Po mutáciách prichádza hybrid britského a kalifornského koronavírusu. Je infekčnejší a imunita naň neplatí

  • Britský variant koronavírusu zmutoval s kalifornským a vznikol hybrid
  • Nová mutácia ešte nemá názov
  • Vedci tvrdia, že nám nemusí pomôcť ani očkovanie
pjimage (44)
pexels/cdc, AP/Francisco Seco
  • Britský variant koronavírusu zmutoval s kalifornským a vznikol hybrid
  • Nová mutácia ešte nemá názov
  • Vedci tvrdia, že nám nemusí pomôcť ani očkovanie

V Spojených štátoch sa objavil nebezpečný variant koronavírusu, ktorý vznikol zlúčením britského s kalifornským. Vedci varujú, že sa môže šíriť veľmi rýchlo a nezaberie naň vybudovaná imunita z predchádzajúceho ochorenia, dokonca je možné, že nás pred ním neochráni ani očkovanie. Môže byť takisto infekčnejší, ako to bolo doteraz pri iných mutáciách.

Hybridná verzia koronavírusu sa objavila v Kalifornii. Variant, ktorý ešte nebol pomenovaný, sa zatiaľ vyskytol iba raz, a to v tele amerického pacienta.   

Podľa New Scientist vedci v USA tvrdia, že sa spojili v rámci „rekombinačnej udalosti“. To sa stane, keď dve rôzne verzie vírusu infikujú tú istú bunku a potom si navzájom vymenia gény, zatiaľ čo sa navzájom množia. Vzniká tak nový variant.

Máme dôvod na paniku?

Vedci už v minulosti varovali, že tieto udalosti sú možné. Doposiaľ si však mysleli, že sú málo pravdepodobné, pretože si vyžadujú veľmi špecifické podmienky a zhodu náhodných udalostí.

Mutácií koronavírusu môžu byť stovky. Slovensko bojuje s prvou, toto je zoznam tých najhorších

Daily Mail informuje, že o pacientovi s novou mutáciou nie sú známe zatiaľ žiadne podrobnosti. Nie je teda isté, či ho chytil od niekoho iného, alebo sa v ňom mutácia vytvorila sama.

Aj keď odborníci tvrdia, že zatiaľ nie je žiadny dôvod na paniku, jeden predsa len priznal, že zlúčenie je veľmi nebezpečné, pretože nikto nevie, čo nám nová mutácia prinesie.

Očkovanie nepomôže

Dr John McCauley, expert na chrípku Svetovej zdravotníckej organizácie a inštitútu Francisa Cricka v Londýne povedal: „Vedeli sme, že sa to môže stať. Teraz však nevieme povedať, čoho všetkého je schopný. Aby vznikol kombinovaný variant vírusu, musí byť jedna osoba infikovaná dvoma kmeňmi koronavírusu, pravdepodobne z dvoch rôznych zdrojov. Súčasne musia vírusy do seba naraziť vnútri tela.

Britský variant sa šíri rýchlejšie a vytvára riziko väčšej nákazy a kalifornský zase znižuje vytvorenú imunitu, ktorú si človek vybudoval z prekonania predošlej nákazy a zároveň znižuje účinnosť očkovania. Zatiaľ nie je úplne preskúmané, ktoré vlastnosti si od svojich „rodičov“ vzal nový hybrid.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: New Scientist, Daily Mail

Najnovšie videá

Trendové videá