Vedci z Harvardu: Nová mutácia vírusu ničí predstavy o letnom návrate do normálneho života

  • Chceme zastaviť zbytočné úmrtia, dostať sa čo najrýchlejšie do normálu, stabilizovať situáciu v zdravotníctve a otvoriť školy 
  • Podľa expertov z rôznych krajín sveta je našim východiskom očkovanie
  • Harvardskí odborníci v oblasti verejného zdravia však s avizovaným letným návratom do normálu, nie sú takí optimistickí ako pred časom
connn
TASR/AP/Bernat Armangue, Armando Franca
  • Chceme zastaviť zbytočné úmrtia, dostať sa čo najrýchlejšie do normálu, stabilizovať situáciu v zdravotníctve a otvoriť školy 
  • Podľa expertov z rôznych krajín sveta je našim východiskom očkovanie
  • Harvardskí odborníci v oblasti verejného zdravia však s avizovaným letným návratom do normálu, nie sú takí optimistickí ako pred časom

Kapacitám z Centra pre zdravie na Harvarde, robí vrásky na čele najmä britská mutácia vírusu COVID-19, ktorú už máme aj na Slovensku. Epidemiológ Marc Lipsitch, bol už aj pred jej prvým zaznamenaním pomerne skeptický v tom, že len očkovanie má šancu rýchlo vrátiť naše životy do zabehnutých koľají. Upokojovala ho však vízia, že veci pohne do pohybu masívna komunikačná kampaň na očkovanie, v synergii s teplejším počasím. 

Akonáhle však vyšlo najavo, že nová mutácia sa šíri podstatne rýchlejšie ako pôvodný variant vírusu, jeho skeptický pohľad sa len prehĺbil. „Predtým ako sa objavila nová mutácia, som dúfal v to, že v lete budú môcť ľudia cestovať. Teraz už v tom nemám takú istotu,“ povedal Lipsitch, profesor epidemiológie.

Nemajú lockdown a ani zatvorené reštaurácie. Toto je krajina, z ktorej by si malo Slovensko zobrať príklad

Dá sa udržať pod kontrolou?

Lipsitch uviedol, že v prípade britskej mutácie má veľký zmysel najmä sledovanie kontaktov. Môže ísť podľa neho o spôsob, ako ho udržať pod kontrolou a oddialiť jeho šírenie aj o niekoľko mesiacov, keď sa jeho spojencom stane teplejšie počasie.

V tomto ohľade prišla dnes dobrá správa aj z nášho Úradu verejného zdravotníctva, ktorý oznámil, že už používa testy odhaľujúce britskú mutáciu. Do laboratória úradu naskladnili testy v pondelok predpoludním. Vedia nimi vyšetriť približne 1 600 vzoriek.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

„Testami odhaľujúcimi britskú mutáciu pretestujeme všetky vzorky, ktoré v pondelok v laboratóriu ÚVZ SR vyjdú s pozitívnym výsledkom,“ informovala hovorkyňa úradu Daša Račková. Rovnako v pondelok pretestujú aj 115 januárových pozitívnych vzoriek od osôb prichádzajúcich z Veľkej Británie. Výsledkami tohto testovania sa bude zaoberať Pandemická komisia vlády SR.

Hoci zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že B.1.351 spôsobuje závažnejší priebeh ochorenia než bežnejšie varianty vírusu, považuje sa za nákazlivejší, v dôsledku čoho pravdepodobne spôsobí nárast hospitalizácií a úmrtí.

Mutácií je viac ako sa čakalo

Vedcov však netrápi len britský kmeň vírusu, ich pozornosť má momentálne aj tzv. juhoafrický variant. Práve tento variant môže byť rezistentný voči súčasným vakcínam či liečbe syntetickými protilátkami. Nateraz o ňom vieme len veľmi málo.

zdroj: TASR/STA

Úrady v americkom štáte Minnesota okrem toho v pondelok oznámili, že zaznamenali prvý prípad nákazy aj brazílskym variantom SARS-CoV-2 na území USA. Nakazeným je obyvateľ Minnesoty, ktorý sa nedávno vrátil z Brazílie.

Výskyt nových mutácií v populácii podľa vedcov len utvrdzuje význam čo možno najrýchlejšej vakcinácie a dôležitosti dodržiavania opatrení pred šírením nákazy. Zvýšená infekčnosť britského variantu znamená, že ak by sa začal šíriť, kontakty by bolo treba zredukovať o ďalšiu tretinu, len aby sa udržalo šírenie v takom štádiu, v akom ho máme momentálne.

„Je to veľká vec pre svet, ktorý už teraz robí všetko pre to, aby ovládol starý variant,“ uviedol na margo novej mutácie Lipsitch. Aj keď sa britský variant rýchlo rozšíril po Veľkej Británii, nezdá sa, že by spôsoboval závažnejšie ochorenie a zdá sa, že vakcíny naň zaberajú rovnako ako na pôvodný variant.

„Domnievam sa, že z krízy, v ktorej sa nachádzame, sa nedostaneme zastavením šírenia tohto vírusu, ale účinnou obranou voči nemu. Inými slovami, najmä dostatočnou ochranou vysoko zraniteľných ľudí,“ povedal Lipsitch a dodal, že aj keď naďalej bude dochádzať k prenosu vírusu, nebude mať až také dopady na ľudské životy a devastáciu lekárskeho systému. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: harvard.edu, ÚVZSR

Najnovšie videá

Trendové videá