Na najikonickejšej fotke sveta sa nachádza aj Slovák. Ako jediný drží fľašku s páleným
- Fotografia zachytená v New Yorku sa stala najznámejšou fotkou minulého storočia
- Nachádza sa na nej aj rodák z Vyšného Slavkova
- Fotografia zachytená v New Yorku sa stala najznámejšou fotkou minulého storočia
- Nachádza sa na nej aj rodák z Vyšného Slavkova
Ikonická fotografia, ktorá visela na stenách reštaurácií po celom svete má viac ako 88 rokov. Zachytáva obednú prestávku 11 robotníkov, ktorí sedia na vrchole mrakodrapu RCA Building. Jeden zo stavbárov však upútava pohľady o niečo viac ako ostatní. V pravom rohu sedí muž s fľaškou v ruke. Na vrchol mrakodrapu si ju vzal aj napriek tomu, že v tom čase bola v Amerike prohibícia. Málokto však vie, že podarený chlapík v košeli a fľašou alkoholu je Slovák.
Fotograf je neznámy
Fotografia bola uverejnená v Denníku New York Herald Tribune 2. októbra 1932. Vznikla však už v septembri toho istého roku. V tom čase v Amerike dosahovala vrchol hospodárska kríza a nádej svitala práve na 49. ulici v New Yorku, kde prebiehala výstavba RCA Building.
Rozostavané mesto z obrovskej výšky zachytil neznámy fotograf. Aj napriek tomu, že uznanie zaň na nejakú dobu získal Charles C. Ebbets, na mrakodrape sa v ten deň nachádzalo viacero fotografov. Hovorí sa o Williamovi Leftwichovi a Thomasovi Kelleym. Portál Mentalfloss uvádza, že archív Rockefellerovcov spod fotografie odstránili akékoľvek mená a kredit tak pripísali „neznámemu fotografovi.“
https://www.startitup.sk/fotograf-jan-husar-5-metrov-odo-mna-ludi-strielali-do-hlavy-zazil-som-pad-minometu-a-videl-rozne-popravy/
Nič še ty neboj Mariška…
Pôvodným zámerom bolo vytvoriť reklamný materiál, ktorý by zachytával výstavbu Rockefellerovho centra. Práve tam sa objavil Gusti Popovič, rodák z Vyšného Slavkova. Ten sa do Ameriky za prácou vydal trikrát a napokon sa vrátil domov za rodinou.
Aj napriek tomu, že počas stavby výškových budov všetci riskovali svoj život, posielali domov úsmevné odkazy. Výnimkou nebol ani Gustáv. Mnohým sa vryl do pamäti jeho úryvok z listu, ktorý poslal domov na Slovensko. Do obálky okrem slávnej fotografie priložil aj text: „Tak stavjame Ameriku. Nič še ty neboj, moja milá Mariška, jak vidziš, ta ja furt s fľašečku. Tvoj Gusti“.
Keď odovzdal Amerike pri jej „stavjani“ všetko, vrátil sa naspäť a za zarobené peniaze si kúpil niekoľko pozemkov. Na konci druhej svetovej vojny ho však zabila črepina z granátu počas toho, ako kráčal smerom domov. Polia a lesy, ktoré si kúpil za peniaze získané tvrdou prácou, znárodnil štát.
Vnuk známeho Slováka pre Dobré noviny uvádza, že aj napriek tomu, že lesy už mali iných vlastníkov, počas Vianoc si vždy odtiaľ vyťali jedličku. Po prínose domov vraj vždy podotkol: „Bo to z nášho lesa!“ Neskôr však pozemky vrátili dedičom Gustáva Popoviča.
Okrem toho, že ho všetci poznali ako nebojácneho muža, ktorý s fľaškou v ruke vysedával 200 metrov nad New Yorkom, blízkym sa s Gustávom spája šach. Tvrdia, že sa ho pravdepodobne naučil hrať počas svojich ciest a krátil si tak nekonečné plavby loďou.
Nad ulicami New Yorku
Mnohým sa na prvý pohľad zdá, že fotografia je zachytená 200 metrov nad zemou. To je však pravda len do určitej miery. Poschodie, ktoré robotníci počas fotenia stavali síce bolo viac ako 200 metrov nad ulicami New Yorku, no keď fotografia vznikala mali pod sebou dlažbu jedného z poschodí.
Pár metrov pod ich nohami bolo 68 poschodie budovy. Aj napriek tomu však nepochybne faktom ostáva, že robotníci, ktorí sa spolupodieľali na stavbe výškových budov často riskovali svoj život.
Fotografia sa stala svetovým unikátom a pôvodná sklenená platňa s negatívom fotografie sa nachádza v podzemných priestoroch Iron Mountain. Hovoríme o mieste, na ktorom sa uchovávajú umelecké diela, fotografie, hudobné diela aj vládne dokumenty z celého sveta. V priestoroch bane sa udržuje stabilná teplota, aby sa kvalita dokumentov zachovala čo najdlhšie.
Okrem toho, že originál fotografie sa nachádza v prísne strážených priestoroch a žne úspechy po celom svete, muži sediaci na mrakodrape sa dočkali aj vlastnej sochy. Tú navrhol Sergio Furnari, ktorej podoba bola spočiatku vyrábaná iba vo forme miniatúr. S tvorbou repliky v životnej veľkosti začal v roku 2000 a projekt dokončil tesne po 11. septembri 2001.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Top of The Rock
Budovu, ktorá vznikla aj vďaka Slovákovi Gustávovi, mnohí aktuálne poznajú vďaka vyhliadke Top of the Rock. Domáci tvrdia, že návšteva New Yorku nie je úplnou, ak sa nepostavíte na spomenutú vyhliadku na 70. poschodí. Vďaka nej sa návštevníkom naskytne výhľad na celé okolie a Brooklynský most a Sochu slobody budú mať ako na dlani.
Priestory ročne navštívia približne 3 milióny ľudí, vrátane niekoľkých Slovákov. Ak sa ti sem teda najbližšie podarí dostať, maj na pamäti, kto s fľaštičkou v ruke staval poschodia pod tvojimi nohami.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: dobré noviny.sk, pelipecky.sk, Mentalfloss, washingtonpost.com, rockefellercenter.com