Naše ciele sú veľmi vysoko, trúfame si aj na UFC, hovorí Pavol Neruda, spoluzakladateľ Oktagon MMA

  • Hosťom Diskusného Klubu bol spoluzakladateľ a spolumajiteľ Oktagonu Pavol Neruda
  • V rozhovore sa dozvieš, akým problémom musela súťaž čeliť počas koronakrízy a ďalšie zaujímavé veci
Screenshot/Instagram/PavolNeruda
  • Hosťom Diskusného Klubu bol spoluzakladateľ a spolumajiteľ Oktagonu Pavol Neruda
  • V rozhovore sa dozvieš, akým problémom musela súťaž čeliť počas koronakrízy a ďalšie zaujímavé veci

Oktagon MMA je ikona česko-slovenskej bojovej scény a jeho titul si váži každý zápasník zmiešaných bojových umení. Zakladatelia a zároveň majitelia organizácie sú Pavol Neruda a Ondřej Novotný. Organizácia stojí za niekoľkými turnajmi v najväčších českých a slovenských mestách. Rok 2020 bol však iný aj pre Oktagon MMA. 

„Bol to najťažší rok, boli sme v krízových situáciách. Stáli pred nami veľké výzvy, ktoré sme našťastie zvládli, hovorí v úvode Pavol Neruda.Problémom bolo, že sme fungovali bez divákov. Nariadenia začali platiť len 4 dni pred naším vypredaným turnajom v Ostrave. Predali sme 11-tisíc lístkov a zrazu niekto zhasol svetlo. Vypadli nám príjmy a bez nich sa to nedá robiť.

https://www.instagram.com/p/CJfyKgLp5et/

Kvôli nariadeniam prišla organizácia o veľkú časť príjmov a jej cieľom bolo prežiť. Bojovníkom sme chceli dať zápasy, organizátori musia tiež z niečoho žiť. Máme radi, čo robíme, ale museli sme sa všetkému prispôsobiť, hovorí Neruda. 

Veľký rozdiel vidí medzi Českom a Slovenskom. V Čechách je podpora športu a organizácia na jednotku, no na Slovensku vraj nemali s kým komunikovať.O to sme sa ani nesnažili, sústredili sme sa na to, ako prežijeme, dodáva. 

Čísla sa blížia k miliónu

Réžia organizácie sa pohybuje v obrovských číslach. Konkrétne ide o státisíce, no tie sa už pomaly blížia k miliónu. V tomto prípade však ide len o bežné náklady, nie o turnaje. V prípade turnajov sa to pohybuje v miliónoch. Tieto peniaze však nevieme vytiahnuť len tak z klobúka. V tíme máme približne 40 ľudí, ktorí denne pracujú na tom, aby mohol Oktagon fungovať,“ konštatuje Pavol.

Podľa neho sú najväčším zdrojom príjmov práve lístky. Nezabúda však ani na sponzorov, ktorých považuje za nesmierne dôležitých. Práve vďaka nim dokáže organizácia pokryť veľkú časť nákladov. 

Aj vďaka finančným možnostiam si môže Oktagon stanovovať vysoké ciele. Máme v hlave plno nápadov, ktoré nestíhame realizovať, smeje sa Pavol. Jedným z dlhodobých cieľov je aj UFC. Určite máme čo povedať aj európskemu divákovi. Je to síce beh na dlhú trať, no chceme sa týmto smerom vyvíjať. Aj pre Slovákov bude zaujímavé, keď sa to bude diať v celej Európe. Lepšie to bude aj pre bojovníkov, hovorí. 

Európa je rozdelená

Organizácia sa plánuje rozšíriť aj mimo Slovenska a Česka, no Pavol zatiaľ nechcel prezradiť konkrétnu krajinu. Máme otvorené viaceré fronty, na ktorých pracujeme. Prvý zahraničný turnaj bude v okolitých štátoch, ale v hre je aj krajina, ktorá s nami nesusedí.

Hoci sme súčasťou Európskej únie, Pavol si myslí, že Európa je aj tak rozdelená, pretože sa krajiny o seba navzájom nezaujímajú. Ak prídeme do zahraničia, sme opäť na nule a musíme všetko budovať od začiatku, myslí si. 

https://www.instagram.com/p/CIbA8dyp9zo/

Projekt Oktagon MMA síce nezaujíma bežných ľudí, no svoju fanúšikovskú základňu si vybudoval aj v Európe. Sme rešpektovaná organizácia, tvrdí Pavol. Organizácia dostáva denne ponuky od manažérov z celého sveta, aby vzala ich bojovníkov.  Kvalitu súťaže vedia oceniť aj samotní bojovníci.

„Zahraniční bojovníci nám po evente často povedali, že sú prekvapení kvalitou. My to ale nevidíme, pretože stále vieme nájsť chyby, ktoré treba napraviť,“ hovorí skromne Pavol. 

Ide o dobrých zákazníkov

Ceny jednotlivých bojovníkov sú rôzne. Jeden môže stáť 1 000 eur, iný až 10 000 eur. Oktagonu však nejde o to, aby do ringu dotiahli svetovú hviezdu. „Chceme zápasníkov, ktorí sú naozaj kvalitní,“ vysvetľuje Pavol. 

https://www.instagram.com/p/CH2j7hIp20k/

Zaujímavosťou je, že táto práca je pre väčšinu bojovníkov jediným zdrojom príjmu. „Okrem peňazí zo zápasov však majú aj množstvo sponzorov. Niektorí bojovníci sa vedia spropagovať veľmi dobre, iní nie,“ hovorí. 

Zápasníci môžu súboj odmietnuť. Podľa Pavla sa to stáva pravidelne. „Väčšinou nie sú vo forme, alebo sa na zápas jednoducho necítia. Je to úplne normálne,“ tvrdí.

Príprava na zápas by mala trvať približne 2 mesiace, čiže ide o naozaj náročnú disciplínu. Ak sa bojovník zraní, jeho snaha vyjde na zmar. „Attila mal v priebehu 2 mesiacov až 5 zápasov, čo bolo veľmi náročné. Z dlhodobého hľadiska by takto fungovať nemohol,“ uzatvára Pavol. 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá