Koniec vyšetrovania: Záhadný prípad Violy Macákovej mátal verejnosť dva roky. Už vieme, čo sa skutočne stalo

  • Vyšetrovanie smrti Violy Macákovej, ktorú našli v novembri 2019 zúboženú v bratislavskom prístave, je na konci
  • Vyšetrovatelia sprvoti pracovali s verziou, v ktorej mala byť obeťou sexuálneho násilia, teraz to popierajú, šlo vraj o zlyhanie srdca
  • Violina matka neverí, že jej dcéra nebola zavraždená
  • Vyšetrovanie smrti Violy Macákovej, ktorú našli v novembri 2019 zúboženú v bratislavskom prístave, je na konci
  • Vyšetrovatelia sprvoti pracovali s verziou, v ktorej mala byť obeťou sexuálneho násilia, teraz to popierajú, šlo vraj o zlyhanie srdca
  • Violina matka neverí, že jej dcéra nebola zavraždená

V novembri roku 2019 našli učiteľku angličtiny a bývalú modelku Violu Macákovu zúboženú v bratislavskom prístave. Bola podchladená a v čase nájdenia úbohé dievča ešte žilo. Mala len 34 rokov. Od tragickej smrti Violy ubehol takmer rok a pol. Dnes prípad, za ktorým mohol podľa vyjadrení polície v roku 2019 stáť brutálny vrah, uzavreli ako nehodu.

Jej matka záveru neverí

Policajný vyšetrovateľ podľa informácií portálu Topky definitívne zastavil trestné stíhanie vo veci zločinu zabitia. Dôvodom sú závery znaleckého skúmania Kriminálneho a expertízneho ústavu, ktoré vylúčili zavinenie smrti Violy Macákovej inou osobou. S informáciou o zastavení vyšetrovania už bola dnes políciou oboznámená aj rodina nebohej učiteľky.

Mama mŕtvej Violy neverí tomu, že by jej dcéra prišla o život nešťastnou náhodou, prípadne si naň siahla sama. „Neverím tomu. To sú všetko len reči na spôsob jedna baba povedala,“ vraví užialená žena z východného Slovenska pre Nový Čas.

Vylúčili cudzie zavinenie, no našli ju utýranú

Od nájdenia ženy polícia pracovala s verziou, že došlo k úmyselnému usmrteniu. Viola mala na tele množstvo rán, oblečenie od pása dole mokré a poškodené. Verejnosť aj kompetentní sa domnievali, že sa stala obeťou brutálneho sexuálne motivovaného útoku.

„Po príchode na miesto policajti zistili, že na uvedenom mieste sa nachádza žena s početnými zraneniami po celom tele. Privolaní záchranári sa ženu pokúsili oživiť, avšak bezúspešne. Privolaný súdny lekár na mieste cudzie zavinenie nevylúčil ani nepotvrdil a pre zistenie presnej príčiny smrti bola nariadená pitva,“ informovala Polícia SR na sociálnej sieti v príspevku s názvom „Zabitá žena v prístave“.

„Vyšetrovateľ začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci zločinu zabitia. Na základe výberovej príslušnosti si prípad následne prebral odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave,“ dodáva.

Na sociálnych sieťach si prípad žil vlastným životom. Rozšíril sa dokonca hoax o tom, že v Bratislave vyčíňa sériový vrah a polícia tají kvôli vyšetrovaniu nálezy ďalších tiel mladých žien. Polícia tieto správy neskôr dementovala, od začiatku totiž nič nenaznačovalo, že ide o prácu sériového vraha.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/a.1522428691120681/2915303218499881/?type=3

Jasný verdikt, zlyhanie srdca

Bezprostrednou príčinou smrti Violy Macákovej bolo podľa finálneho verdiktu zlyhanie činnosti srdca, ktoré nastalo pri opakovanom pôsobení „tupého násilia“. V tlačovej správe to konštatuje Krajská prokuratúra v Bratislave s tým, že smrť poškodenej podľa polície nebola spôsobená cudzím zavinením. Prípadný sexuálny motív spáchania skutku bol podľa vyšetrovacích orgánov, vzhľadom na charakter zdokumentovaných zranení poškodenej, jednoznačne vylúčený. Podľa prokuratúry v rámci vyšetrovania neboli zadokumentované žiadne stopy po spútaní alebo zviazaní poškodenej a nezistili sa ani zlomeniny členkov, informuje SITA.

„K tomuto záveru vyšetrovateľ Policajného zboru dospel po komplexnom vyhodnotení všetkých dôkazov zabezpečených v priebehu prípravného konania,“ uviedol hovorca bratislavskej prokuratúry Matej Izakovič. Vo veci sa podľa neho vykonávalo viacero znaleckých skúmaní z rôznych odborov, bolo vypočutých 80 svedkov, zabezpečené boli aj viaceré kamerové záznamy z rôznych lokalít.

Takisto polícia vykonala viaceré obhliadky, domové prehliadky a prehliadky iných priestorov a zabezpečila viaceré biologické stopy, ktoré boli následne expertízne skúmané. „Zabezpečené boli aj údaje o telekomunikačnej prevádzke viacerých telefónnych čísiel, vrátane ich lokalizácie ako aj komunikácia prostredníctvom sociálnych sietí,“ uviedol hovorca.

Pandémia doháňa ľudí k samovraždám. Japonsko sa rozhodlo konať, zriadilo post ministra osamelosti

Prokuratúra v tejto súvislosti konštatuje, že viaceré medializované informácie k prípadu, najmä v úvodnom štádiu vyšetrovania, neprispeli k objektívnemu vnímaniu vyšetrovania a mohli mať nepriaznivý vplyv aj na rodinných príslušníkov poškodenej. Izakovič dodal, že uznesenie vyšetrovateľa o zastavení trestného stíhania zatiaľ nie je právoplatné.

Vyžiadali si pomoc zo zahraničia

O pomoc požiadala polícia aj zahraničie. „Boli pribratí nielen znalci KEÚ PZ z rôznych odvetví, ale aj iní znalci z civilného sektora. Policajti tiež vykonali viacero prehliadok bytových a nebytových priestorov a zaisťovacích úkonov, so žiadosťami o medzinárodnú právnu pomoc a policajnú spoluprácu sa obrátili aj na zahraničie,“ informovala Polícia Bratislavského kraja na sociálnej sieti.

V priebehu vyšetrovania prišlo od občanov na linku 158 až 37 oznámení obsahujúcich rôzne informácie nie len k samotnej Viole, ale aj k rôznym verziám spáchania uvedeného trestného činu ako aj možným podozrivým, ktoré polícia musela preveriť. Celý priebeh vyšetrovania prebiehal pod dozorom prokurátora Krajskej prokuratúry.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Nový Čas, Topky, Facebook/Polícia SR , SITA

Najnovšie videá

Trendové videá