Lukášovi India zmenila život. Vďaka jej návšteve vedie vlastnú značku ručne robených ruksakov, ktoré idú na dračku
- Lukáš je mladý dobrodruh, ktorý už precestoval kus sveta
- Život mu však zmenila India, z ktorej si priniesol dokonalú podnikateľskú inšpiráciu
- V tejto krajine plnej prekvapení si našiel priateľov, vďaka ktorým aj na náš trh prinášajú poctivé, ručne šité výrobky z kože
- Lukáš je mladý dobrodruh, ktorý už precestoval kus sveta
- Život mu však zmenila India, z ktorej si priniesol dokonalú podnikateľskú inšpiráciu
- V tejto krajine plnej prekvapení si našiel priateľov, vďaka ktorým aj na náš trh prinášajú poctivé, ručne šité výrobky z kože
Lukáš Matějček v osemnástich rokoch vyrazil z Ostravy prvýkrát do sveta. Stopoval do Iránu, kde ho už po pár hodinách okradli o väčšinu vecí a zavreli do väzenia. Prekážky však prekonal, po návrate zmaturoval a následne odletel na pol roka do nepálskych hôr učiť deti angličtinu.
Potom som sa presunul do Indie – a práve tá mu priniesla podnikateľskú inšpiráciu. Bol rok 2015 a dá sa povedať, že Lukáš si v tejto krajine s 1,353 miliardami obyvateľov, začal plniť svoj veľký cestovateľský sen. Pri potulkách zložitými uličkami púštneho mesta Jaisalmer ho zaujal obchod s koženými výrobkami.
Batoh, ktorý si chcel zaobstarať, ale nebol na predaj. Charizmatický predajca Dinesh, ktorému sa neskôr vžilo meno Dennis, Lukášovi ponúkol, že mu úplne rovnaký batoh nechá na mieste ušiť. Lukáš súhlasil, strávil niekoľko hodín v dielni a pozoroval cestu svojho batohu od samého začiatku až do posledného stehu.
Keď sa vrátil domov, nosil batoh všade so sebou. Po takmer dvoch rokoch bol stále ako nový a nestratil ani kúsok zo svojho „šarmu“. Išlo o produkt, aký sa na našom trhu len tak bežne nevidí. Svedčil o tom aj fakt, že sa Lukáša na jeho ručne robený batoh pýtalo čoraz viac jeho kamarátov, ktorí tiež chceli podobný kúsok.
Lukáš si povedal, že by bola škoda nechať si ho len pre seba. Našiel zaprášenú vizitku od Dennisa a poslal mu niekoľko návrhov batohov, ktoré sám nakreslil. Spoločne s nimi poslal taktiež všetky svoje úspory a tak mu zostala len nádej, že jeho plán vyjde.
Za pár mesiacov už sedel vo svojom byte s krabicou plnou originálnych kožených výrobkov, ktoré k nemu prešli cestu dlhú viac ako 6 000 kilometrov. „Ten pocit bol na nezaplatenie,“ tvrdí Lukáš.
V tomto momente sa už začali rysovať kontúry značky Bagind, ktorá je postavená najmä na aspekte ručnej výroby.
Cesta každého nového modelu začína pod Lukášovou ceruzkou, kedy musí rozkresliť návrh a spoločne s tímom ho vyladí tak, aby všetko sedelo tak ako má. Do návrhov pritom okrem svojej predstavy zapracúva aj požiadavky a pripomienky jeho klientov.
Akonáhle je návrh hotový, putuje k Dennisovi do Indie. Ten vyrobí prototyp podľa zadania a s najbližšou zásielkou ho pošle k Lukášovi a jeho tímu.
„Ak sa nám páči, stačí ho len pomenovať a vyslať ho zákazníkom. Takto jednoduché to je. Všetky naše výrobky sa vyrábajú v niekoľkých rodinných domoch uprostred indického mesta Jaisalmer. Už od ranných hodín tú klepú šijacie stroje a život sa tu takmer nezastaví,“ objasňuje Lukáš.
Desiatky šikovných pracovníkov tu každý deň ručne vyrába výrobky Bagind podľa tradičných postupov, ktoré majú v Dennisovej rodine tradíciu už viac ako 65 rokov. Jeho starí rodičia kedysi dokonca šili pre indickú kráľovskú rodinu.
„Spracovanie kože je pozoruhodný proces, ktorý zaručí, že vám výrobok z nej vydrží naveky a bude s vami starnúť do krásy.“
Výrobe dominuje pravá kozia koža. Dennis si dáva záležať na tom, aby do výroby poslal len tú najkvalitnejšiu, ktorá má pôvod v Indii. Na samotné opracovanie kože používa výhradne prírodné látky bez chemických prímesí.
„Okrem samotnej kože naše výrobky tvoria aj originálne látkové podšívky, z veľkej časti tiež od indických dodávateľov.“
Spracovanie kože má v samotnej Indii tradíciu už niekoľko storočí. Medzi preslávené regióny patria Kohlapur, Západné Bengálsko alebo Radžastan, kde sa nachádza práve Jaisalmer. Okrem batohov a tašiek sa môžeš často stretnúť aj s nevšedne zdobenou koženou obuvou, konskými sedlami a inými doplnkami.
Ceny výrobkov značky začínajú na 27 eurách, v prípade peňaženky, no v portfóliu nájdeš aj tašku za 128 eur.
India toho pre Lukáša a tím značky Bagind, dala skutočne veľa. Mladý podnikateľ si preto povedal, že jej to skúsi v rámci svojich možností oplatiť.
„Za tých sedem rokov na cestách som stretol nespočetne veľa ľudí, ktorí mi svojou láskou k človeku pomohli toľkokrát, že si všetky tie situácie už ani nepamätám. Zakaždým som si však sľúbil, že by som bol naozaj rád, keby som to mohol raz vrátiť. Niečo urobiť. Niečo, čo pomôže. Som preto veľmi rád, že sa nám to skrze Bagind darí,“ hovorí Lukáš.
Už dva roky preto udržuje spoluprácu s neziskovou organizáciou MOST ProTibet, ktorá sa dlhodobo venuje rozvojovej pomoci v Himalájach. Tu pomáha stovkám tibetských detí, ktoré do Indie utiekli za lepším životom.
MOST ProTibet úzko spolupracuje s charitatívnou organizáciou Tibetan Homes Foundation, ktorú v roku 1962 založil samotný Dalajláma a ktorá dnes pomáha viac ako 2 500 deťom z tibetských rodín na ceste k lepšiemu vzdelaniu. A to už aj vďaka mladej značke Bagind.
Za každý predaný výrobok, venuje značka časť zárobku na nákup zošitov, učebníc a ďalších pomôcok, ktoré pomôžu tamojším žiakom k lepšej budúcnosti.
Za rok 2020 sa značke podarilo vyzbierať takmer 11 000 eur. Tieto peniaze zabezpečia školské potreby pre 723 detí na celý rok 2021.
„Vzdelanosť detí zvyšuje ich uplatnenie na trhu práce a oni sa tak neocitnú na ulici. Projekt zahŕňa štyri školy, ktoré ležia v odľahlých oblastiach v 4 000 metroch nadmorskej výšky. V škole sa učia tibetčine, hindčinu aj angličtinu a všetky ďalšie dôležité predmety v súlade s ich kultúrou.“
Čo sa týka Lukáša, ten len pred pár dňami odletel na dva mesiace spoznávať Ekvádor a Kolumbiu a na konte má svoju prvú cestovateľskú knižku s názvom „Dobrodruh z paneláku“.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Bagind