Svetová špička spod Tatier. Baťova fabrika so svojou špeciálnou technológiou spolupracuje aj s Nike

  • Pod Tatrami má svoje miesto uznávaná fabrika Chemosvit
  • Pod jej vedením funguje Chemosvit Fibrochem, ktorý je známy po celom svete
  • Vyrába vlákna pre športové značky, potravinársky či nábytkársky priemysel
  • V súčasnosti pomáha pri boji s koronavírusom a produkciu rozšíril o zdravotnícke pomôcky, ktoré pochádzajú z dielne Prolen medical
nike, baťa
Facebook/Nadace Tomáše Bati, Unsplash/Lians Jadan
  • Pod Tatrami má svoje miesto uznávaná fabrika Chemosvit
  • Pod jej vedením funguje Chemosvit Fibrochem, ktorý je známy po celom svete
  • Vyrába vlákna pre športové značky, potravinársky či nábytkársky priemysel
  • V súčasnosti pomáha pri boji s koronavírusom a produkciu rozšíril o zdravotnícke pomôcky, ktoré pochádzajú z dielne Prolen medical

Spoločnosť Chemosvit má svoje miesto pod majestátnymi Tatrami v meste Svit. Chemosvit Fibrochem, s.r.o. ide ruka v ruke s holdingovou skupinou Chemosvit, a.s.

Na výrobnej scéne je už od roku 1934 a od samotných začiatkov žne veľký úspech. Jej zakladateľom je Ján Antonín Baťa, ktorý závod vybudoval pre tvorbu umelých vlákien. 

Firma začínala s výrobou viskózneho hodvábu, dnes má na konte spolupráce so známymi športovými značkami. Okrem toho v čase pandémie, ktorá sprevádza rok 2020, vyrábajú látkové rúška. Tie sú odolné voči zápachu, pomáhajú predchádzať hromadeniu baktérií a redukujú vírusy na povrchu samotnej látky.

Prvá výroba špecifického druhu vlákien na svete

Podnik má od roku 1974 v rukáve veľký triumf. Ako prvý na svete spustil výrobu polypropylénových multifilamentných vlákien, ktoré poznáme pod menom PROLEN®. Po páde komunistického režimu a nastolení demokracie sa výrobky dostali na americký trh.

Chemosvit Fibrochen je v súčasnosti považovaný za najvychytenejšieho a najskúsenejšieho výrobcu multifilamentných polypropylénových vlákien v celej Európe. Okrem toho, vlákna sú známe dokonalou jemnosťou a konzistenciou.

Fabrika spolupracuje so zvučnými značkami ako Nike, North Face či Helly Hansen. Ich klientmi sú okrem športových značiek medicínske, nábytkárske, potravinárske, armádne ale aj vývojárske firmy, ktoré sa zaoberajú kompozitmi pre automobily.

Podľa portálu Fibrochem do ich portfólia produktov patria:

  • Polypropylénové textilné a technické multifilamentné vlákno PROLEN®, farbené v hmote (hladké textilné, hladké technické, tvarované vysokorozťažné, tvarované nízkorozťažné, vzduchom tvarované),
  • špeciálne polypropylénové vlákna (mikrovlákna, duté, profilované, UV stabilizované, antibakteriálne modifikované vlákna, vlákna jemnejšie na dotyk, vlákna so zníženou horľavosťou, vlákna so zlepšeným odvodom vlhkosti, vlákna na kompozity),
  • farebné koncentráty (viac ako 300 farieb),
  • ponožky (klasické, športové, zdravotné, antibakteriálne modifikované a pod.): značky Karpathia, Johny Tatrosh, Folkies (ľudové motívy).

Pustili sa do boja s koronavírusom po svojom

V marci však fabrika priniesla na trh zdravotnícku líniu Prolen Medical, ktorá sa pýši certifikátom, podľa ktorého chráni pred koronavírusom.

Podľa informácií magazínu Forbes je známa slovenská firma v kontakte s množstvom prevádzok po celom svete, teda už začiatkom roka 2020 predpokladali masové šírenie koronavírusu a predzásobili sa potrebnými látkami, materiálmi a surovinami.

„Vzhľadom na naše skúsenosti a poznatky sme už vtedy predpokladali, že naše vlákna majú okrem antimikrobiálnych vlastností aj antivirálnu aktivitu. Žiaľ, na naše podnety nik z vlády Slovenskej republiky nereagoval. Začiatkom marca sme spustili úplne novú produktovú radu Prolen Medical počnúc najmä rúškami, neskôr aj textíliami a oblečením pre zdravotníkov ako primárnej ochrannej bariéry,” cituje Forbes výkonnú riaditeľku fabriky. 

Firma uzavrela partnerstvo s Biomedicínskym centrom SAV. Spolupracuje s doktorom Klempom a lekárkou Slávikovou. Podľa slov výkonnej riaditeľky Aleny Balogovej im pomohli vlákna otestovať a takisto potvrdili ochranu proti ochoreniu COVID-19.

„Spoločnosť dostala potvrdenie o antivirálnej aktivite proti novému koronavírusu s redukciou viac ako 99 % u vlákna Prolen Bodyfresh a antivirálnou redukciou u vlákien Prolen Siltex, Prolen Zen and Prolen Zeo z dvoch nezávislých laboratórií Virology Research Services Ltd. z Veľkej Británie a Biomedicínskeho ústavu Slovenskej akadémie vied,“ ozrejmil Migač, špecialista marketingových analýz zo spoločnosti Chemosvit pre TASR.

Produkty určené pre zdravotnícku líniu predstavujú špeciálne vlákna obsahujúce antimikrobiálne aditíva. Sú tvorené na báze striebra a zinku. Dohromady predstavujú hmotu samotných vlákien polyméru, a tým zabezpečujú permanentnú úpravu. Vďaka tomu dochádza aj k redukcii nepríjemných pachov.

Zabezpečia hygienickú sviežosť, čistotu a znížia riziko kontaminácie. „Dopyt po nich stúpa, zdravotnícke materiály ako oblečenie pre zdravotníkov, ochranné rukavice, rúška či posteľná bielizeň majú odberateľov po celom svete,“ cituje Forbes Balogovú.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PROLEN® (@prolenyarn)

Nie kvantita, ale kvalita je dôležitá

Bez rúška sa už dnes nikam nepohneme, sprevádza nás v interiéri i v exteriéri. Zakrytie horných dýchacích ciest, čiže nosa a úst do veľkej miery pomáha zabráneniu šírenia vírusov.

Vlákna, ktoré obsahujú rúška z dielne PROLEN®SILTEX a PROLEN®BODYFRESH sú skutočne jedinečné. Ich konzistenciu tvoria predovšetkým priaznivé látky tvorené iónami striebra a zinku. 

Tieto rúška majú hydrofóbne účinky a absorbujú len 0,01 % vlhkosti. Práve preto sa nám v okolí nosa a úst dýcha lepšie a pociťujeme svieži vzduch – na rozdiel od rúška vyrobeného z bavlny, ktoré je schopné nasiaknuť až 8-10 % vlhkosti, informuje na svojej webovej stránke Prolen medical.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PROLEN® (@prolenyarn)

O kvalite ochranných rúšok tvorených z iónov striebra a zinku svedčia viaceré celosvetové certifikáty. Podľa Oeko-tex® Standard 100 sú normované ako vlákna spĺňajúce prísne humánno-ekologické požiadavky na výrobu dojčenských odevov.

Taktiež podliehajú všetkým legislatívam REACH EU na zlepšenie ochrany ľudského zdravia a životného prostredia pred rizikami spôsobenými chemikáliami.

Keďže sa koronavírus šíri prvotne prostredníctvom kontaktu medzi ľuďmi či infikovanými povrchmi, rúško nám pri stretávaní sa s ľuďmi naozaj pomôže.

V tomto roku sa konečne vo veľkom rieši ekológia. A tieto rúška nie sú výnimkou – sú tvorené ekologickým a udržateľným spôsobom. 

Článok bol pôvodne publikovaný v januári 2021.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: forbes.sk, teraz.sk, chemosvitfolie.sk, prolenmedical.sk, fibrochem.sk, chemosvitgroup.com, cas.sk

Najnovšie videá

Trendové videá