Filip začínal na pomarančoch a citrónoch, dnes patrí šikovný Košičan medzi špičku
- Má vlastný štýl, ktorý sa nazýva water color. Jeho tetovania vyzerajú ako namaľované štetcom
- V Austrálii tetoval desiatky slniečok a vlniek, modelke zas Pikachua do podpazušia
- Slováci podľa neho neradi experimentujú. Američania vyskúšajú čokoľvek
- Má vlastný štýl, ktorý sa nazýva water color. Jeho tetovania vyzerajú ako namaľované štetcom
- V Austrálii tetoval desiatky slniečok a vlniek, modelke zas Pikachua do podpazušia
- Slováci podľa neho neradi experimentujú. Američania vyskúšajú čokoľvek
S tetovacím strojčekom prešiel Košičan Filip Fabian poriadny kus sveta. Pred rokom a pol vycestoval za veľkú mláku, kde je dnes vyhľadávaným tatérom.
S tetovaním začal pred dvanástimi rokmi. Spomína si, ako sa učil tetovať na pomarančoch a citrónoch. Svoje prvé reálne tetovanie na kožu urobil sám na sebe. „Keď som zistil, že na citrusoch viem robiť celkom rovné linky, skúsil som si na kolene urobiť motív ruže. Bolo to však hrozné, keď sa mi to zahojilo, bola rozpitá,“ začína svoje rozprávanie. Aj keď nemal zvládnutú techniku, tak vedel, že toto je jeho cesta.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„Môj prvý tetovací strojček som si kúpil za 20 dolárov cez e-bay. Po vytetovaní spomínaného kvetu, sa mi rozpadol.“ Aj keď nie je potetovaný od hlavy po päty, na svojom tele dnes má 15 tetovaní, aj to prevažne na nohách.
Tetovanie namaľované štetcom
Filip začínal s týmto povolaním ešte počas stredoškolských čias. Na Škole úžitkového výtvarníctva z času na čas tetoval spolužiakov. V štúdiu pokračoval na Technickej univerzite, ale nedokončil ho. Dostal ponuku, ktorá sa neodmieta, a to od vychýreného pražského tetovacieho salónu Tribo Tatto. Filip nevedel skĺbiť prácu so školou. „Bolo to náročné. Každú chvíľu som pendloval z Košíc do Prahy. Rozhodol som sa, že štúdium preruším.“
V Prahe našiel aj svoj vlastný štýl. Venuje sa tetovaniu s názvom water color, ktoré vyzerá ako namaľované štetcom a vodovými farbami. „Keď som začínal, nebol tento štýl vo svete celkom známy. Chytil som sa šance a rozbehol ho naplno. Často sa mi stávalo, že som sedel v mestskej hromadnej doprave a videl som na ľuďoch svoje tetovania. Bolo to zábavné, pretože som nepoznal ich tváre, ale to, čo som im vytvoril.“
Z Berlína do Sydney
Košičan po piatich rokoch začal pociťovať, že je pre neho Praha malá. S manželkou Sedou, ktorú spoznal, keď jej tvoril tetovanie na rebrách, vycestovali do Berlína. Konkrétne do umeleckej štvrti Kreuzberg. „Chceli sme však viac. Vidieť svet, nabrať skúsenosti a po šiestich mesiacoch sme zamierili do Austrálie.“
V tom čase sa v Sydney konali tzv. tetovacie konvencie, na ktoré dostal pozvanie. „Malo to byť len na krátko, ale nakoniec sme tam ostali celý rok.“ Tetovacia konvecia je špeciálna tatérska výstava, na ktorú prichádzajú ľudia z rôznych kútov sveta. Zákazníci sú neraz ochotní hradiť tatérovi aj cestovné náklady.
Nacistické motívy by netetoval
Hovorí, že v krajine protinožcov sa vytetoval desiatky slniečok a vlniek. „Turisti chceli mať spomienku na Austráliu. Bolo to síce milé, ale nebavilo ma to. Našťastie sa vždy našiel klient, ktorý zatúžil po water color. Mnohým som vytvoril vlastné dizajny. Sú originálne a nikdy nie sú rovnaké.“
Každé tetovanie dopredu konzultuje. Nikdy by som si nedovolil vytetovať to, čo niekto nechce, vraví. „Preberieme farby, motív. Všetko spolu prekonzultujeme a až vtedy tetujem. Moje najdlhšie tetovanie trvalo osem hodín. Klientovi som tetoval krásneho Fénixa cez pol chrbta.“
Slovenský tatér prezradil, že už mal aj bizarné požiadavky. Modelke tetoval Pikachua do podpazušia. „Určite by som nikdy nikomu nevytetoval nacistické motívy a motívy, ktoré sú proti môjmu osobnému presvedčeniu.“
Už rok a pol spolu s manželkou žije v San Franciscu a pracuje v jednom z najstarších a najprestížnejších štúdií v USA Black & Blue Tattoo. „Z tetovacieho salónu sa mi ozvali sami. Ponúkli mi prácu a ja som ju prijal. Páčil sa im môj štýl. Vôbec neľutujem, že som do toho odišiel. Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí, aké som mohol urobiť.“
Prestížny americký salón
Filip spomína, že štúdio sa preslávilo nielen svojou kvalitou, ale aj tým, že pred 25 rokmi, kedy vzniklo, bola majiteľkou žena. „Nebolo to zvykom v takýchto štúdiách. Známe je aj svojou diverzitou. Mam kolegov z Portorika, Brazílie aj Nemecka. Každý mesiac u nás prebiehajú výstavy a vernisáže. Samozrejme, teraz nie, keďže pandémia všetko zastavila.“
Štúdio bolo zavreté niekoľko mesiacov. Otvorilo ho len pred niekoľkými dňami. „Teším sa, že som naspäť v svojom živle. Klienti ma neprestali oslovovať ani počas pandémie, a tak im mám naplánovaných na ďalšie mesiace dopredu.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
O Američanoch hovorí, že množstvo tetovaní nechajú na jeho kreativitu. Na rozdiel od Slovákov, ktorí nemajú radi experimentovanie. „Pamätám si ako som v Košiciach nie raz tetoval vrany alebo košický erb. Toto umenie však má magickú schopnosť ignorovať akékoľvek hranice a komunikuje len cez kvalitnú prácu a za to som rád.“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti