Nedáš sa zaočkovať? Pôjdeš na zoznam nezaočkovaných. Európska krajina si „zapíše“ tých, čo odmietnu vakcínu
- Španielsko vytvorí zoznam tých, ktorí odmietnu vakcínu; obetí je už vyše 50000
- Počet Španielov, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať proti koronavírusu, v decembri klesol na 28 percent
- Španielsko vytvorí zoznam tých, ktorí odmietnu vakcínu; obetí je už vyše 50000
- Počet Španielov, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať proti koronavírusu, v decembri klesol na 28 percent
Španielsko vytvorí zoznam svojich občanov, ktorí sa odmietnu dať zaočkovať proti koronavírusu SARS-CoV-2. Informoval o tom v pondelok tamojší minister zdravotníctva Salvador Illa, píše agentúra AFP.
Španielsko v pondelok prekonalo hranicu 50 000 úmrtí. Od vypuknutia pandémie tam zaznamenali takmer 1,9 milióna prípadov nákazy.
V počte súvisiacich úmrtí je Španielsko štvrtou najpostihnutejšou západoeurópskou krajinou po Taliansku (takmer 72 000 mŕtvych), Británii (takmer 71 000) a Francúzsku, ktoré sa blíži k číslu 63 000.
Začali cez víkend
Vakcinácia proti ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, sa v Španielsku – ako vo väčšine ostatných štátov EÚ – začala cez víkend. Španielska vláda plánuje do júna zaočkovať 15-20 miliónov tamojšej zhruba 47 miliónovej populácie.
V pondelok minister zdravotníctva informoval, že bude vytvorený zoznam občanov, ktorí sa odmietnu dať zaočkovať, ktorý však nebude verejne dostupný. Dokument bude podľa neho zostavený „s maximálnym rešpektom pre ochranu dát“.
Zoznam bude vypracovaný za účelom výmeny informácií o nezaočkovaných občanoch s ostatnými členskými štátmi EÚ.
Očkovanie dobrovoľné
Šéf španielskeho zdravotníctva zároveň opätovne ubezpečil občanov, že očkovanie bude dobrovoľné.
Počet Španielov, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať proti koronavírusu, v decembri klesol na 28 percent. Ešte minulý mesiac tento názor zastávalo 47 percent opýtaných Španielov, vyplýva z prieskumu Španielskeho prieskumného inštitútu CIS.
Inštitút ďalej zistil, že 40,5 percenta respondentov je ochotných dať zaočkovať sa, pričom 16,2 percenta by tak urobilo v prípade, že sa potvrdí „spoľahlivosť“ vakcíny.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR