KVÍZ: Títo Slováci vynašli svetové patenty. Poznáš ich všetkých?

  • Slovenské vynálezy sú naozaj svetové
  • Otestuj sa ako sa vyznáš vo vynálezov svojich rodákov
eromobil patenty vynálezy
TASR/Archív/press.aeromobil.com
  • Slovenské vynálezy sú naozaj svetové
  • Otestuj sa ako sa vyznáš vo vynálezov svojich rodákov

Slovensko má mnoho osobností, na ktoré by sme mali byť právom hrdí. Mnohí z nich stoja za vynálezmi, ktoré nám môžu závidieť v celom svete. O niektorých si možno počul v škole, iní ti budú neznámi a dnes sa tak naučíš niečo nové.

Niektoré patenty, pod ktoré sa podpísali Slováci používame dodnes, iné pomohli k vývoju pokročilejších technológii a prispeli tak k modernizácii sveta. Otestuj sa v našom kvíze, či vieš, kto stojí za vynálezom padáka, helikoptéry alebo čím prispel svetu taký Aurel Stodola či Jozef Murgaš.

Patrí medzi najznámejších slovenských vynálezcov. Narodil sa v Smoleniciach, neskôr emigroval do Ameriky, kde vymyslel padák. O kom je reč?

Banič TASR/ Milan Kapusta
Správne! Nesprávne!

Banič sa po svojom odchode do Spojených štátov stal svedkom leteckého nešťastia, čo sa stalo zárodkom jeho uvažovania o tom, ako ľuďom zachrániť život pri voľnom páde. Zostrojil teda padák, ktorý fungoval na princípe teleskopickej konštrukcie dáždnikového typu s tkaninovým krytím. Okolo tela letca sa upevňoval pomocou popruhov v hrudnej časti. Vynález si nechal patentovať. Aby americkým úradom dokázal, že skutočne funguje, zoskočil zo strechy pätnásťposchodovej budovy. Patent padáku od neho odkúpilo americké letectvo. Napriek tomu sa o pár rokov vrátil na Slovensko, kde pracoval ako murár. Okrem toho sa zaslúžil aj o objavenie jaskyne Driny.

Fyzik, matematik a vynálezca Jozef Maximilián Petzval sa počas svojho života venoval mnohým významným veciam. Čo považujeme za jeho najvýznamnejší vynález?

Petzval Wikimedia/ Adolf Dauthage
Správne! Nesprávne!

Petzval je považovaný za otca svetového vynálezu, portrétového a krajinárskeho objektívu. Týmto obrovským prevratom umožnil 16-násobne vyššiu priepustnosť svetla, čo znamenalo, že expozícia trvala menej ako minútu. Na vtedajšiu dobu, rok 1840, to bolo prirovnateľné k zázraku. Okrem toho Petzval pracoval na zlepšení mikroskopu, pripravil koncepty ďalekohľadov a premietačiek. Tým položil základ modernej fotografie už v prvej polovici 19. storočia. Okrem optiky sa venoval aj lanovým dráham, stabilite mostov alebo výškovým budovám.

Ján Dopjera patrí k vynálezcom, o ktorých tak často nepočujeme. Napriek tomu sa zaslúžil o patent, ktorý využívali mnohí svetoznámi umelci. Čo to je?

Dopjera Archív/SNM-HuM
Správne! Nesprávne!

Dopjera sa narodil na Slovensku v obci Stráže, ale od 15 rokov žil za veľkou mlákou v Los Angeles. Tam si neskôr otvoril prevádzku, kde sa venoval oprave prevažne strunových nástrojov. Neskôr ich tiež začal spolu s bratom vyrábať. Časom pod rukami Dopjeru vznikla prvá rezonančná gitara, ktorá nesie slovenské pomenovanie Dobro. Jeho vynález mal tak výrazný podiel na vývoji elektrickej gitary. Gitaru Dobro si obľúbili hudobníci ako Bob Dylan, John Lennon či Eric Clapton.

Aurel Stodola patrí medzi najvýznamnejších vynálezcov. Dokonca bol profesorom aj geniálneho Alberta Einsteina. Za svoj život sa pričinil o viacero patentov. Ktoré boli tie najvýznamnejšie?

Aurel Stodola TASR/Archív
Správne! Nesprávne!

Aurel Stodola sa zapísal do dejín ako zakladateľ teórie parných a plynových turbín. Okrem toho však skonštruoval aj prvé tepelné čerpadlo na svete. Dodnes ním napríklad vykurujú radnicu v švajčiarskej Ženeve. Čerpadlo odoberá vodu z priľahlého jazera a tá cirkuluje vnútri budovy. Stodola však tiež stojí aj za prvou konštrukciou pohyblivej umelej ruky, ktorú vytvoril spolu s chirurgom Ferdinandom Sauerbruchom v roku 1915.

Aj ďalší Slovák stojí na vynálezom čerpadla. Konkrétne banského čerpacieho stroja, poháňaného na stlačeným vzduchom. Kto to bol?

Hell slon.diamo.cz
Správne! Nesprávne!

Slovenský strojmajster a vynálezca sa narodil v roku 1713 v Banskej Štiavnici. Spolu s bratom a vedcom, matematikom, kartografom a staviteľom Samuelom Mikovínim sa zaslúžil v okolí Banskej Štiavnice o vznik obdivuhodného systému vodných nádrží – tajchov, zdroja energie pre banskú techniku. Najviac sa však preslávil dômyselnými banskými strojmi a čerpadlami. Obrovský prínos jeho priekopníckeho diela spočíva najmä v tom, že po prvý raz použil na pohon nový prvok – stlačený vzduch. Skonštruoval aj zariadenie na čistenie vzduchu v baniach a na vháňanie čerstvého vzduchu do podzemných hĺbok.

Jozef Murgaš bol ďalším z významných slovenských vynálezcov, ktorý svoj patent objavil až v Amerike. Čo to bolo?

Jozef Murgaš Thefamouspeople/jozef-murgas
Správne! Nesprávne!

Rodák z Tajova ako prvý vykonal rádiový prenos hovoreného slova. Stal sa katolíckym kňazom, maliarom, ale hlavne priekopníkom bezdrôtovej telegrafie a vynálezcom rádia. V rokoch 1903 a 1904 mu uznali dva patenty. O rok neskôr založil vo Filadelfii spoločnosť Universal Aether Telegraph Co., aby zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu a spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou mohol prakticky zužitkovať.Po návrate do Československa sa chcel stať učiteľom elektrotechniky, kvôli nedostatku vzdelania sa mu to však nepodarilo.

Stojí za vynálezom helikoptéry, no patent sa mu na ňu nikdy nepodarilo získať. Vieš o kom je reč?

Bahýľ eurocoinhouse.com
Správne! Nesprávne!

Tento významný vynálezca sa narodil v roku 1856 v obci Zvolenská Slatina. Mal mimoriadne technické nadanie, zaoberal sa množstvom rôznych problémov z odboru vojenskej vedy, vojenskej stavebnej techniky a strojárstva. Počas života mu bolo udelených 17 vojenských a iných technických patentov. Zásluhy sa mu pripisujú najmä za zlepšenie železničnej dopravy, do ktorej prispel zariadením na spájanie vagónov. Okrem toho stojí aj za návrhom konštrukcie vrtuľníka, ktorý mal byť poháňaný ľudskou silou. Koncept dnešnej helikoptéry prezentoval verejne už v roku 1901 a hoci bol tento vynález prevratný, patent naň nikdy nedostal. Nápad mu prebrali a upravili Francúzi Louis Brequet a Paul Cornu.

Ďalším vynálezom, za ktorým stojí Slovák, je lietajúce auto. Poznáš meno konštruktéra aeromobilu?

alop press.aeromobil.com
Správne! Nesprávne!

Za jedným z najnovších slávnych vynálezov zo Slovenska stojí Štefan Klein. Skonštruoval fungujúci prototyp lietajúceho auta. Pred tým, ako sa mu podaril jeho najnovší vynález, prešiel viacerými obnovami. Prototyp aeromobilu 1 bol schopný aj jazdiť po zemi, čo bolo veľmi nedokonalé, aj lietať. Druhý návrh zmenil na transformačný model, kde narazil na technický problém pri transformácii z auta na lietadlo. Postupnými pomalými krokmi sa dopracoval k výsledku, ktorý predstavil na výstave v Číne. Ihneď po prezentácii vynálezu oň prejavili záujem čínski investori. Cena by sa mohla pohybovať od 300 do 350-tisíc €.

Štefan Jedlík stojí za veľkým vynálezom, avšak vynález si nedal patentovať. Čo to bolo?

Jedlík Wikimedia/Vasárnapi Ujság
Správne! Nesprávne!

Učiteľ matematiky a fyziky a člen benediktínskej rehole skonštruoval malý pohyblivý elektromagnet, ktorý používal ako pomôcku na svojich hodinách. Išlo v podstate pravdepodobne prvý elektromotor. Urobil tak rokoch 1827–1829, teda ešte pred Wermerom Siemensom, ktorý je považovaný za jeho vynálezcu. Jedlík bol však skromný človek a myslel, že nie je prvý, kto prišiel s touto myšlienkou, a tak si svoj vynález nedal patentovať. Patentovaný však má stroj na výrobu sódy.

Tím vedcov pod vedením profesora Alexyho stojí za vynálezom s názvom nonoilen. Vieš čo to je?

Pavol Alexy Stuba
Správne! Nesprávne!

Nonoilen je bioplast a svojím využitím sa nelíši od bežných plastov. Na rozdiel od nich je však ekologický, biodegradovateľný v prírodných podmienkach a vyrobený z prírodných zdrojov. Netrvalo to dlho, kým si tento objav všimli aj vo svete. Minulý rok švajčiarska firma Curaprox z nonoilenu vyrobila prvú sériu zubných kefiek.

KVÍZ: Títo Slováci vynašli svetové patenty. Poznáš ich všetkých?
Výborne!
Slovenských vynálezcov poznáš naozaj dokonale!
Dobrý výsledok!
Väčšinu vynálezcov poznáš, dobrá práca!
Máš čo dobiehať!
Slovenských vynálezcov poznáš iba minimálne, svoje vedomosti by si mal ešte doplniť.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Startitup, TASR, SVK press

Najnovšie videá

Trendové videá