Rok 2020 bol divoká jazda, 12 kľúčových udalostí, ktoré nás zmenili a zapísali sa do histórie Slovenska

  • Keď sme doň vstupovali, pravdepodobne nik z nás netušil, aká jazda to bude
  • Rok 2020 so sebou priniesol množstvo ťažkých chvíľ, no aj vítanú zmenu
  • Poď sa s nami pozrieť na končiacich sa 12 mesiacov v kocke
  • Keď sme doň vstupovali, pravdepodobne nik z nás netušil, aká jazda to bude
  • Rok 2020 so sebou priniesol množstvo ťažkých chvíľ, no aj vítanú zmenu
  • Poď sa s nami pozrieť na končiacich sa 12 mesiacov v kocke

Môžeme ho považovať za jeden z najturbulentnejších, a zároveň najmarkantnejších rokov posledných dvoch dekád. Rok 2020 so sebou priniesol veľa výziev, sklamaní, bolesti a strachu, no aj vysoko potrebných zmien v súdnictve, ľudských právach a mnohých iných oblastiach.

Najčastejšie používaným slovom sa stalo lockdown a pandémia koronavírusu neotriasla iba Slovenskom, ale celým svetom. Napriek tomu, že sa rok už končí, lomcuje ním stále silnejšie. Nádejou nám ostáva tak dlho očakávaná, a pritom tak promptne vyvinutá vakcína.

COVID-19

Ešte v decembri roka 2019 sa v Číne vyskytol prvý prípad nakazeného 55 ročného muža, po ktorom nasledovalo masívne šírenie vírusu aj napriek zatvoreniu zvieracieho trhu, z ktorého mal vírus pochádzať. Nepomohla ani izolácia mesta, pretože, ako sa viaceré krajiny domnievajú, vírus sa do sveta rozšíril podstatne skôr, iba nedošlo k jeho identifikácii na základe simultánnosti s chrípkovým obdobím.

Kým sa mnohí na Slovensku smiali, že sa jedná o vymyslenú vec, vďaka leteckej doprave sa mu podarilo dostať aj na Slovensko. Prvý prípad pozitívne označeného sme zaznamenali 6. marca. Od tohto dňa nastali v našej krajine reštrikcie, zákazy vychádzania, obmedzenia podnikateľskej činnosti a prípravy.

Prvú vlnu naša krajina zvládla aj s výmenou vlády. Kým k nej však došlo, sa vtedajší premiér Peter Pellegrini musel podrobiť kritike zo všetkých strán pre nákup predražených rúšok a respirátorov, ktoré začala vláda zaobstarávať až o mesiac neskôr, ako okolité štáty. Deň pred zachytením prvého prípadu Peter Pellegrini vyhlásil, že nie je potrebné, aby rúško nosil každý občan. „Nerobme paniku, že musí päť miliónov ľudí behať s rúškami po krajine,“ informuje SME. Netrvalo dlho a tieto pravidlá a názory sa obrátili o 180 stupňov.

https://www.facebook.com/nemocnicazilina/photos/pcb.2827263520924277/2827253217591974

Zmena vlády

21. marca, a teda 15 dní po ohlásení prvého prípadu, došlo k zmene vlády. Opraty prebral do rúk Igor Matovič z OĽaNO, ktorá zaznamenala nečakané a rekordné výsledky vo voľbách, až 25,02% hlasov voličov. Ešte pred jeho oficiálnym nástupom do vedenia sa začali jeho problémy s vystupovaním voči verejnosti, keď 19. marca meškal v relácii V JOJ Na hrane, kde prišiel bez rúška. Nasledovali početné meškania a emočné výlevy počas tlačových konferencií. Už v tom čase sa voči ľuďom slovne zaviazal, že spraví všetko potrebné pre víťazstvo nad vírusom.

Prvý lockdown či blackout?

Vo viere miernych opatrení a strachu z nepoznaného, keď čísla denných prípadov prekračovali niekoľko desiatok len výnimočne, no matematické analýzy ukazovali katastrofické scenáre budúcnosti, len málokto veril, že nežije v sne. Vírus prišiel ľuďom na míle vzdialený, pretože nepoznali jeho priame zasahovanie do života. Napriek tomu sa začal kolotoč opatrení, ktoré nám dokázali skôr, ako ochorenie samotné, že budeme musieť zmeniť svoje životy.

5. apríla evidovalo Slovensko 843 potvrdených prípadov. V tento deň zároveň došlo na lámanie chleba, vláda vyhlásila prvý lockdown, vo vtedajšom podaní blackout. Prvýkrát sme zažili, aké to je, nemôcť sa presunúť na Veľkú Noc za rodinou, no ani pracovať. Tento ohromujúci zážitok vyvolal v mnohých odpor a strach. Nádejou a útechou nám boli plánované sanácie od štátu.

