NÁZOR: Slováci musia dodržať bubliny za každú cenu. Musíme dať lekárom a zdravotníkom nádej
- Denný prírastok pozitívne testovaných stúpa, v spoločnosti panuje chaos a strach o finančné či fyzické prežitie sa stupňuje
- Napriek tomu je Slovensko stále rozdelené na notorických nedodržiavačov pravidiel a ľudí, ktorí sa snažia chovať zodpovedne
- Dodržíme napriek zmierlivému lockdownu spoločenské bubliny, alebo sa na ne vykašleme?
- Denný prírastok pozitívne testovaných stúpa, v spoločnosti panuje chaos a strach o finančné či fyzické prežitie sa stupňuje
- Napriek tomu je Slovensko stále rozdelené na notorických nedodržiavačov pravidiel a ľudí, ktorí sa snažia chovať zodpovedne
- Dodržíme napriek zmierlivému lockdownu spoločenské bubliny, alebo sa na ne vykašleme?
Koronakríza nešťastne poznačila Veľkú noc, lockdown sme zažili na Všetkých svätých. Hovorí sa, že do tretice všetko dobré. Vianoce si však Slovač vziať nenechá. Môže za to hlavne únavná, no aj dynamická situácia, ktorej koniec je v nedohľadne.
Napokon, nik nemá recept na úspešné porazenie vírusu, no dodržanie spoločenských bublín bude pre viacerých z nás problematické.
Esenciálne zmeny sú nezvratné
Verejnosť a zasiahnuté sektory hlásia, že chceli len jediné. Jasné inštrukcie, plán sanácie a dostatočný časový predstih. „Malí podnikatelia nakúpili tovar za posledné peniaze s víziou, že sa im to môže na Vianoce vrátiť. Ak to teraz zatvoríme, veľa z nich nemá šancu,“ povedal CEO Regal Burger Jozef Bardík na brífingu siete.
Jeho slová sú len interpretovaným odkazom mnohých podnikateľov, ktorých od príchodu koronavírusu oblieval studený pot, keď čakali na vyhlásenie nových opatrení. Dnes vieme, že strašiak pod menom lockdown v našej malej krajine je tým najmiernejším a pre mnohých najprijateľnejším riešením. Po skončení lockdownu koronavírus nezmizne, rovnako je to s ním súvisiacimi zmenami. Nastal čas sa aklimatizovať.
S rovnakým problémom ako kultúra a gastro sa v menšom potýka celé Slovensko. Napriek tomu, že prezidentka Zuzana Čaputová apelovala na upratanie nezhôd prúdiacich zo samého jadra vlády viditeľných aj pre verejnosť, jej slová patria nám všetkým. Mali by sme si upratať pred vlastným prahom a prijať zodpovednosť za naše, častokrát strachom opradené a zmätočné, rozhodnutia.
Ak sme sa doposiaľ šance nechytili a celospoločenské dianie komentovali len s ovládačom od televízora v ruke, dnes na to máme možnosť. Vianoce sa blížia a my máme na výber, či už dnes zreteľné nariadenie vlády budeme dodržiavať, alebo sa pokúsime „obísť napísané“.
Nik nám nezabráni stretnúť sa s babičkou, jej zase s vnúčatami, deťom s rodičmi, strýkami a tetami. Otázkou ostáva, či je skutočne v našom záujme ich vidieť tvárou v tvár, alebo sa rozhodneme zodvihnúť telefón a v mieri zaželať svojím najbližším, ktorých sme si do vlastnej bubliny nezvolili, pokojné sviatky a veľa zdravia.
Ľudia sa búria, no za akú cena?
Pohár trpezlivosti pretiekol a jedinou autoritou ostávajú vedci. Podľa prieskumu agentúry SITA si až 74 % Slovákov myslí, že politici a politické strany sledujú len svoje vlastné záujmy. 54 % súhlasí s názorom, že politické strany sú hlavným problémom Slovenska.
Množstvo Slovákov opustila energia a rezignovali. Za rodinou na Vianoce pôjdu, aj keď by za to mali dostať pokutu. Sociálne siete sa plnia komentármi plnými odporu a nechuti uposlúchnuť mierne nariadenia. Darčeky už v dnešných dňoch môžeme nakúpiť iba online, no predsa ich mať budeme. Mnohí Slováci si však neuvedomujú, že nebude o nič zložitejšie preniesť do virtuálneho sveta aj svoju návštevu.
https://www.facebook.com/unlp.sk/photos/a.333225463371922/4130775640283533/
S trvaním lockdownu až tri týždne sa pre mnohých malých podnikateľov pokoj vianočného krbu zmení na mrazivé ticho. Ak im skutočne chceme pomôcť, vzhľadom na neobmedzený pohyb ostaňme dobrovoľne vo svojich bytoch, chatách a domoch, aby toto ťažké obdobie prežili a neskôr sa mohli vrátiť o svojmu biznisu.
Masívny presun a nerešpektovanie opatrení môže znamenať stúpajúcu krivku pozitívnych prípadov na koronavírus, sprísnenie opatrení, kolaps ekonomiky, no aj zvýšenie preplnenosti už teraz kolabujúcich nemocníc. Podarilo sa nám dosiahnuť to, čomu sme sa chceli vyhnúť.
Zlyhali sme, lebo sme ľudia
O obyčajných ľudských reakciách, ktoré je možné predpovedať, rozprávali odborníci aj v programe Chrobák v hlave_FM. Matúš Sloboda z Ústavu verejnej politiky FSEV UK, Lukáš Sekelský z tímu beet na Ministerstve zdravotníctva SR a Matej Šucha zo spoločnosti Mindworx.
Poukázali aj na to, že rozdelenie ľudí na dva tábory môže byť veľkým problémom nielen v neuposlúchnutí ďalších nariadení, ale aj v pláne vakcinácie.
https://www.facebook.com/pavol.cekan/posts/10221587878473649
„Najviac dezinformácií máme s vakcináciou, až 7 z 10 lekárov sa s týmto stretáva, v rámci koronavírusu je to 5 z 10. Čo sa toho týka, v rámci OECD bude nasledovať debata s odporúčaniami pre EU, aké behaviorálne intervencie bude najlepšie uplatniť,“ hovorí jeden z respondentov programu.
Ďalej v debate dodávajú, že problémom vakcinácie na Slovensku je jej komunikácia a množstvo hoaxov, ktorých vyvrátenie bude ležať, predovšetkým, na ramenách všeobecných lekárov.
Použime rozum, nie emócie
Namiesto obáv a dohadov použime zdravý sedliacky rozum. S rodinou sa vďaka zmierlivým opatreniam a forme lockdownu vidieť môžeme, zodpovednosť je však na mieste.
Necestujme bezhlavo a dodržiavajme opatrenia, ktoré nám a našim blízkym môžu zachrániť životy. Vymaňme sa z čiastkových informácií, ktoré nám len zahlcujú pozornosť, a sústreďme ju na vyjadrenia vedcov, akými sú Pavol Čekan či Boris Klempa.
Každý z nás si môže blížiace sa sviatky užiť podľa svojej chuti. Majme na návšteve príbuzných, s ktorými nežijeme v jednej domácnosti, prekryté horné dýchacie cesty, ako to odporúča WHO. Jednoduchý čin ťa nestojí nič, iba kúsok nepohodlia a potrebu zložiť si rúško z tváre pri pití kávy, šálku následne dôkladne vydezinfikuješ.
Doprajme pokoj a hlavne nádej aj našim lekárom a zdravotným sestrám, ktorí vďaka chaosu a zmäteným ľuďom bojujú o životy ich príbuzných s nasadením vlastných. Dajme im nádej na zlepšenie situácie, aby sa ani oni denne nemuseli strachovať o to, či nákazu neprinesú do svojich rodín po dlhých službách strávených nad umierajúcimi pacientmi.
Ak potrebuješ inštrukcie ako sa správať a ktoré pravidlá majú skutočne zmysel, nájdeš ich aj v našom nedávnom článku. Nedozvieš sa v ňom žiadne nové a závratné fakty, no možno si spomenieš na niečo, čo si dodržiavať zabudol, alebo si aspoň bez zbytočných emočných výlevov zhrnieš jednoduchý postup, ktorý ti môže zachrániť život.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Chrobák v hlave_FM, SITA, Startitup, WHO