Koronavírus je len ochutnávka. WHO tvrdí, že v budúcnosti prídu oveľa horšie a smrteľnejšie pandémie
- Odborníci sa zhodujú, že pandémia koronavírusu, ktorá momentálne zúri vo svete, nemusí byť posledná
- Podľa WHO prídu aj ďalšie pandémie, ktoré budú mať oveľa väčšiu smrtnosť ako koronavírus
- Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že pandémia poukázala na blízke spojenia medzi zdravím ľudí, zvierat a planéty
- Odborníci sa zhodujú, že pandémia koronavírusu, ktorá momentálne zúri vo svete, nemusí byť posledná
- Podľa WHO prídu aj ďalšie pandémie, ktoré budú mať oveľa väčšiu smrtnosť ako koronavírus
- Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že pandémia poukázala na blízke spojenia medzi zdravím ľudí, zvierat a planéty
Odborníci z oblasti zdravotníctva, vírusových ochorení ale aj ochrany prírody sa zhodujú, že pandémia koronavírusu, ktorá momentálne zúri vo svete, nemusí byť posledná a ani najhoršia v novodobých dejinách. V budúcnosti nás čakajú pandémie, ktoré budú mať oveľa väčší rozsah a budú oveľa smrteľnejšie.
„Rozšírila sa po celom svete mimoriadne rýchlo a zasiahla všetky kúty planéty. Táto pandémia však nemusí byť nevyhnutne tá veľká. Tento vírus je sa rýchlo prenáša a zabíja ľudí a pripravuje ich o blízkych,“ uviedol v pondelok Dr. Michael Ryan, výkonný riaditeľ programu pre mimoriadne situácie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) podľa britského The Independent. „Ale jej súčasný prípad úmrtí je v porovnaní s inými chorobami primerane nízky.“
Pôvodne WHO uvádzalo smrtnosť koronavírusu 3,4 %, dnes sa ale predpokladá, že ide o menšiu smrtnosť. Podľa Teraz.sk sa však naďalej smrtnosť pohybuje na úrovni 3-4%, všetko však záleží od individuálnych podmienok štátov a krajín.
Pandémie iných vírusových ochorení, ktoré poznáme z minulosti mali oveľa vyššiu smrtnosť. Vírus SARS mal smrtnosť približne 10 %, Ebola bola prakticky rozsudok smrti smrtnosť mohla dosiahnuť skoro 90 %.
„Toto je budíček,“ uviedol Ryan.
Pandémia nebude poslednou
Súčasná koronavírusová kríza nebude poslednou pandémiou vo svete a pokusy zlepšovať zdravie ľudí sú „odsúdené na neúspech“ bez riešenia otázok klimatickej zmeny i dobrých životných podmienok zvierat. Uviedol to generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„Svet už príliš dlho funguje v cykle paniky a zanedbávania,“ vyhlásil Tedros s tým, že je najvyšší čas poučiť sa z pandémie COVID-19 so zdôraznením, že koronakríza nemala byť – vzhľadom na opakované varovania – prekvapením.
Monitorovacia komisia pre globálnu pripravenosť vo svojej prvej výročnej správe o pripravenosti sveta na zdravotnícke krízy v septembri 2019 – niekoľko mesiacov pred vypuknutím epidémie nového druhu koronavírusu – uviedla, že planéta je nepripravená na potenciálne ničivé pandémie.
„Dejiny nám ukazujú, že toto nebude posledná pandémia a že epidémie sú súčasťou života,“ uviedol Tedros.
Blízke spojenie medzi zdravím ľudí, zvierat a planéty
„Táto pandémia poukázala na blízke spojenia medzi zdravím ľudí, zvierat a planéty. Snahy o zlepšenie ľudského zdravia sú odsúdené na neúspech, ak sa nevenujú kritickému kontaktu medzi ľuďmi a zvieratami a existenčnej hrozbe klimatickej zmeny, ktorá robí našu Zem menej obývateľnou.“
Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) a Organizácie Spojených národov (UN) zas tvrdia, že pandémia má súvislosť s ničením prírody ľuďmi.
Lídri spomínaných organizácii uverejnili článok v britskom periodiku The Guardian, kde uvádzajú, že pandémia je dôsledkom nelegálneho a neudržateľného obchodu s voľne žijúcimi živočíchmi, ako aj devastáciou lesov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Independent, Teraz.sk, TASR