Sahara a Saudská Arábia sú prikryté snehom. Môže za to paradoxne globálne otepľovanie
- Alžírske mesto Aïn Séfra sa minulý týždeň ocitlo pod snehovou prikrývkou
- Sneh prekvapil aj obyvateľov Saudskej Arábie
- Teploty v juhozápadnej provincii klesli pod bod mrazu po 50 rokoch
- Alžírske mesto Aïn Séfra sa minulý týždeň ocitlo pod snehovou prikrývkou
- Sneh prekvapil aj obyvateľov Saudskej Arábie
- Teploty v juhozápadnej provincii klesli pod bod mrazu po 50 rokoch
Ani nie pred týždňom sa Španielskom prehnala búrka Filoména, ktorá si vyžiadala životy najmenej štyroch ľudí. Medzi najviac postihnuté časti patrí mesto Madrid, kde napadlo až 50 centimetrov snehu. Teploty v niektorých častiach Španielska sa prepadli na -8 °C a sneh sa vo viacerých oblastiach zmenil na nebezpečný ľad.
https://twitter.com/severeweatherEU/status/950037309424128000?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E950037309424128000%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdennikn.sk%2F994396%2Fna-sahare-nasnezilo-v-danej-lokalite-to-nie-je-uplna-zvlastnost-vravi-klimatolog%2F
Sneh sa v priebehu posledných dní objavil aj v iných nečakaných oblastiach. Zasiahol napríklad africké púšte a oblasti Blízkeho východu. Na Sahare a v Saudskej Arábii teploty klesli na -2°C.
Sahara pokrýva veľkú časť severnej Afriky a v priebehu posledných storočí prešla výraznými zmenami teplôt a vlhkosti. Oblasť Aïn Séfra je bránou do Sahary a leží vo výške približne 1 000 metrov nad morom. Mesto obklopuje pohorie Atlas. Sneh sa v tejto oblasti ukázal naposledy v roku 2018, predtým v roku 2016 a prvýkrát v roku 1979.
Snehová nádielka sa ukázala aj v Saudskej Arábii, konkrétne v oblasti Aseer. Teplota na týchto miestach pod nulu klesla naposledy pred viac ako 50 rokmi. V juhozápadnej oblasti pred niekoľkými dňami namerali -2°C. Keďže sneh nikto neočakával, domácich veľmi potešil.
Zmeny sa pozorujú od polovice 20. storočia
Zmena klímy je jedným z najnaliehavejších problémov. Problematika naberá ďalšie rozmery, ktoré súvisia dokonca s naším zdravím a bezpečnosťou. Zmena klimatických podmienok môže spôsobiť zníženú produkciu potravín, zvyšovať hladinu morí a riziko povodní, a tiež otepľovať atmosféru.
Za posledných 100 rokov stúpla morská hladina o 10-25 centimetrov. Od roku 1992 do roku 1995 bolo vďaka satelitným meraniam zistené, že hladina morí sa zvýšila o 3 milimetre, čo je trend zodpovedajúci nameranému otepľovaniu atmosféry.
https://youtu.be/SK1Ma3m45W0
„Nás, klimatológov, zmena neprekvapuje, už dvadsať rokov hovoríme, že sa extremita bude zvyšovať. Vždy sme hovorili, že jeden extrém nie je dôkazom meniaceho sa podnebia, ale v okamihu, keď extrémy zažívame každoročne a sú zreteľne intenzívnejšie, už príčinu v zmene klímy hľadať musíme. Klíma sa skrátka mení – atmosféra je teplejšia, tým pádom je v nej viac energie, ktorá sa musí niekde „vybiť“. Vieme z fyziky, že teplejšia atmosféra v sebe unesie viac vodnej pary, a v okamihu, keď začne snežiť alebo pršať, tak samozrejme sneží alebo prší o to viac,“ povedal v roku 2018 klimatológ Radim Tolasz pre iDNES.
Tolasz zároveň dodáva, že globálne otepľovanie sa môže prejavovať aj mrazmi či snehom. „Pre laika skutočne nie je veľmi pochopiteľné, keď hovoríme, že sa otepľuje, a preto niekde viac sneží, ale je to logické. V okamihu, keď vzduch spadne zo severu a ochladí teplejší vzduch, ktorý tam v tej dobe bol, má v sebe viac vlhkosti, a dôsledkom je, že sa z neho táto vlhkosť „vysneží“.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: BBC, dailymail.co.uk, SHMU, iDNES