Ublíženie zvieraťu pre politický boj. Na Floride našli lamantína, ktorý mal na chrbte vyryté slovo Trump
- Lamantíny sú na Floride chránené federálnym zákonom ako ohrozený druh
- Práve jednému niekto vyryl priezvisko Donalda Trumpa do kože
- Za pomoc pri vypátraní vinníka ponúka prírodovedecké centrum finančnú odmenu
- Lamantíny sú na Floride chránené federálnym zákonom ako ohrozený druh
- Práve jednému niekto vyryl priezvisko Donalda Trumpa do kože
- Za pomoc pri vypátraní vinníka ponúka prírodovedecké centrum finančnú odmenu
Na Floride objavili ohrozeného vodného cicavca, lamantína, ktorý mal na chrbte vyryté priezvisko Donalda Trumpa. Konkrétne ho našli v rieke Homosassa River, v okrese Citrus County.
Ako The New York Times uvádza, lamantín je neoficiálnym maskotom štátu Florida a patrí medzi najväčšie atrakcie. Zaujímavosťou je, že tieto zvieratá prezývajú aj morské či vodné kravy.
Dôvodom je, že síce lamantíny žijú výlučne vo vode, sú to bylinožravce. Na Floride žije asi 6300 jedincov a sú chránené federálnym zákonom ako ohrozený druh. Je teda protizákonné ich obťažovať a vyrušovať. Ubližovanie, či už zámerne alebo z nedbanlivosti, je preto vnímané ako trestný čin.
⚠️HELP FIND WHO MUTILATED A MANATEE: U.S. Fish and Wildlife Service is investigating who carved the word „Trump“ on a Florida manatee. USFWS is looking for any information: cal Florida Fish and Wildlife Conservation hotline at 888-404-3922. https://t.co/FXQ2l3fYTj pic.twitter.com/jI9kL1BNe5
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) January 11, 2021
Odmena 5 000 dolárov
Lamantína objavil Hailey Warrington, kapitán lode rybárskej spoločnosti v Crystal River na Floride. „Začal som to dokumentovať, aby sme to mohli nahlásiť,“ uviedol pre denník Herald-Tribune Warrington. Okrem fotografie vzniklo aj video.
K udalosti sa vyjadrila aj manželka kapitána, ktorá bola v tom čase na lodi. „Spravidla nevidíme takto obťažované lamantíny,“ poznamenala Warringtonová pre denník Herald-Tribune.
Centrum pre biologickú diverzitu uviedlo, že ponúka odmenu vo výške 5 000 dolárov, čo je približne 4110 eur, za informácie vedúce k odsúdeniu za toto kruté a nezákonné zmrzačenie zvieraťa. Prípad vyšetrujú aj Úrady amerického štátu Florida a federálne úrady.
Uverejnil používateľ Hailey Warrington Nedeľa 6. decembra 2020
„Lamantíny širokonosé sú nevyhnutnou súčasťou ekosystémov, ktoré obývajú, a sú chránené podľa zákona o ohrozených druhoch a zákona o ochrane morských cicavcov,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka USFWS Aurelia Skipwithová.
Týranie lamantínov je v USA federálny zločin, za čo hrozí pokuta až 50 000 dolárov, teda 41 108 eur. Okrem pokuty si páchateľ môže odsedieť rok vo väzení.
Lamantína zachránili riasy na chrbte
Ako The New York Times informuje, Centrum pre biologickú diverzitu pôvodne popísalo, že písmo bolo vyrezané do chrbta lamantína, čo mu malo spôsobiť vážne zjazvenie.
„Lamantíny nie sú billboardy a ľudia by zo žiadneho dôvodu nemali tieto citlivé a ohrozené zvieratá trápiť,“ uviedla Jaclyn Lopez, riaditeľka strediska na Floride. Podľa najnovších informácii sa nezdá, že by bol lamantín vážne zranený. Slovo bolo pravdepodobne vyryté do rias, ktoré rástli zvieraťu na chrbte.
Patrick Rose, výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Save the Manatee Club, uviedol, že aj to je druh týrania ohrozených zvierat. Ozrejmil, že poškodený lamantín sa javí ako adolescent.
Pohoršenie zdieľajú aj ďalší ochranári. „Tento odporný čin presahuje hranice toho, čo sa považuje za kruté a nehumánne,“ povedala Elizabeth Flemingová, predstaviteľka organizácie Florida Defenders of Wildlife.
Minulý rok zahynulo až 637 lamantínov
V chladnejšom počasí majú lamantíny tendenciu zhromažďovať sa v blízkosti elektrární na južnej Floride, kde sa vyhrievajú vo vypúšťanej teplej vode.
Rok 2020 nebol pre lamantíny zďaleka dobrým rokom, poznamenal portál Miami Herald. Podľa predbežnej správy Floridskej komisie pre ochranu rýb a voľne žijúcich živočíchov, zahynulo minulý rok 637 lamantínov, z ktorých 90 sa stalo obeťami zrážky s loďou.
Tiež sú zraniteľní voči útokom ľudí, pretože sa zhromažďujú v plytkej vode miestnych riek a kanálov. Až 15 lamantínov bolo zabitých rôznymi interakciami s ľuďmi. Ich počet v posledných rokoch klesol aj v dôsledku straty biotopov a rias.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The New York Times, Herald-Tribune, Miami Herald