Porušuje premiér ústavu? Matovič blokuje svojich kritikov na Facebooku, Trumpovi to súd zakázal ako cenzúru
- Premiér Igor Matovič využíva sociálnu sieť ako svoju hlasnú trúbu, kde zdieľa informácie častokrát predtým ako sú verejne dostupné
- Množia sa prípady, keď si Matovič zablokoval užívateľov, ktorí boli k nemu kritickí
- Matovič sa bráni, že išlo o vulgarizmy. Pri viacerých užívateľoch preukázateľne o žiadne vulgarizmy nešlo
- Podobnú dilemu riešili aj v USA v súvislosti s prezidentom Donaldom Trumpom
- Premiér Igor Matovič využíva sociálnu sieť ako svoju hlasnú trúbu, kde zdieľa informácie častokrát predtým ako sú verejne dostupné
- Množia sa prípady, keď si Matovič zablokoval užívateľov, ktorí boli k nemu kritickí
- Matovič sa bráni, že išlo o vulgarizmy. Pri viacerých užívateľoch preukázateľne o žiadne vulgarizmy nešlo
- Podobnú dilemu riešili aj v USA v súvislosti s prezidentom Donaldom Trumpom
Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) je známy svojou komunikáciou na sociálnych sieťach, ktorú mnohí kritizujú, označujú ju veľakrát ako nešťastnú. Premiér využíva sociálnu sieť ako svoju hlasnú trúbu, na ktorej zdieľa informácie predtým, než sa stanú verejne dostupné alebo vyjadruje svoje názory a emócie na politické témy alebo na pandémiu koronavírusu.
Inokedy využíva Facebook na kritiku a zvady s koaličným partnerom alebo politickými oponentmi.
Premiéra v súčasnosti na sociálnej sieti Facebook sleduje vyše 270-tisíc, na Instagrame takmer 90-tisíc a na Twitteri 2-tisíc ľudí.
Matovičova aktivita na sociálnych sieťach priťahuje aj jeho kritikov a teraz sa podľa TV Noviny televízie Markíza množia ich hlasy, že ich predseda vlády blokuje. „To je môj Facebook pre rodinu a priateľov a samozrejme, že keď niekto tam primitívne vulgarizmy napíše, tak načo by som takého človeka tam nechával,“ uviedol premiér pre Televízne noviny Markízy.
Zablokoval viacero ľudí, ktorí vulgarizmy nepoužívali
Televízii sa ozvalo viacero ľudí, ktorých si Matovič zablokoval. Mnohí priložili aj screenshoty komentárov, išlo o kritické komentáre a chýbali v nich vulgarizmy.
Problém v blokovaní občanov vidia aj ústavní právnici, ktorí si myslia, že takéto konanie môže porušovať ústavu, právo na informácie a slobodu slova. Matovič sa bráni, že jeho súkromný profil nie je verejný a žiadny právnik mu nemôže prikázať, aby si tam nechával ľudí, ktorí sa vyjadrujú vulgárne.
Ústavní právnici s ním ale nesúhlasia. Jeho profil je podľa nich verejný.
„Sociálna sieť je v dnešnej dobe považovaná za akési verejné sociálne fórum. Treba to vnímať aj v kontexte zákazu zhromaždovacieho práva. Keď si to spojíte, keď nemá občan právo pokojne sa zhromažďovať na námestí a nemá ani právo vyjadriť svoj názor na sociálnej sieti, na účte verejného činiteľa, ktorý je zodpovedný za opatrenia, tak aké má možnosti vyjadriť svoj názor,“ povedal ústavný právnik pre televíziu.
Podobnú dilemu riešili aj v USA
Zablokovaným užívateľom sa nezobrazuje premiérov profil ani jeho statusy. Televízia pripomína, že podobnú dilemu riešili v minulosti aj v Spojených štátoch, kde chcel prezident Donald Trump blokovať svojich kritikov hlavne na sociálnej sieti Twitter. Federálny súd USA mu to zakázal, pretože takéto konanie podľa neho porušuje Prvý dodatok ústavy.
„Vylúčenie ľudí z inak verejného fóra, ako je toto, blokovaním tých, ktorí vyjadrujú názory kritické voči verejnému činiteľovi, je podľa nás protiústavné,“ napísal sudca Barrington D. Parker podľa Washington Post. „Twitter nie je iba oficiálnym komunikačným kanálom pre prezidenta, je to jeho najdôležitejší komunikačný kanál,“ uzavrel sudca.
Prezident nebol týmto rozhodnutím nadšený a minulý rok v lete sa mal obrátiť na Najvyšší súd USA, aby tento rozsudok zrušil. Ten sa ešte k tomuto prípadu nevyjadril.
Podobnosť medzi Trumpom a Matovičom
Blokovaním kritikov sa podobnosť medzi politikmi nekončí. Rovnaké je aj používanie sociálnych sietí. Trumpovým poradcom neraz prezident spôsobil vrásky na čele s jeho tweetmi. Hope Hicksová ešte ako riaditeľka komunikačného odboru Bieleho domu mu mala viackrát dohovárať, aby impulzívne nepísal tweety.
„Je to môj megafón. To som ja. Takto komunikujem. Preto som bol zvolený. Preto som tak úspešný,“ oponoval Trump, uvádza novinár Bob Woodward vo svojej knihe Strach (Trump v Bielom dome).
Práve takáto komunikácia pomohla ku zvoleniu aj Igorovi Matovičovi.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Televízia Markíza , Washington Post, CNBC