Vakcína nezaberá hneď. 7 dní po zaočkovaní mali silné protilátky len 2 ľudia zo 100
- Veľa ľudí je v domnienke, že vakcína účinkuje ihneď po aplikovaní
- Pravda je však iná, a opatrnosť je stále na mieste
- Veľa ľudí je v domnienke, že vakcína účinkuje ihneď po aplikovaní
- Pravda je však iná, a opatrnosť je stále na mieste
Odborníci neustále poukazujú na to, aké je dôležité, aby ľudia naďalej dodržiavali opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu.
Ľudskému telu totiž po očkovaní trvá niekoľko dní, kým si vytvorí účinné protilátky. Vakcíny spoločností Moderna aj Pfizer používajú messenger RNA alebo mRNA na spustenie jedného konkrétneho koronavírusového proteínu. Tento proteín naštartuje imunitnú odpoveď, akoby došlo ku skutočnej koronavírusovej infekcii.
Portál Jerusalem Post sa venoval práve téme procesu vytvorenia protilátok v tele. Citovál slová doktorky Gili Regev-Yocha, ktorá je riaditeľkou oddelenia epidemiológie infekčných chorôb v lekárskom centre v izraelskom Tel Hashomer.
Tá povedala, že predbežné dáta ukazujú, že po 2 týždňoch od podania vakcíny boli protilátky prítomné u 50 % zo 100 zaočkovaných osôb. Po 7 dňoch však boli zaznamenané len u 1-2 % očkovaných.
Spomínané zdravotnícke centrum skúmalo hladinu protilátok u stoviek zdravotníckych pracovníkov, ktorí už vakcínu dostali.
Doktorka pritom uviedla, že pri výskume sa špecializovali predovšetkým na protilátky imunoglobulínu G (IgG), ktoré sú pri tvorbe imunity pred koronavírusom najviac kľúčové.
Povedala taktiež, že pri vakcíne Pfizer, ktorá sa ako primárna vakcína používa a bude používať aj na Slovensku, je nevyhnutné použiť aj 2. vakcínu na preočkovanie najskôr po 21 dňoch (tzv. booster).
Podľa jej slov však predĺženie tejto doby celý proces tvorby imunity nijak negatívne neovplyvní, v prípade nedostatku vakcín preto odporúča použiť očkovaciu látku primárne pre ľudí, ktorí ešte zaočkovaní neboli, až potom pristúpiť k druhému kolu očkovania.
Aj napriek účinným vakcínam je preto potrebné naďalej dodržiavať opatrenia, ktoré majú zabrániť v šírení koronavírusu, ako je dodržiavanie vzdialeností, nosenie rúška či časté umývanie rúk.
Dôležité je dodržiavanie opatrení aj kvôli faktu, že zatiaľ nevieme, či vakcíny Pfizer a Moderna chránia ľudí pred infekciou úplne, alebo iba pred príznakmi, čo znamená, že očkovaní ľudia by sa mohli stále infikovať a prenášať vírus ďalej.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: jpost.com