následne viedlo k eliminácii šírenia vírusu a ako tvrdí Žilka,  znižovalo by sa aj riziko samotnej nákazy. 

„Dosiahnuť to nebude celkom jednoduché, myslím si, že bude potrebné, aby sme často vystupovali pred verejnosťou a vysvetľovali, prečo je vakcinácia dôležitá. Vo všeobecnosti, nielen v prípade COVID-19,“ konštatuje.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Samotní výrobcovia by podľa neho mali vysvetľovať celý ich koncept ohľadom ponúkaných vakcín. Mali by podľa jeho slov urobiť maximum pre to, aby ľudí presvedčili, že očkovania sa netreba obávať.

„Aby ľudia získali dôveru vo vakcínu a v skutočnosť, že je vhodným riešením a prináša relatívne malé množstvo rizík, ktoré sa vyskytujú aj pri iných typoch liekov. Momentálne z klinických skúšaní vieme, že najčastejšie nežiadúce príznaky sú bolesti hlavy, kĺbov či svalov,“ informuje Žilka.

koronavirus, COVID-19, pacient, ventilacia
zdroj: TASR/AP-Cecilia Fabiano

Po vakcinácii však možno počítať aj s prípadnou nevoľnosťou či horúčkami. Podľa odborníkov však ide o príznaky, ktoré pominú už po niekoľkých dňoch.

„Čím bude pribúdať viac zaočkovaných ľudí, tak sa budú objavovať aj zriedkavé nežiadúce účinky, ktoré je potrebné sledovať. Vždy tu však prevažuje benefit vakcinácie,“ dopĺňa.

Vakcína je podľa mnohých vedeckých kapacít v súčasnej situácii najefektívnejším riešením, nakoľko sa osvedčila už v minulosti. Vďaka vakcínam už ľudstvo vyriešilo aj  množstvo iných, veľmi infekčných ochorení.

Vakcína bude vianočným darom 

Podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas sa dnes vyjadril, že vakcína proti novému koronavírusu bude „vianočným darom“ pre všetkých Európanov. Jeho vyjadrenie sa objavilo deň po tom, čo Európska agentúra pre lieky (EMA) oznámila, že schvaľovanie vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech presunula na skorší termín, na pondelok 21. decembra. 

Po schválení očkovacej látky regulačným úradom EMA bude eurokomisia pracovať „nadzvukovou rýchlosťou“, aby dala aj vlastný súhlas vakcíne, čo sa môže stať do niekoľkých dní, uviedol grécky eurokomisár.

SITUÁCIA JE VÁŽNA: Prvá slovenská nemocnica musela pristúpiť ku krízovému plánu

„Za dva dni urobíme prácu, ktorá obvykle trvá dva mesiace,“ poznamenal a dodal, že členským krajinám EÚ to umožní začať s očkovaním obyvateľstva približne od 26. decembra.

Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová v stredu vyhlásila, že 27 členských krajín Únie by malo začať s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 „v ten istý deň“ na znak jednoty.

Taliansko, Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Belgicko, Holandsko, Luxembursko a Švajčiarsko už v utorok oznámili, že spustenie svojich vakcinačných programov budú koordinovať. Informuje TASR.

Schinas oznámil, že eurokomisia spustí verejnú informačnú kampaň na podporu očkovacích programov, a dodal, že je ochotný osobne sa postaviť pred ľudí spochybňujúcich existenciu koronavírusu.

„COVID-19 som mal v októbri,“ povedal podpredseda EK. „Ak niekto neverí na koronavírus, pošlite ho za mnou a ja mu poviem, čo to znamená ťažko bojovať s ochorením na nemocničnom lôžku,“ dodal.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: MZSR, TASR, DPA

Najnovšie videá

Trendové videá