„Do 24 hodín od doručenia podpísanej žiadosti začnú úrady práce posielať peniaze jednotlivým zamestnávateľom,“ tvrdil Krajniak v novej pozícii ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Už 15. apríla tak podľa neho mali odísť z úradov práce prvým žiadateľom peniaze od štátu a 16. apríla mali byť na účtoch zamestnávateľov. „Chcel by som poprosiť všetkých žiadateľov o trpezlivosť,“ informujeme v predošlom článku. Niektorí podnikatelia však žiadanú pomocnú ruku dostali prineskoro.

nová vláda prezidentka Matovič Pellegrini
zdroj: TASR/Michal Svítok

Straty zamestnania a finančná kríza

Ekonomika sa začala rúcať. Aj keď rok 2020 ukončíme s miernejším poklesom, aký bol sprvoti predpokladaný, nevyhli sme sa stratám zamestnania, finančnej tiesni jednotlivcov a krachu podnikov. Jedným zo zásadných faktorov bolo, že si Slováci nesporili. Tak rezerva, ktorú by mal z nás mať ideálne každý a pokrývala by výdavky na šesť mesiacov, skončila na menej, než jednom mesiaci.

Dané pravidlo nezvládlo dodržať až 84 % domácností, ktoré mali finančnú rezervu len na necelý mesiac. V máji roka 2020 sa počet takýchto domácností zvýšil na 21 %. Pandémia zmenila aj správanie a prístup Slovákov k peniazom. Podľa prieskumov SLSP sme sa stali opatrnejšími. Väčšiu finančnú rezervu si zo vzorky opýtaných respondentov chcelo vytvárať 84 % ľudí a až 72 % zvažovalo hľadať viac zdrojov príjmov. Prieskum bol vykonaný na vzorke 1022 respondentov, informuje TASR.

Ideme z kaluže do blata. Ak vďaka kríze krachuješ, mal by si podľa odborníka okamžite zvážiť tieto kroky

Slovenská ekonomika však za celý rok 2020 vykáže prepad výkonnosti o 6 %. Tvorba reálneho HDP by tak mala byť porovnateľná s rokom 2017. Súčasne miera nezamestnanosti by sa mala zvýšiť o 1 p. b. a dosiahnuť 6,8 %. Celková zamestnanosť by mala klesnúť o 2,1 % a nominálna mzda v hospodárstve vzrásť o 3,2 % a na úrovni celoročného priemeru prekročiť hranicu 1 100 eur, informuje Štatistický úrad SR.

Zánik podnikov

Nedostatočný plán sanácie, no hlavne finančná kríza mala za dôsledok krach mnohých podnikov v rôznych sférach. Najväčší pokles zaznamenal automobilový priemysel, ktorého obrat klesol až o 50%, no zániku sa nevyhli ani cestovné kancelárie, gastronómia či bary. Svoj zánik nedávno vyhlásila aj obľúbená kancelária Firo-tour, ktorá na trhu pôsobila 20 rokov.

„Koronakríza zasiahla nás všetkých. Niektorých viac, niektorých menej. Žiaľ, práve cestovný ruch to postihlo absolútne. Aj keď sme do poslednej chvíle verili a dúfali, že to zvládneme, dnes so vztýčenou hlavou prijímame porážku a vás všetkých s pokorou žiadame o pochopenie. Prepáčte, že sme to nezvládli. Prepáčte a majte na nás pekné spomienky, tak ako na všetky dovolenky a výlety, ktoré sme spolu počas tých 20 úžasných rokov absolvovali,“ píše obchodný riaditeľ Marcel Siekel.

Korona zabila obľúbenú slovenskú cestovku. Prepáčte, že sme to nezvládli, odkazuje

Boj o interrupcie

Odhliadnuc od celosvetovej pandémie, sa v našom malom štáte udialo počas roka niekoľko zásadných zmien. Rovnako však môžeme povedať, že vďaka patrí aj za tie, ktoré sa neudiali. Do druhej polovice roka sme vstúpili s návrhom interupčného zákona, ktorý podala Anna Záborská (OĽaNO).

Sprísnenie sa malo týkať možností podstúpenia interupcie. Obnášalo napríklad až dva lekárske posudky stavu plodu z rôznych zdravotníckych zariadení či iné komplikácie. Návrh zákona bol niekoľkokrát aktualizovaný, no napokon sa mu nepodarilo obstáť aj vďaka aktivite Jany Bittó Cigánikovej (SaS).

V našom návrhu nehovoríme o zákaze či radikálnom obmedzení prístupu k ukončeniu tehotenstva, no o pomoci ženám, ak stoja pred rozhodnutím podstúpiť interrupciu primárne zo sociálnych a ekonomických dôvodov,“ uviedla Záborská s tým, že novela neposunie Slovensko liberálnym ani konzervatívnym smerom, ale smerom sociálnym a prorodinným, informujeme v ďalšom z našich článkov.

Boží mlyn, Očistec a Judáš

V roku 2020 sa udiali dôležité čistenia vo vlastných radoch polície a samotnej NAKA, no aj v súdnictve. Skrátka, vyzerá to, že spravodlivosť siahla na tých, ktorí sa domnievali, že sú najneohrozenejší. Za štartovací bod verejnosť pokladá smrť novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Potrebné je uviesť ale aj to, že hlavné zmeny sa začali diať s výmenou vládneho osadenstva.

Septembrová akcia Boží mlyn sledovala kriminálnu činnosť Ľudovíta Makóa až do rokov 2011 až 2017. „K trestnej činnosti malo dôjsť v rokoch 2011 až 2017. Dve osoby trestne stíhame za podporovanie zločineckej skupiny takzvaných Takáčovcov a činnosť v jej prospech. V tejto súvislosti sú štyria z obvinených, vrátane zadržaného Ľ. M. stíhaní za obmedzovanie osobnej slobody a Ľ. M. aj za vydieranie,“ informovala NAKA na sociálnej sieti.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/pcb.3722965577733637/3722968624399999/

O dva mesiace neskôr priniesla akcia Očistec nečakané čistenie vo vlastných radoch. V putách skončili bývaý šéf NAKA Hraško, bývalý policajný prezident Gašpar obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny, korupcie, ale aj Slobodník.

Šéf kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó z akcie Boží mlyn bol oslovený ďalším obvineným Martinom F., ktorý chcel pomoc. Ľudovít Makó následne išiel za Norbertom Bödörom a Tiborom Gašparom, ktorých informoval o tejto požiadavke.

Tí mali požiadavku prejednať s ďalším zadržaným, a to šéfom Národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Bernardom Slobodníkom. Sumu 400 000 eur si medzi sebou rozdelili. Podľa polície o tom rozhodol Norbert Bödör. Zo sumy malo ísť 90 000 eur Tiborovi Gašparovi.

NAKA pokračovala akciou Judáš, kde obvinila osem osôb. Trestná činnosť sa týkala najmä korupcie. Jedna osoba je obvinená aj z ohrozovania dôvernej a vyhradenej skutočnosti, vydierania a jedna osoba je obvinená aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Medzi nimi sa nachádzal aj exprezident policajného zboru Milan Lučanský, ktorý podľa najnovších informácií podľahol zraneniam.

Milan Lučanský zomrel

Vďaka Kočnerovej komunikácii v aplikácii Threema sa podarilo agentúre začiatkom marca zadržať aj 13 sudcov. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Akciu vykonávala skupina Hmla. Skrátka, tento rok bol pre agentúru plodný.

O svojich schopnostiach nás agentúra presvedčila aj v decembri, kedy za obeť padol samotný veľký, obávaný a nedotknuteľný oligarcha stojaci za Pentou, Jaroslav Haščák. Dôvodom bolo podľa Denníka N obvinenie, že s ním bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Ľubomír Arpáš uzavrel zmluvu na fiktívne poradenské služby za 200 000 eur. V skutočnosti však podľa polície išlo o odmenu za predaj nahrávky Gorila. Zásah proti Haščákovi prišiel 9 rokov po tom, čo sa na verejnosti objavil spis Gorila.

4,4 roka za finančné šeky v hodnote 1488

Október priniesol nečakaný výsledok v šetrení Mariána Kotlebu (ĽSNS) za finančný dar rodinám v núdzi v hodnote 1488. Číslica je všeobecne známa a považovaná za nositeľa nacistickej symboliky. „Môžeme potvrdiť, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru dňa 20.7.2017 vzniesol obvinenie osobe M. K. za prečin prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd,“ odpísal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl v roku 2017 Denníku N.

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová v kauze šekov s extrémistickou symbolikou uznala dňa 12. októbra 2020 predsedu politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a poslanca parlamentu Mariana Kotlebu za vinného, informovala SITA. Za tento prehrešok dostal Kotleba trest odňatia slobody na 4 roky a 4 mesiace.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „We must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede, informujeme v jednom z predošlých článkov.

Záplavy

Na pokoji nás tento rok nenechala ani naša planéta, ktorá Slovensku pripravila ďalšie záplavy. Napriek tomu, že sa dejú v našej krajine každoročne, vďaka vlhkému roku skomplikovali už beztak zlú situáciu obyvateľom Slovenska. Stalo sa tak na východe krajiny v mesiaci jún, no aj v mesiaci október, kedy bola situácia vážna najmä na východe a severe Slovenska.

V tlačovej správe o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru SR s tým, že v Košickom kraji boli len za 24 hodín hasiči privolaní k 41 udalostiam, v Žilinskom kraji zasahovali v súvislosti s nepriaznivým počasím 33-krát a v Prešovskom kraji boli vyslaní k 26 udalostiam.

https://www.facebook.com/prezidiumhazz/photos/pcb.2845403845574814/2845568045558394/

Zemetrasenie

Kým veľká voda nie je v našich končinách ničím výnimočným, v posledných dňoch nás prekvapilo aj mierne zemetrasenie. Jeho zdroj bol v Chorvátsku s magnitúdou 6,4 richterovej stupnice. Ľudí na západe a severozápade Slovenska záchvevy poriadne vydesili. Čo dodať, možno len, že sme v roku 2020 čakali čokoľvek, no zemetrasenie k tomu rozhodne nepatrilo.

Bývam v Seredi na 6 poschodí na samom vrchu a hýbali sa nám steny, vôbec som netušila, čo sa deje. Nepríjemné veľmi. Stalo sa to cca o 12:30,komentovala príspevok na sociálnej siete aj Zuzana.

Vakcinácia

Od počiatku pandémie pátral celý svet po lieku, ktorý by ju zvrátil, respektíve, vakcíne. Medzi prvými s nedostatočne otestovanou vyrukovalo Rusko, no ostatné spoločnosti si dali načas, aby dokázali prejsť všetky klinické testovania a tak potvrdiť, že je látka nielen účinná, ale aj bezpečná.

26. decembra sme sa dočkali prvého zaočkovaného Slováka vakcínou od spoločnosti Pfizer a BioNTech, ktorým sa stal profesor Krčméry. Rozhodol sa tak ísť príkladom verejnosti, keďže vrcholoví politici, a hlavne premiér, ktorý zvádza už niekoľko mesiacov boj nielen s koronavírusom, ale aj verejnosťou, očkovanie z dôvodu pozitivity na COVID-19 podstúpiť nemohol. Po Krčmérym nasledovala prezidentka Zuzana Čaputová a ďalší politici.

Už 4. januára sa spustí registračný web na očkovanie proti koronavírusu. Oznámil to na tlačovej besede minister zdravotníctva Marek Krajčí. Upozornil však, že najskôr bude určený primárne pre zdravotníkov a ľudia by sa nemali hneď vo veľkom prihlasovať. „Verím, že v januári už by sme mohli mať 150-tisíc dávok a možno aj viac, ale naisto to povedať nemožno,“ uviedol.

Šírenie hoaxov

Jedným z najväčších problémov na Slovensku, ktorý komplikuje a vzďaľuje našu výhru nad koronavírusom, sú konšpirátori a hoaxy. V posledných mesiacoch malo ministerstvo zahraničia plné ruky práce aj s objasňovaním neprávd, ktoré nabúravali dôveru ľudí. Medzi prvé patrili tie, že vírus neexistuje, prípade ho na nás úmyselne vypustili.

Nasledoval nedostatok kyslíka a vdychovanie vlastného CO2 spôsobené nosením rúška, obmedzovanie slobody v podobe lockdownov a protipandemických opatrení. Nevyhli sme sa ani tvrdeniam, že nosenie rúška spôsobuje poškodenie plodu tehotnej ženy pre nedostatok kyslíka.

Taktiež sme si vypočuli, že celoplošné testovanie je predprípravou na čipovanie, čomu verila až tretina učiteľov na Slovensku. Ak sa konšpirátorom nepozdávalo toto tvrdenie, tak bola za celoplošným testovaním jednoznačne mierená nákaza a depopulácia, pretože samotné testy mali obsahovať koronavírus.

Pichli mu vodu, vitamín C, ihla bola falošná. Začalo sa očkovanie a konšpirátori majú žatvu

Množstvo hoaxov je opradených aj okolo samotnej vakcíny. Kritika prvého zaočkovaného Slováka na seba nenechala dlho čakať. Na spŕšku rôznych bludov a pochybností upozorňujú aj Lovci šarlatánov. „Fakt sme sa dostali do stavu, kedy musia vedci a lekári vysvetľovať ľuďom základy ako v škole. Navyše musia znášať hlúpe komenty a „rešpektovať iný názor“ na vysoko odborné témy. Neuveriteľne frustrujúce!,“ uvádzajú.

https://www.facebook.com/LovciSarlatanov/posts/1831021593741075

A tak len ostáva veriť, že sa situácia nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku s príchodom nového roka upokojí a ľudia prestanú prepadať panike a strachu z akejkoľvek novej informácie, no zároveň sa budú správať zodpovedne, nezahodia rúška a nebudú čakať zázraky na počkanie. Koniec koncov, práve v týchto sviatočných dňoch si mnohí užívajú vďaka antigénovým testom lyžovačky s rodinou.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: SME, Startitup, Štatistický úrad SR, Facebook/Polícia Slovenskej republiky, Denník N, Facebook/Tipy na výlet BA, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá