Bratislavský primátor Vallo bez servítky: Sme svedkami politizácie testovania a hádok

  • Bratislavský primátor Matúš Vallo už viac nechce byť rukojemníkom sporov vlády
  • Chce po vlastnej osi zabezpečiť, aby každý, kto bude potrebovať tzv. „modrý papierik“, ho získal jednoducho a bez čakania
koronavirus, vallo, bratislava
TASR/Pavel Neubauer, STA
  • Bratislavský primátor Matúš Vallo už viac nechce byť rukojemníkom sporov vlády
  • Chce po vlastnej osi zabezpečiť, aby každý, kto bude potrebovať tzv. „modrý papierik“, ho získal jednoducho a bez čakania

Primátor konštatuje, že väčšina Slovenska je dnes v zlej epidemiologickej situácii a je dôvod aj na diskusiu o potrebe alebo vhodnosti celoplošného testovania.

„Nebolo by však dobré, ak by sme už na začiatku tejto diskusie prepadli pocitu, že iba samotné plošné testovanie vývoj pandémie definitívne zvráti a že každého, kto upozorní na jeho riziká, by sme hneď mali označiť za škodcu,“ objasnil na sociálnej sieti.

Efekt lockdownu podľa neho už prináša prvé výsledky – v Bratislave sa podarilo krivku nových infikovaných sploštiť a v posledných dňoch klesol počet  nových prípadov. Nie je to však dôvod na uvoľnenie z ostražitosti. Má ísť o dôkaz, že odriekanie ľudí má zmysel a naznačuje pozitívny trend.

Bratislava rozkvitne: Holandsko mestu darovalo 10 000 tulipánov, všimli si geniálny nápad

Opäť málo času

Podľa primátora sú bratislavské samosprávy pripravené na plošné testovanie, hoci vláda 7 dní rokovala len o tom, či a kde takéto testovanie má byť a samosprávam zostáva už len 5 dní na to, aby ho kompletne zabezpečili.

Aj z tohto dôvodu mesto nemôže obyvateľom oznámiť detaily testovania už teraz. Z prijatého uznesenia vlády nie je zrejmé, koľko kôl plošného testovania bude potrebné v Bratislave urobiť a nevieme, koľko týždňov bude náš pohyb závisieť od potvrdenia o negatívnom teste.

„Dnes nevieme zodpovedne odhadnúť ani to, aká bude ochota Bratislavčaniek a Bratislavčanov zúčastňovať sa prípadných ďalších plošných testovaní a nevieme ani, či bude dostatok zdravotného personálu a dobrovoľníkov, aby sme vedeli takéto testovania zabezpečiť bez toho, aby ľudia čakali v mraze v dlhých radoch a pri nezanedbateľnom riziku nakazenia sa.“

Súhlasíš s ďalším celoplošným testovaní?

Vallo si dal za cieľ v horizonte dvoch týždňov minimálne zdvojnásobiť počet mobilných odberných miest, otvorených celý deň aj počas víkendov. Chce dosiahnuť, aby každý, kto bude potrebovať tzv. „modrý papierik“, ho mohol získať hocikedy a nebol pritom odkázaný len na víkendové testovania.

„Plošné víkendové testovania, aké dnes vidíme v niektorých mestách, v takom prípade nebudú v Bratislave potrebné. Vítame preto, že ministerstvo zdravotníctva už vyhlásilo výzvu na zriadenie MOMiek s našim požiadavkami.“ Bratislava dala medzitým spolu s mestskými časťami k dispozícii 30 priestorov na ich zriadenie a verí, že tento počet MOMiek sa podarí naplniť.

Vláda podľa primátora stresuje ľudí

Situácii by podľa Matúša Valla veľmi pomohlo, ak by vláda dokázala s veľkými zamestnávateľmi zabezpečiť pravidelné testovanie svojich zamestnancov.

„Dnes sme svedkami veľkej politizácie plošného testovania a hádok vo vládnej koalícii, ktoré dostávajú do stresu státisíce ľudí aj predstaviteľov samospráv. Nechceme byť rukojemníkmi týchto sporov a ako mesto Bratislava a všetky bratislavské samosprávy chceme prevziať časť zodpovednosti nad epidemiologickou situáciou v našom meste na seba.“

KORONAVIRUS, MUŽ
zdroj: TASR/AP

Ak podľa magistrátu nebudeme zaočkovaní aspoň na 70 % ľudí, môže byť pravidelné testovanie jediná cesta ako žiť aspoň trochu normálny život. Preto sa mesto sústredí na zriaďovanie dlhodobých MOMiek. 

Dostupné, pohodlné, komfortné testovanie a najmä vtedy, keď ho obyvatelia budú potrebovať, je podľa Vallovho presvedčenia kľúčom k zvládnutiu pandémie. Zdôrazňuje pritom, že počas najbližšieho týždňa je potrebné urobiť všetko preto, aby každý, kto od 27. januára bude potrebovať modrý papierik, aby ho získal bez čakania v dlhých radoch.

„Nad rámec kapacít existujúcich MOMiek bude v Bratislave potrebné k tomuto dátumu otestovať ďalších zhruba 200 000 obyvateľov. Veríme, že sa nám to podarí, ale nasledujúce dni testovania zvládneme len veľkou vzájomnou spoluprácou a trpezlivosťou a chceme vás o ňu poprosiť,“ dodal primátor hlavného mesta.

Sulík sa vyjadril k skríningu: Nie všetci budú spokojní. Držím celej krajine palce

Vzniklo unikátne odberné miesto

V areáli Bratislavského samosprávneho kraja na Sabinovskej ulici v Ružinove začína oddnes fungovať mobilné odberové miesto (MOM) pre kľúčovú infraštruktúru. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil predseda BSK Juraj Droba.

„Toto unikátne MOM bude slúžiť najmä na testovanie kľúčovej infraštruktúry. Sú to ľudia, ktorí nám pomáhajú zabezpečiť denno-denne fungovanie krajiny, miest a obcí. Sú to policajti, vodiči, smetiari a vodári, a niektoré ďalšie profesie,“ vysvetlil Droba s tým, že MOM bolo zriadené v spolupráci s hlavným mestom.

https://www.facebook.com/jurajdroba/videos/874852169944725

Odberové miesto v areáli BSK bude fungovať cez elektronický rezervačný systém a od budúceho týždňa ho bude môcť využívať aj verejnosť prostredníctvom svojich ambulantných lekárov.

„Lekár vám bude môcť priamo z ambulancie rezervovať konkrétny termín na tomto MOM. Rezervačný systém pre všetkých lekárov v kraji zabezpečí a zakúpi bratislavská župa,“ uviedol Juraj Droba a dodal, že testovanie je iba dočasným riešením.

Za najdôležitejšie považuje čo najrýchlejšie zaočkovanie všetkých obyvateľov kraja. „Dobrou správou je, že podľa nášho prieskumu až tri štvrtiny obyvateľov BSK sa budú chcieť dať zaočkovať,“ doplnil.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: BSK, Facebook/ Matúš Vallo, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá