Pohodlné cestovanie do Rakúska je ohrozené, krajina chystá na hraniciach značné zmeny
- Rakúsko avizovalo ďalšie zmeny režimu na hraniciach
- Tentokrát by sa sprísnenie malo dotknúť aj pendlerov
- Nateraz nie je jasné, kedy vojdú do praxe
- Rakúsko avizovalo ďalšie zmeny režimu na hraniciach
- Tentokrát by sa sprísnenie malo dotknúť aj pendlerov
- Nateraz nie je jasné, kedy vojdú do praxe
Slovensko dostalo z rakúskej strany avízo o tom, že krajina pripravuje ďalšiu aktualizáciu nariadenia o režime na hraniciach. Dotknúť by sa mala aj rakúsko-slovenských hraníc. Informoval o tom na sociálnej sieti štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.
Počítalo sa s tým, že už od pondelka, 1. februára 2021, sa budú musieť pendleri povinne pretestovať, a zároveň si urobiť aj online registráciu. Podľa najnovších informácii však zmeny nenastanú od avizovaného dátumu. Situácia sa však môže zmeniť zo dňa na deň.
Jedným z možných variantov, ako to môže už čoskoro vyzerať v praxi, je povinný test dvakrát za týždeň, nie však starší ako 72 hodín. Hovorí sa aj o povinnej online registrácii každých 14 dní.
Testovanie by malo byť možné aj v Rakúsku a pendlerom, ktorí budú chcieť využiť túto formu, bude umožnené za účelom testovania prejsť hranice do Rakúska aj bez potvrdenia o negatívnom výsledku testu.
„Naši kolegovia na zastupiteľskom úrade SR vo Viedni sú v úzkom kontakte s rakúskym rezortom diplomacie a aj zdravotníctva, pričom majú prisľúb od našich rakúskych partnerov, že sa im ozvú hneď ako budú môcť oznámiť všetky podrobnosti o cestovateľských zmenách,” informuje Klus.
Slovensko tak čaká na zverejnenie príslušného nariadenia. „Hneď ako bude publikované, budeme vás o všetkom podstatnom informovať. Malo by to byť najneskôr počas zajtrajšieho dňa.”
Bolo to tak aj naposledy, keď boli zmeny (o povinnosti elektronickej registrácie) rakúskou stranou zverejnené až v piatok popoludní. Klus však verí, že sa tentoraz dozvieme detaily skôr. Nateraz nám podľa jeho slov nezostáva iné, len čakať na zverejnenie aktualizovanej rakúskej vyhlášky. „Situáciu samozrejme aktívne sledujeme a akonáhle dostaneme od rakúskych inštitúcií oficiálne stanovisko, okamžite ho poskytneme verejnosti,” dodal.
Momentálne sú stále umožnené krátkodobé výjazdy na najbližšie letiská v susedných štátoch EÚ aj bez potreby preukázania sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19 pri návrate.
Osoby zabezpečujúce prepravu iných osôb na medzinárodné letiská na území Českej republiky, Poľska, Maďarska alebo Rakúska sú však povinné najneskôr pred prechodom štátnej hranice zo Slovenska zaregistrovať sa cez formulár naletisko.mzv.sk.
Nutné je tiež na požiadanie sa preukázať príslušníkom Policajného zboru SR vytlačeným alebo elektronickým potvrdením o splnení tejto povinnosti a letenkou prepravovanej osoby alebo jej elektronickou kópiou.
„Osoby zabezpečujúce prepravu sú povinné vykonať cestu výhradne cez územie členských štátov EÚ, a to bez zastavenia, okrem zastavenia na nevyhnutné tankovanie pohonných hmôt a nástup prepravovanej osoby. Upozorňujeme, že vyplnený formulár nezakladá právny či iný nárok na vstup na územie susedného štátu a rozhodnutie v prípade kontroly na hraniciach prijímajú príslušné policajné orgány susedných štátov,“ zdôrazňuje rezort zahraničných vecí.
Semaforový systém a lokálne opatrenia
Vláda Rakúska zaviedla od 9. júla pre celú krajinu oficiálne tzv. semaforový monitorovací a informačný systém pre občanov. Tento systém zobrazuje na interaktívnej mape Rakúska jednotlivé okresy vo farbách semaforu, kde zelenou sú zobrazené oblasti s najmenším a červenou s najvyšším výskytom nových prípadov COVID-19.
Rezort preto pri plánovaní akejkoľvek cesty do Rakúska odporúča pozrieť sa, akou farbou je aktuálne vyznačený tvoj cieľ cesty v krajine a zohľadniť to.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Facebook/ Martin Klus, MZV