Slovensko má ďalší problém. Ministerstvo hlási, že pribúda počet infikovaných v tejto vekovej skupine

  • Ťažší priebeh ochorenia Covid-19 sa čoraz viac dotýka aj mladých ľudí
  • Vekový priemer ťažkopostihnutých pacientov výrazne klesá
  • Veková krivka klesá aj pri úmrtiach s COVID-om 19
nemocnica kovid
Unsplash/Mufid Majnun
  • Ťažší priebeh ochorenia Covid-19 sa čoraz viac dotýka aj mladých ľudí
  • Vekový priemer ťažkopostihnutých pacientov výrazne klesá
  • Veková krivka klesá aj pri úmrtiach s COVID-om 19

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky dnes na svojom facebookovom profile informovalo, že za posledný mesiac zaznamenali výrazný posun vekovej štruktúry v počte vážnejšieho priebehu ochorenia COVID-19. Opierali sa o dáta z 3 Covid zón. Čoraz viac mladých ľudí hlási ťažký priebeh. Rovnako sa posunula aj veková krivka úmrtí. 

 

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/796145637920881

Ministerstvo zdravotníctva SR je dnes poslom nepríjemných správ. Covid-19 si „hľadá“ svoje obete čoraz častejšie aj medzi mladšími ročníkami. „V kritickom stave už nekončia len starší a chorí pacienti, ale vo vážnom stave nám pribúdajú ročníky 60-tnikov, 50-tnikov či dokonca 40-tnikov. Rovnako krivka úmrtí sa z veku 70 až 79 posunula k pacientom vo veku 60 až 69.“

V ohrození sú aj mladí 

Ak si si teda myslel, že pľúca zlyhávajú len seniorom, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky ťa vyvedie z omylu. „Aktuálne je u nás hospitalizovaných 90 pacientovs ochorením COVID-19, z nich 8 s potrebou úplnej ventilácie. Z daného počtu ventilovaných pacientov je momentálne až päť vo veku 60 a menej rokov. Najmladší má len 44.“

Denník N priniesol informácie o tom, že zo zverejnených štatisík Štátneho inštitútu zdravotných analýz vyplýva, že každý tretí štyridsiatnik na umelej pľúcnej ventilácii zomiera. V tomto veku bolo doposiaľ hospitalizovaných 2100 pacientov, zomrelo ich 116.

Desivý je aj fakt, že každý tretí tridsiatnik sa z nemocnice už domov nevráti. Faktom ale je, že s vekom smrtnosť pacientov rastie. No, obetí z mladšej vekovej skupiny čoraz viac pribúda. 

Od. 1. októbra 2020 do 20. februára 2020 hospitalizovali 885 pacientov. Najmladšia pacientka mala 20 rokov, najstaršia mala 96 rokov.

Juhoafrická mutácia koronavírusu je už v tesnej blízkosti Slovenska. Potvrdili ju u našich susedov

Bohužiaľ, aj tu sa nám veková krivka posúva, na prístroje sme museli pripojiť napríklad i dve 33-ročné ženy, rovnako niekoľko štyridsiatnikov, ktorých organizmus to už sám neudýchal,“  priblížila lekárka Stanislava Petrášová. 

Vyhraté nemáš ani po prepustení z nemocnice

Podľa slov doktorky nemusíš mať „vyhraté“ ani po prepustení z nemocnice. Pacienti sa ešte dlhší čas pasujú s dozvkumi nákazy. „Vnútroorgánové poškodenia v organizme môžu mať výraznú stop Takzvané postcovidové obdobie môže pretrvávať niekoľko týždňov či mesiacov a pokiaľ išlo o pacienta s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu, ten zásah je tak závažný, že do normálu sa nemusí vrátiť vôbec.“

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Facebook Ministerstva Zdravotníctva SR, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá