KVÍZ: Rok 2020 bol rokom hoaxov. Máš naozaj prehľad a dokážeš odlíšiť pravdu od klamstva?

  • Koronavírus, svetové sprisahanie, 5G vysielače, čipovanie aj vodka s Bromhexinom
  • V roku 2020 sa šírilo mnoho hoaxov, ktorým doteraz verí ešte stále veľa ľudí
  • Otestuj sa, či dokážeš rozoznať hoax od pravdy
koronavírus, COVID-19, plošné testovanie, testy, infikovaní , hoax
TASR/ Stefan Rousseau/PA,Hoaxy a podvody - Polícia SR
  • Koronavírus, svetové sprisahanie, 5G vysielače, čipovanie aj vodka s Bromhexinom
  • V roku 2020 sa šírilo mnoho hoaxov, ktorým doteraz verí ešte stále veľa ľudí
  • Otestuj sa, či dokážeš rozoznať hoax od pravdy

Vieš o tom, že koronavírus je svetové sprisahanie na ovládnutie ľudstva? A vďaka očkovaniu budeme všetci začipovaní? Aj keď ti to môže pripadať vtipné, niektorí tomu naozaj veria.

 Bohužiaľ, aj dnes sa nájde ešte mnoho ľudí, ktorí popierajú existenciu COVID-19 a šíria tieto názory medzi ostatných. Vďaka sociálnym sieťam tento rok rozhodne núdza o podobné informácie nebola.

Hoaxy, dezinformácie a fake news sa šírili nezastaviteľnou rýchlosťou a polícia mala plné ruky práce, keď sa pokúšala vyvrátiť všetky hlúposti, ktoré medzi sebou ľudia zdieľali. Niektoré nám mohli prísť úsmevné, mnohé z nich však boli zdravie a život ohrozujúce.

Spomenieš si, ktoré udalosti boli v roku 2020 vymyslené a ktoré, naopak, pravdivé?

Pandémia koronavírusu spôsobila, že ľudia prestali toľko cestovať, čo malo priaznivý vplyv aj na životné prostredie. Voda v mori sa vyčistila dokonca natoľko, že v Benátkach začali plávať delfíny. Bola to pravda?

kanál Unsplash/Ricardo Gomez Angel
Správne! Nesprávne!

To, že v dôsledku ochromenia turistického ruchu bola voda v benátskych kanáloch priezračnejšia, bolo podľa reportáží agentúry Reuters a ďalších médií pravdivá informácia. Video s delfínom vydávané za zábery zo severotalianskeho mesta, bolo ale v skutočnosti natočené v Cagliari na Sardínii, teda stovky kilometrov od Benátok. Čiže voda v Benátkach sa vyčistila, ale delfíny tam rozhodne neplávali.

V októbri Slovensko zažilo plošné testovanie, ktoré si našlo mnoho zástancov aj odporcov na oboch stranách. Na Facebooku sa však začala šíriť správa, že celá akcia má za cieľ začipovať ľudí, ktorých potom môžu následne vládnuce mocnosti ovládnuť cez 5G siete. Čo bola na tomto pravda?

testovanie TASR/Radovan Stoklasa
Správne! Nesprávne!

Stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR v októbri informovala o naozaj absurdnom hoaxe. Podľa statusu, ktorý sa na sociálnych sieťach šíril, malo byť Slovensko testovacou krajinou, kde sa malo zistiť ako nano-boty fungujú. Po aktivácii 5G siete mali následne zomrieť tisíce ľudí, ktorí budú nahradení moslimským obyvateľstvom.

Pri 5G sieťach ešte ostaneme. Na internete sa šíria videá, ako ľudia z celého sveta podpaľujú tieto vysielače, pretože veria, že produkujú...

5G TASR/AP/Stefan Rousseau/PA
Správne! Nesprávne!

Odporcovia 5G sietí už majú svoj okruh fanúšikov aj v susednej Českej republike. Bizarné situácie sa však dejú primárne vo Veľkej Británii, kde sú obyvatelia tak vystrašení, že podpaľujú celé 5G vysielače. Okrem iného totiž veria, že môžu za šírenie koronavírusu.

Z protivládnych protestov v Bratislave sa nám hrnulo viacero správ o zraneniach, ktoré účastníci či sami policajti utŕžili. Jedna správa oznamovala, že poslanec za ĽSNS Andrej Medvecký skočil v krvi.

protest 17. november TASR/Pavol Zachar
Správne! Nesprávne!

Poslanec ĽSNS Andrej Medvecký bol spacifikovaný ťažkoodencami. Podľa polície kládol odpor príslušníkom policajného zboru. Tí ho spacifikovali a neskôr bez problémov prepustili. Medvecký sa vrátil medzi protestujúcich akoby sa nič nestalo. Poslanci ĽSNS a portál Kulturblog ale začali šíriť dezinformačné správy o tom, ako poslanec skončil v krvi a s otrasom mozgu v nemocnici.

Poslanec Marián Kotleba sám koronavírus prekonal. O svojej liečbe natočil virálne video, kde odporúča Covid-19 okrem iného liečiť aj ...

kotleba Youtube/ĽSNS
Správne! Nesprávne!

Marián Kotleba nahral na Facebook video, kde opisoval, ako sa z Covid-19 vyliečil kombináciou vodky a Bromhexinu. Na tieto praktiky musel neskôr zareagovať aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý varoval pred kombináciou sirupov s alkoholom. Video tiež musel Facebook stiahnuť.

Koncom roka 2020 sa na Slovensku začala vlna očkovania. Mnoho Slovákov vakcínam neverí a tvrdia, že politici si dali pichnúť, niečo iné ako vakcínu. Čo to bolo?

20202712_ockovanie_covid_04749251 TASR/Jaroslav Novák

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Okrem toho, že ihly, ktorými sa dali politici očkovať boli zasúvacie, sa u Slovákov rozšírila aj teória, že v striekačke nie je vakcína na Covid-19, ale vitamín C alebo Auqa roztok.

Čísla mŕtvych na koronavírus, sú podľa niektorých sfalšované. Pozostalí totiž mali dostávať zaplatené, aby podpísali, že blízky umrel na Covid. Sú zaznamenané takéto prípady?

koronavírus mŕtvi ľudia nakazení rakvy krematórium pohreb covid TASR, AP/Rodrigo Abd
Správne! Nesprávne!

To, že pozostalí dostávajú finančnú kompenzáciu za to, keď uvedú príčinu úmrtia ,,koronavírus“ patrí na Slovensku medzi najobľúbenejšie hoaxy. Musela sa ním zaoberať aj Polícia SR. Keď preverovali ľudí, ktorí šírili tieto nezmysly, tí sa vyhovárali na ďalšie osoby, od ktorých vraj tieto informácie získali. Žiadny takýto prípad teda nie je potvrdený.

Situácia s Covid-19 sa koncom decembra tak zhoršila, že v nitrianskej nemocnici už nemajú kde odkladať mŕtvych a na cintorín tak museli priniesť chladiaci box. Ide o výmysel?

Virus_Outbreak_Italy080627735274 TASR/AP, Cecilia Fabiano
Správne! Nesprávne!

Bohužiaľ, táto informácia je pravdivá. Domy smútku nemajú dostatok chladiacich zariadení pre zosnulých, do Nitry preto objednali mobilné zariadenie. Informoval o tom riaditeľ nemocnice Milan Dubaj aj primátor mesta Nitra – Marek Hattas. Samozrejme, aj táto informácia je však na dezinformačnej scéne spochybňovaná.

Viacerí členovia vlády boli pred dvoma týždňami pozitívne testovaní na koronavírus. Na internete sa začal šíriť hoax, že to nie je pravda a urobili to iba preto aby...

matovic TASR - Jaroslav Novák
Správne! Nesprávne!

Igor Matovič, Veronika Remišová, Jaroslav Naď ale aj Peter Pčolinský či Štefan Holý boli pred vianočnými sviatkami pozitívne testovaní na koronavírus. Keďže sa to stalo tesne pred plánovaným očkovaním, konšpirátori zaúradovali naplno. Na sociálnych sieťach sa šírili a viedli debaty o tom, ako je to celé divadlo, aby nemuseli byť očkovaní.

Ešte na začiatku prvej vlny sa obrovskou rýchlosťou šíril hoax o tom, že užitie jedného lieku duplikuje ochorenie Covid-19. O aké liečivo išlo?

Korona liek Unsplash/Thought Catalog |Unsplash/CDC
Správne! Nesprávne!

V marci sa na Slovensku šírila hlasová správa, kde istá žena vyzývala ľudí, aby si pri zvýšených teplotách nedávali Ibuprofén, pretože má duplikovať ochorenie. 40-ročnú ženu z okresu Dunajská Streda sa neskôr policajtom podarilo identifikovať.

Hoaxy roka 2020. Rozoznáš pravdu?
Super!
Máš prehľad v tom, aké hoaxy sa na internete v roku 2020 šírili.
Mohlo to byť aj lepšie
Niektoré hoaxy poznáš, ale mal by si svoje vedomosti ešte prehĺbiť niektoré totiž môžu byť životu nebezpečné.
Tvoje vedomosti sú slabé
Rozoznať hoax od pravdy nie je tvoja silná stránka. Informácie, ktoré nájdeš na internete by si si mal vždy preveriť a hlavne ich nešíriť medzi svojich blízkych.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: FonTech, Startitup, SITA, TASR, FB/Hoaxy a podvody - Polícia SR

Najnovšie videá

Trendové videá