Fontánka alebo peniaze. Marcel Slávik roky terorizuje developerov aj ľudí, Sulík naňho podáva trestné oznámenie
- Poznajú ho snáď všetky stavebné firmy i stavebné úrady po Slovensku
- Komplikácie narobil aj Ľ. Višňovskému či Világiho štadiónu v Dunajskej Strede. No nepríjemné skúsenosti hlásia aj bežné rodiny
- Poznajú ho snáď všetky stavebné firmy i stavebné úrady po Slovensku
- Komplikácie narobil aj Ľ. Višňovskému či Világiho štadiónu v Dunajskej Strede. No nepríjemné skúsenosti hlásia aj bežné rodiny
Stačí do Google napísať Marcel Slávik a veľmi rýchlo zistíš, že ťažké srdce na tohto pána má naozaj veľmi veľa ľudí po celom Slovensku. „Táto tragikomická postava, ktorá účelovo a nezmyselne predlžuje správne konania na úrovni samospráv či okresných úradov a de facto škodí investorom, sa volá Marcel Slávik. Svoje neblahé skúsenosti s ním máme aj v Banskej Bystrici,“ píšu napríklad bystriconoviny.sk.
Marcel Slávik je predsedom Združenia domových samospráv a môžeme ťa ubezpečiť, že neexistuje developer alebo stavebný úrad, ktorý by toto meno a združenie nepoznal.
A z informácii, ktoré sú verejne dostupné na internete alebo ktoré máme zo zákulisia jednotlivých firiem či dokonca bežných rodín, môžeme povedať, že nejde práve o príjemné spomienky na tohto pána.
Zakročiť proti nemu sa rozhodol až súčasný minister hospodárstva.
Ako to robí
Každá stavba na Slovensku musí prejsť posúdením jej vplyvu na životné prostredie (takzvaný proces EIA). Marcel Slávik pod vlajkou svojho združenia a ako samozvaný zástupca občanov a ochranca prírody často do takéhoto procesu vstupuje – podľa zákona môže do takého procesu zasiahnuť a prehovoriť ktokoľvek – a začne v ňom predkladať rôzne, často podivné pripomienky a požiadavky.
Brzdí tým celé posúdenie a niektoré stavby tak meškajú aj celé mesiace. Keď ho z procesu nejako vyhodia, odvolá sa a opäť sa všetko predlžuje.
Podľa určitých svedkov a výpovedí je ale spôsob, aby dal Slávik a jeho združenie tvojej stavbe pokoj – stačí zaplatiť. Nie však úplatok, ale „dobrovoľný príspevok združeniu“. Vlk sa tak nažerie a zákon ostane neporušený.
Fontána pred každý futbalový štadión?
Jeho požiadavky a pripomienky k stavbám sú často označené za „iracionálne a vymyslené“. Medzi jeho známe chuťovky patrí chýbajúca fontána či chýbajúca socha. Presne takúto skúsenosť má napríklad aj šéf Slovnaftu Oszkar Világi, keď robil prestavbu futbalového štadióna v Dunajskej Strede. Slávik celý proces brzdil, lebo mu pred štadiónom chýbala fontána.
„Ukážem vám futbalové ihrisko vo vedľajšej dedine Kostolné Kračany. Táto fontána je súčasťou ihriska od roku 1980. Takže v Dolných Kračanoch majú fontánku, ktorá sa nepozdávala pánovi Világimu, už 40 rokov,“ odpovedal Slávik na otázku novinárov z Aktuality.sk, ktorí sa ho pýtali, či musí byť pri každom ihrisku na Slovensku fontána.
Médiá už pred rokmi zo svojich utajovaných zdrojov informovali, že ak nechceš pristúpiť na požiadavky a fontánky pána Slávika, je aj iná možnosť, aby ti dal so svojím združením pokoj – vykúpiť sa, teda zaplatiť jeho združeniu akési členské alebo sponzorské, ktoré ťa môže vyjsť aj na 5 000 eur.
„Na prvý pohľad to vyzerá ako mentálna porucha. Ale nie, náš občan je duševne zdravý. On si iba buduje vyjednávaciu pozíciu…. Zrazu mu je už všetko ukradnuté, nevyjadruje sa k zeleni, stromom, gumenému asfaltu a ani zvuk fontány mu nechýba. Jednoducho vie žiť aj bez toho,“ napísal vtedy pre Hospodárske noviny Világi.
Občan S, ako Világi nazval Marcela Slávika, žiadal okrem fontány a sochy pred štadiónom aj betónovú vaňu pod ihriskom, ktorá by slúžila na zber kalov z umelého hnojiva na trávu a na streche chcel vidieť zeleň.
„Iba v okrese Dunajská Streda bol náš občan účastníkom približne 80 percent všetkých EIA konaní, v okrese Senec asi v 90 percentách. Niektoré jeho námietky majú ideovú hĺbku vysušenej bažiny,“ upozorňoval Világi.
Ďalšie prípady. „Máme na to právo“
O podobných skúsenostiach s týmto človekom vedia rozprávať mnohí, ktorým Združenie domových samospráv skrížilo cestu. Štadión Ľubomíra Višňovského v Bratislave, futbalový štadión v Trenčíne, závod Jaguáru Land Rover pri Nitre, projekty samotných miest a obcí…
Od zberného dvora na dedine až po tie najväčšie fabriky Slovenska, od najväčších finančných skupín až po bežné rodiny, združenie sa zameriava doslova na všetko a na všetkých bez rozdielu. U každého môže byť predsa nejaká fontánka či iná okrasná atrakcia.
„Náš názor je ten, že je to (hovorí o fontánke) podstatná súčasť stavby, ktorá plní ekologické a environmentálne funkcie. Je našim právom sa ich domáhať. Nezasahujem nadmerne do žiadneho konania. Znovu hovorím, že ja len žiadam, aby stavba bola postavená v súlade so zákonom,“ bránil sa pred novinármi Slávik.
„Nemyslíme si, že pánovi Slávikovi ide o dobro obyvateľov, ako to všade deklaruje. Ak by to tak bolo, neblokoval by takýmto spôsobom úspory bežných ľudí, ktorí si chcú založiť rodinu a vytvoriť si nový domov,“ informovala Aktuality.sk rodina, ktorá si vzala hypotéku a ani po necelom roku, kedy sa už malo stavať, sa nič nezačalo, lebo zistili, že im stavbu blokuje jeden človek – áno, bol ním opäť Marcel Slávik.
Trestné oznámenie od Richarda Sulíka
Zdá sa ale, že mnohým ľuďom a najmä developerom svitla istá nádej. Minister hospodárstva Richard Sulík dnes zvolal tlačovku, na ktorej oznámil, že na základe viacerých výpovedí a podnetov podáva na Marcela Slávika trestné oznámenie. Taktiež poprosil ďalších ľudí a staviteľov s podobnými skúsenosťami s týmto človekom a združením, aby sa na neho obrátili a poskytli ďalšie svedectvá.
„Je to človek, ktorý vstupuje do stavebných konaní s nezmyselnými požiadavkami a blokuje stavby, kým nedostane sponzorské pre svoje združenie. Splňte alebo zaplaťte. Neviem sa ubrániť pocitu, že mu ide len a len o peniaze,“ oznámil na tlačovke Richard Sulík.
„Má rozrobených veľa projektov a do každého jedného posiela svoje pripomienky. A hlavne zdržuje. Čas sú peniaze a staviteľ si mnohokrát rozmyslí, či sa mu má stavba natiahnuť o pol roka, alebo radšej zaplatí príspevok akémusi združeniu,“ vysvetľoval ďalej pred novinármi Sulík.
V značne ironickom duchu vyzdvihol Slávikovu všestrannosť a jeho činnosť po celom Slovensku. Svoje oči má podľa neho všade, od kultúrnych stavieb, cez developerov až po štátne podniky. Dúfa, že generálna prokuratúra na čele s novým generálnym prokurátorom ukončí toto trápenie ľudí, ktoré trvá už celé roky.
Sulíkovi sa pod príspevkom na sociálnej sieti ihneď ozvalo zopár ľudí, ktorí Marcela Slávika poznajú zjavne vďaka jeho spomínanej aktivite: „Aj my sme mali skúsenosti s p. Slávikom pri priemyselnom parku Detva a v Námestove. Dúfam, že sa tieto praktiky podarí zastaviť. Je to bohapusté vydieranie,“ píše ministrovi Ronald.
Richard Sulík nie je prvým politikom, ktorý si zobral Marcela Slávika do úst. Už v roku 2013 sa napríklad takto o ňom vyjadril vtedajší primátor Bratislavy Milan Ftáčnik: „Čo sa týka postupu pána Slávika, ktorý chce zmariť úplne všetko, k tomu sa nebudem vyjadrovať, lebo raz zverejním e-mail, kde povedal, že on by to ani na tú Európsku komisiu nepodal, keby sme mu nejaký postík na meste ponúkli, minimálne na úrovni hlavného architekta alebo hlavného dopravného inžiniera.“
Zdroje: RichardSulík, Aktuality.sk, Bystriconoviny.sk, Hospodárske noviny