Nosíš niekoľko dní to isté rúško? Vedci bijú na poplach, nová štúdia ukázala šokujúce zistenia

  • Nosenie rúška niekoľkokrát po sebe sa skutočne nevypláca
  • Vedci na podrobnej simulácii odhalili, čo sa deje, keď máme na tvári špinavé rúško
koronavirus, rusko
TASR/AP
  • Nosenie rúška niekoľkokrát po sebe sa skutočne nevypláca
  • Vedci na podrobnej simulácii odhalili, čo sa deje, keď máme na tvári špinavé rúško

Nová štúdia publikovaná v časopise Physics of Fluids, prináša zaujímavé zistenia o nosení rúšok. Vedci sa zhodujú, že účinnosť chirurgických rúšok pri filtrácií častíc, prenášaných vzduchom, dosahuje 65 %.

Avšak to výlučne v prípade, ak si nos a ústa prekrývaš novým, a teda čistým rúškom. V prípade, že patríš medzi ľudí, ktorí si menia rúška len raz za čas, rátaj s tým, že účinnosť rúška klesá až na 25 %.

V Česku je COVID-19 pozitívny každý tretí testovaný, ukázali posledné čísla

Vedci z University of Massachusetts Lowell a Kalifornskej baptistickej univerzity tvrdia, že rúška spomaľujú prúdenie vzduchu, čo zvyšuje náchylnosť ľudí na vdychovanie častíc. Navyše špinavé rúško ​​na tvári nedokáže efektívne odfiltrovať najmenšie kvapôčky.

„Je prirodzené si myslieť, že nosenie rúška, či už nového alebo starého, by malo byť vždy lepšie ako nič,“ uviedol autor článku Jinxiang Xi.

zdroj: Jinxiang Xi

„Naše výsledky však ukazujú, že táto domnienka platí iba pre častice väčšie ako 5 mikrometrov, a nie pre jemné častice menšie ako 2,5 mikrometra,“ dodáva vedec. Vedci prišli k tomuto zisteniu pomocou počítačového modelu osoby, ktorá mala na tvári nariasenú trojvrstvovú chirurgickú masku a sledovali ako maska ovplyvňuje prúdenie vzduchu a ako cez ňu prechádzajú častice.

Pozreli sa tiež na to, ako sa drobné kvapôčky usadzujú na tvári, na dýchacích cestách a kde všade sa usadzujú v nose, hrdle alebo pľúcach. „V tejto štúdii sme zistili, že ochranná účinnosť rúška klesá pri nižších prietokoch vzduchu,“ píše sa v štúdii.

Dezinfikuješ si rúško po každom nosení a jednorazové vymieňaš?

Vedci tiež zistili, že záhyby chirurgického rúška významne ovplyvňujú vzory prúdenia vzduchu. To naznačuje, že pri navrhovaní rúšok výrobcami, by sa určite mal brať do úvahy aj ich tvar.

„Dúfame, že úrady verejného zdravotníctva posilnia súčasné preventívne opatrenia na zníženie prenosu COVID-19,“ uviedol Xi.

Je podľa neho dôležité, aby bolo realizovaná osveta, napríklad aj v tom, prečo si rúško pravidelne vymieňať, ako si vybrať vhodnú ochranu dýchacích ciest a v neposlednom rade. ako rúško správne nosiť.

zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Je pravda, že rúška nemusia fungovať dokonale, ale medzi odborníkmi je zhoda, že ich nosenie je kľúčové pri ochrane pred šírením nového koronavírusu.

O efektívnosti nosenia rúšok hovoria organizácie ako WHOAmerické Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb alebo Úrad verejného zdravotníctva.

PRIESKUM: Voľby by s prehľadom vyhral Hlas, kotlebovci aj Kollár by sa ledva dostali do parlamentu

„Efektívnosť rúšok potvrdzujú viaceré štúdie a výskumy. Napríklad Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb dokumentuje prípad dvoch kaderníkov infikovaných koronavírusom, ktorých rukami prešlo 139 pacientov a s každým strávili minimálne 15 minút. Všetci nosili rúška a nikto sa nenakazil,“ približuje infektológ Peter Sabaka.

Na Slovensku si sa dokonca mohol stretnúť s názorom, že „rúška oslabujú imunitu a spôsobujú infekcie a zdravotné problémy.“

Avšak, je dôležité si uvedomiť, že neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali takéto tvrdenie. Rúška dlhodobo a rutinne používajú chirurgovia, rúška sa tiež dlhodobo nosia v mnohých ázijských krajinách.

Na nosenie rúšok tak určite netreba rezignovať. Je ale potrebné, aby sme dbali na dodržiavanie hygieny a rúška si pravidelne prali a jednorazové rúška nenosili opakovane. Aj keď nosenie rúšok môže byť nepríjemné, sú bezpečné a predstavujú efektívny spôsob ako spomaliť šírenie vírusu.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: eurekalert.org, aip.scitation.org

Najnovšie videá

Trendové videá