Viky študuje v Birminghame: Cudzincov tu nepovažujú za druhotriedny tovar, štúdium ročne stojí 10 000 eur
- 19-ročná Viktória Hojstričová je študentkou prvého ročníka na Univerzite v Birminghame
- Hlavnou úlohou každého študenta je naučiť sa myslieť kriticky a samostatne
- O tom, ako zvádza anglické školstvo boj s koronavírusom, ale aj o výhodách štúdia za hranicami Slovenska
- 19-ročná Viktória Hojstričová je študentkou prvého ročníka na Univerzite v Birminghame
- Hlavnou úlohou každého študenta je naučiť sa myslieť kriticky a samostatne
- O tom, ako zvádza anglické školstvo boj s koronavírusom, ale aj o výhodách štúdia za hranicami Slovenska
„Dlhé roky som rozmýšľala nad medicínou, mojím snom bolo stať sa plastickou chirurgičkou. V tomto prípade som rozmýšľala najmä nad slovenskými školami. Po skúsenostiach a zážitkoch, ktoré som ale zažila v zahraničí, som sa rozhodla pre niečo, čo ma podľa mňa omnoho viac vystihuje. V zahraničí sa cítim ako doma,“ začína svoje rozprávanie odhodlaná mladá študentka, ktorá sa rozhodla pre vysokú školu v zahraničí.
Viky je študentkou prvého ročníka na bakalárskom štúdiu vo Veľkej Británii. Konkrétne v druhom najväčšom meste – Birmingham, ktoré je príznačné jednou z najväčších študentských komunít v Európe.
„Úprimne, moje očakávania sa viac-menej naplnili. Bola som ale milo prekvapená tým, že naozaj každý človek, ktorého som stretla, bol milý a nebál sa spoločnej konverzácie.“
Je absurdné, že aj 21. storočí sú práva žien potláčané
Navštevuje University of Birmingham, kde si zvolila odbor BA International Relations. „Ide o odbor, ktorý predstavuje súhrn politiky, diplomacie, práva a histórie, no zasahuje aj do ekonómie či štatistiky. Jedným slovom ho charakterizuje komplexnosť, dá sa skombinovať, dokonca aj so žurnalistikou, geografiou a rôznymi jazykmi,“ opísala odbor Viky.
Viky, ako mnoho ďalších vysokoškolských študentov, ešte stále nevie, čo z nej po škole bude, ale v jednom si je istá, chce pomáhať ľuďom. „Chcem bojovať najmä za práve žien a detí, pretože je to v mojich očiach absurdné, že aj 21. storočí sú ich práva potláčané na dennom poriadku. Trápi ma, že ich príbehy nie sú vypočuté, aj to, že namiesto pomocnej ruky im je poskytnutá desivá ignorancia. Prajem si, aby nimi spoločnosť nepohŕdala, a preto budem robiť všetko, aby zvíťazila spravodlivosť.“
Univerzita s viac ako 100-ročnou tradíciou
Poznávacím znakom mesta, podobne ako univerzity, je multikultúrnosť. Jej súčasťou je vyše 5 000 zahraničných študentov, ktorí pochádzajú z viac než 150 krajín sveta. Teda je jasné, že krajina nie je známa len precíznou kvalitou školstva, ale hlavne nespočetným množstvom zahraničných študentov.
„Slováci sú rovní voči medzinárodným študentom a medzinárodní študenti sú rovní voči domácim,“ hovorí Viky o tom, že nikto by si tam nedovolil považovať cudzinca za druhotriedny tovar.
Univerzita má viac ako 100-ročnú tradíciu. V roku 1900 sa dokonca zaslúžila o kráľovskú listinu a stala sa z nej nástupkyňa Queen’s College. Založil ju Sir Josiah Mason a je považovaná za prvú anglickú občiansku univerzitu. Mnohí o nej hovoria aj ako o univerzite „červených tehál“.
Prax ako príprava do budúcnosti
„Jednoznačne lepšou kvalitou a štýlom výučby. Hlavnou úlohou každého študenta je naučiť sa myslieť kriticky a samostatne. Vedieť si povedať či presadiť svoj vlastný názor. Prax je v tomto prípade podstatnejšia ako teória, čo sa o slovenskom školstve nedá povedať,“ opisuje Viky rozdiel medzi vysokou školou v zahraničí a na Slovensku.
Nechce krivdiť slovenským univerzitám, keďže určite existujú výnimky, no veľkou výhodou zahraničných vysokých škôl je prax. „Prax je prioritou a taktiež najvýhodnejší spôsob ako sa pripraviť do budúcnosti. Okrem toho, mojej univerzite záleží najmä na tom, aby bol každý rešpektovaný. Je to veľká univerzita, ktorá je druhým domovom pre tisícky študentov, rešpekt je nevyhnutnosť.“
Praktickosť je prioritou aj na skúškach. „Skúšky sú formou esejí, ktoré musím odovzdať na konci semestra na každý predmet. Práve vtedy dokážem ukázať svoje vedomosti, ale aj kreativitu či originalitu. Je to výnimočná alternatíva, ako si presadiť svoj vlastný názor a myšlienky.“
Medzinárodne spolupráce by Slovensku prospeli
„Moja univerzita ponúka každému študentovi takzvanú „Year abroad option“. Spomedzi desiatok škôl na celom svete si tak študent môže svoje štúdium o rok predĺžiť, vybrať sa do akejkoľvek partnerskej školy a celý školský rok študovať tam. Je to jedinečná príležitosť zažiť niečo nové, byť súčasťou iného kolektívu, osamostatniť sa a pripísať si do svojho životopisu niečo, čo ho v budúcnosti vie posunúť vyššie.“
Medzinárodná spolupráca s inými univerzitami predstavuje dokonalú cestu, ako poskytnúť svojim študentom celoživotné skúsenosti. Garanciou je, že okrem študentov z toho profitujú aj jednotlivé vysoké školy.
„Ponúkanie takejto možnosti, je určite tá správna cesta, ako si prilákať budúcich študentov, udržať tých vlastných a odovzdať svojim absolventom niečo, čo im už nikto nevezme. Slovenským školám by takéto zviditeľnenie jednoznačne prospelo,“ ozrejmuje Viky.
Nie je to jednoduchšia voľba, práve naopak
Anglicko nie je pre Viky jediným miestom, kde sa v zahraničí vybrala študovať. „Je to už v poradí piate miesto v zahraničí, kde som sa počas života vybrala študovať. Nikdy neoľutujem svoje rozhodnutia. Otvorila som si bránu do iného sveta. Nie je to jednoduchšia voľba, práve naopak. No naučila som sa byť samostatná, naučila som sa plynule rozprávať anglicky a prešla som si kus sveta.“
Prvýkrát vycestovala za štúdium ako pätnásťročná do Miami, kde študovala na škole St.Thomas University. „Aj keď išlo len o letnú školu, zažila som pár týždňov samostatnosti, nezabudnuteľných zážitkov a mám niekoľko doživotných kamarátstiev, získala som tiež sebavedomie. Sebavedomie nebáť sa a ísť si za svojím snom. Po tejto skúsenosti som už vedela, že sa tak nestalo prvý ani posledný raz.“
Hneď o rok neskôr sa rozhodla pre jazykový kurz v Cambridge. No po pár týždňoch v Anglicku ju čakalo jedno z doposiaľ najväčších dobrodružstiev v živote, a to celý rok štúdia v Kanade.
„Mala som zmiešané pocity – strach, rešpekt, radosť. Nevedela som do čoho idem, ale v kútiku duše som verila, že robím správne. A tak sa aj stalo, 10 mesiacov v South Delta Secondary School (SDSS) v Kanadskom meste Tsawwassen blízko Vancouvru mi doslova zmenili život. Dospela som a stala som sa človekom, akým som vždy chcela byť. Navždy budem za týchto 10 mesiacov vďačná, práve toto rozhodnutie považujem za najlepšie v mojom živote.“
Birmigham bol vysnená destinácia
Po Kanade jej kroky viedli na isté obdobie na Slovensko, ale to netrvalo dlho. Leto strávila v Brightone, kde získala ďalšie certifikáty do zbierky. „Aj tie mi vo veľkej miere pomohli dostať sa tam kde som. Do mojej vysnívanej destinácie – Birmigham.“
University of Birmingham je teda už v poradí piate miesto, kde v zahraničí študuješ. Čo ťa lákalo už na strednej škole okúsiť zahraničný život?
„Moji rodičia, ktorí sú vášnivými cestovateľmi sú mojim najväčším vzorom. Práve oni ma vždy motivovali a posúvali vpred. Im patrí najväčšia vďaka, bez ich podpory by som sa nikdy neodvážila vycestovať sama. Úprimne si nepamätám na konkrétny okamih, kedy som sa rozhodla vycestovať. Každopádne, už dlhšie som nad tým rozmýšľala, ale len vďaka rodičom som nabrala odvahu, zbalila kufre a vybrala sa na cestu, počas ktorej som ‘domov‘ našla v rôznych kútoch sveta.“
Videohovor je záchrana a makať na sebe musíš už na strednej
Napriek tomu, že si zahraničný lifestyle obľúbila a život za hranicami ju neustále baví, chýba jej domov. No ako sama hovorí: „Zvykla som si na to, že som od rodiny a kamarátov ďaleko. Videohovor je však záchrana, vďaka nemu sme v dennodennom kontakte.“
Keďže má Viky dlhoročné skúsenosti so štúdiom v zahraničí, tak odísť z domu nebolo pre ňu až tak náročne. S vybavovaním všetkých potrebných dokumentov si tiež nelámala hlavu, keďže je vernou klientkou agentúry Cambridge Study. „Vo všetkom mi pomohli a doslova mi tým uľahčili život. Som s nimi v kontakte aj doteraz. Viem, že ak sa vyskytne nejaký problém, stačí ich kontaktovať a urobia všetko pre to, aby mi pomohli.“
Na prestížnu školu do zahraničia sa nie je vôbec jednoduché dostať. Vyžaduje si to snaživosť už na strednej škole, keďže jednou z podmienok obvykle býva priemer vysvedčení a maturitné vysvedčenie. „Ja som musela priložiť aj výsledok IELTS testu, ktorý zaručuje dostatočný level anglického jazyka, ktorý musím ovládať. Poslednou podmienkou je príloha motivačného listu. Jeho zámerom je dokázať, prečo práve ja som vhodným adeptom a prečo by si ma univerzita mala vybrať,“ hovorí o podmienkach prijatia Viky.
Brexit to študentom poriadne skomplikuje
Dostať sa na prestížnu školu je obdivuhodná vec, no zaplatiť ju býva ťažšie. Ani zďaleka nejde o lacný špás, a u Viky to je viac než 10 000 eur ročne. No študentom ponúka banka veľký benefit, ide o študentskú pôžičku. Proces splácanie pôžičky je tiež dokonale premyslený. Splácaš ho až po škole, a odvíja sa najmä od platu. Po 30-tich rokoch je možné ho dokonca anulovať. Je to najvýhodnejšie riešenie, ktoré si volí takmer 90 % študentov.
Avšak tento školský rok je posledným rokom, v ktorom je suma pôžičky rovnaká pre medzinárodných študentov z krajín EÚ a domácich. Kvôli Brexitu to budúci rok už tak nebude a študenti budú musieť platiť omnoho viac.
Face-to-face learning je prioritou britského ministerstva školstva
Aktuálna pandemická situácia otriasla celým svetom, Veľká Británia nie je výnimkou. Ako však Viky hodnotí covidovú situáciu a opatrenia v Anglicku v porovnaní s našimi na Slovensku?
„Situácia je ďaleko od ideálu v oboch krajinách. Napriek tomu, súhlasím s názorom, že Anglicko je viac pripravené. Nie je závislé na pomoc od iných. Rieši situáciu racionálnejšie. Naši študenti sú už takmer rok doma, zatiaľ čo tí britskí sedia v školských laviciach.“
Okrem toho viaceré anglické univerzity, vrátane University of Birmingham, zavádzajú bezplatné testovanie pre všetkých svojich študentov. „Aj keď sú momentálne kvôli prísnemu lockdownu pozatvárané. Face-to-face learning je prioritou britského ministerstva školstva. Každopádne si prajem, aby sa žiaci po celom svete vrátili čo najskôr do škôl a všetko sa vrátilo do normálu.“
„Štúdium v zahraničí je obrovská životná skúsenosť a príležitosť. Človeka to zmení po každej stránke, samozrejme, v dobrom. Jedným slovom, je to dobrodružstvo. Začiatky možno nie sú pre každého jednoduché, ale treba myslieť na konečný výsledok. Ak si mladý a ambiciózny človek, ktorý sa nebojí vyskúšať niečo nové, určite choď do toho! Získaš nespočetné množstvo skúseností, osamostatníš sa a spoznáš ľudí, ktorí budú v tvojom živote už navždy,“ dodáva na záver Viky.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti