Slovenské fitness centrá poukazujú na najnovšiu štúdiu. Tá tvrdí, že nie sú rizikom pri šírení koronavírusu

  • Petíciu za otvorenie fitness centier a športových klubov na Slovensku podpísalo už viac ako 17 000 ľudí
  • Prevádzky upozorňujú na najnovšie svetové štúdie tvrdiace, že absolútne uzatvorenie športovísk nie je nevyhnutné
fitness centrá, cvičenie
TASR/Milan Kapusta, AP Photo/Ahn Young-joon
  • Petíciu za otvorenie fitness centier a športových klubov na Slovensku podpísalo už viac ako 17 000 ľudí
  • Prevádzky upozorňujú na najnovšie svetové štúdie tvrdiace, že absolútne uzatvorenie športovísk nie je nevyhnutné

Majitelia fitness centier bijú na poplach. Ich prevádzky sú v absolútnom lockdowne už dlhé mesiace. Aj keď si uvedomujú, že problémov je teraz neúrekom a mnoho podnikateľov bojuje o prežitie, ich situácia sa nikam nepohla.

„Všetky najviac postihnuté sektory majú vytvorenú schému pomoci – gastro, cestovky, ubytovacie zariadenia a iné majú už aspoň mechanizmus pomoci, aj keď k reálnym peniazom sa dostanú možno v januári či marci. Ale fitness sektor stále nie je nikde zahrnutý,“ zdôrazňuje na sociálnej sieti majiteľ fitnescentra a tréner Andrej Mozoláni.

Cvičenie nás robí šťastnejšími než peniaze, potvrdzujú to odborníci z Oxfordu a Yale  

Aj keď je fyzická aktivita pre ľudí nevyhnutná, existujú obavy, že práve fitness centrá sú vysoko rizikovým miestom pre prenos COVID-19. Doterajšie údaje však naznačujú opak – fitness centrá prevádzkované za prísnych bezpečnostných podmienok sú všeobecne menej rizikové.

V auguste 2020 sa rad fitness centier zapojil do výskumu, ktorého cieľom bolo kvantifikovať vzťah medzi počtom prípadov COVID-19 vo fitness centrách a jednotlivými vstupmi do nich.

Súhlasíš, aby boli fitness centrá a športoviská opäť otvorené?

Výsledky, ktoré vyplývajú z dát UKactive zrejme mnohých prekvapia. Vo Veľkej Británii bolo podľa údajov zo zapojených športovísk za tri týždne prevádzky (po znovuotvorení) zaznamenaných 8 miliónov návštev. Novým koronavírusom sa pritom nakazilo 17 ľudí.

Čo sa týka Austrálie, tá v priebehu dvoch mesiacov zaevidovala 6,26 miliónov návštev v rámci 423 športovísk v Novom Južnom Walese. Hlásených bolo nula prípadov, ktoré by sa dali spojiť s komunitným prenosom v športoviskách.

 

V USA zozbierané údaje analyzovala spoločnosťou MXM. Spolu zaznamenala 49,4 milióna návštev v 2 877 fitness centrách. Hlásených bolo 1 155 prípadov COVID-19. Miera výskytu tak predstavovala 0,002 %.

Tento výskum bol zároveň potvrdený aj analýzou vykonanou odbornou poradnou skupinou Oregonskej Univerzity (OCG). Vedci hľadali vzťah medzi 8,5 miliónmi návštev fitnes centier a ďalších športovísk v Colorade a verejne dostupnými informáciami o sledovaní kontaktov.

Krajčí otvorene hovorí o celkom novej epidémii koronavírusu. Dôvodom má byť nový subtyp vírusu

Analýza nezistila žiadny štatisticky významný vzťah medzi návštevou posilňovne a prípadmi ochorenia COVID-19. Sledovanie kontaktov hlásené zdravotníckymi úradmi v niekoľkých štátoch USA ukazuje, že ohniská pripisovaná fitness centrám tvoria veľmi malé percento z ich celkového počtu.

Výskum zverejnený v časopise Nature naznačuje, že vlády jednotlivých štátov sa nemusia uchyľovať výlučne k rozsiahlemu uzatváraniu prevádzok. Hoci štúdia konštatuje, že fitness centrá patria medzi rizikovejšie miesta v porovnaní s inými vnútornými priestormi ako sú napríklad reštaurácie, veľké riziko nepredstavujú.

Výskum uskutočnený na univerzite v Stanforde zase ukázal, že účinnou metódou pre riadenie prenosu COVID-19 a zmiernenie ekonomických dopadov môžu byť kapacitné limity športovísk.

Svetielkom nádeje pre fitness centrá v našej krajine je momentálne len skutočnosť, že Európsky súdny dvor uznal ich práva a vláda ich musí kompenzovať. Problémom ale je, že väčšina prevádzok to už nemusí prežiť. Prvé pojednávanie má byť  5. marca. Vláda má dovtedy čas stretnúť sa s majiteľmi fitnescentier a dospieť k dohode.

„Väčšina fitiek je pred krachom, nikto v tejto situácii z majiteľov a prevádzkovateľov nežiada ušlé zisky, chcú len prežiť a chcú kompenzáciu nákladov, na ktorú majú nárok tak, ako iné segmenty.“

Zdroje: ukactive.com, fitness.org.au, ihrsa.org, cdc.gov, Nature.com, komorafitness.cz

Najnovšie videá

Trendové videá