Opatrenia vyhnali Slovákov na svahy v Poľsku. Doma pritom máme dokonalé podmienky

  • Zimné strediská na Slovensku majú svoje brány zatvorené od 1. januára 2021
  • To komplikuje život aj členom lyžiarskych klubov, ktorí sú tak nútení chodiť trénovať do susednej krajiny
  • Po príchode naspäť nemusia absolvovať ani karanténu
lyzovanie, sneh
TASR/Milan Kapusta
  • Zimné strediská na Slovensku majú svoje brány zatvorené od 1. januára 2021
  • To komplikuje život aj členom lyžiarskych klubov, ktorí sú tak nútení chodiť trénovať do susednej krajiny
  • Po príchode naspäť nemusia absolvovať ani karanténu

Len nedávno sme ťa informovali o vynaliezavosti niektorých lyžiarskych stredísk, ktoré si aj počas krízy našli spôsob, ako ľuďom túžiacim po lyžovačke zabezpečiť zážitok a neporušiť pritom žiadnu vyhlášku. Lyžiarske vleky síce musia stáť, no stredisko Mýto SKI & BIKE centrum v Mýte pod Ďumbierom víta lyžiarov.

Zimné stredisko predstavilo na Slovensku doposiaľ nevídanú atrakciu s názvom SKIJÖRING. Je to jazda na špeciálne upravenom lane za ratrakom na lyžiach alebo snowboarde. Podľa prevádzkovateľov strediska ide o bezpečný spôsob ako sa dostať na vrchol kopca bez šľapania.

Riaditeľ Mýto Ski & Bike Michal Kič však pre Startitup prezradil, že touto atrakciou sa predovšetkým pokúšajú pomôcť mládeži z lyžiarskych klubov. Podľa Kiča sa situácia v našej krajine dostala do kritického bodu. 

Členovia slovenských lyžiarskych klubov majú aj napriek dobrým snehovým podmienkam zákaz trénovať na lokálnych zjazdovkách. To zapríčinilo, že budúci profesionálni športovci doslova utekajú za hranice. Kič objasnil, že členovia klubov, ktoré pôsobia v rámci Banskobystrického kraja, pravidelne odchádzajú trénovať pár kilometrov za naše hranice do Poľska.

Chystáš sa túto sezónu na lyžovačku?

„Snažíme sa im pomôcť, aby nemuseli odchádzať trénovať do zahraničia, keď máme aj my v stredisku ideálne podmienky. Mládež z klubov chodí trénovať sedem kilometrov za slovenské hranice. Majú status pendlerov a zdravotné certifikáty, preto nemusia ísť po príchode na Slovensko do karantény,“ hovorí.

Zdôrazňuje pritom, ak vláda rozhodne, prevádzkovatelia strediska vedia hneď zajtra spustiť vleky a zabezpečiť prísne hygienické opatrenia. Dôležité si je uvedomiť aj skutočnosť, že príprava strediska na sezónu je veľmi nákladná.

lyžovanie lyže zima
zdroj: Unsplash/Xavier von Erlach

Kič ďalej vysvetľuje, že ÚVZ pristúpil k plošnému zatvoreniu stredísk aj preto, že na Štrbskom Plese sa ešte v období Vianoc sústredili veľké skupiny ľudí pri bufetoch.

To považuje za jasný problém, ktorý sa mal vyriešiť uzatvorením gastro prevádzok na svahu. Za nelogické považuje kompletné zatvorenie stredísk, v ktorých sú ľudia na čerstvom vzduchu, a je zabezpečené udržiavanie potrebných rozostupov.

Faktom zostáva, že aktuálne sa v Poľsku lyžuje už v 60 lyžiarskych strediskách, ako informuje stránka On The Snow, vďaka výdatnému sneženiu na začiatku februára a chladným teplotám prevládajú veľmi dobré snehové podmienky.

lyzovanie, svah
zdroj: TASR/Roman Hanc

„Aktuálne to  vyzerá pre poľských lyžiarov dobre – vleky môžu zostať otvorené, hotely za prísnych preventívnych opatrení takisto. Stále platí, že hotely môžu byť obsadené len do 50 % ich celkovej kapacity. Reštaurácie môžu podávať iba jedlo so sebou alebo rozvozom, konzumácia na mieste nie je možná.“

Sánkovanie za poplatok

Keďže zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že lyžiarska sezóna bude ešte spustená a celá situácia je pre lyžiarske strediská kritická, ich prevádzkovatelia pristúpili k ráznemu kroku.

Vstup do mnohých stredísk je spoplatnený, či už pre sánkarov, skialpinistov alebo ľudí na prechádzke, ktorý sa chcú zdržovať na zasnežených a ratrakom upravených svahoch.

Šéf TMR: Zvykol som si, že všetko, čo robíme, je kritizované. Nádrže za 2,5 milióna eur sú prínos pre prírodu

Napríklad v známom stredisku Vrátna Paseky sa budú príspevky vyberať do momentu, kým bude k dispozícii vysnežená zjazdovka, prípadne kým bude možné opäť spustiť lyžiarsku sezónu. Maximálne však do 15. apríla 2021, čo je oficiálny koniec zimnej sezóny.

„Vstupné sa týka osôb, ktoré akýmkoľvek spôsobom využívajú areál lokality Paseky na individuálne športy alebo vybraný druh zábavy, preto sme ho rozdelili na vstup s lyžami, resp. so snowboardom (5 eur) alebo vstup bez lyží (3 eur). Deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Vzhľadom na komplikovanosť celej situácie je aktuálne možná platba v hotovosti,“ objasňujú prevádzkovatelia strediska.

lyžovanie, sankovanie, sneh
zdroj: TASR/Kristína Mayerová

Vstup do areálu lokality Paseky je na vlastnú zodpovednosť a v cene vstupenky nie je poistenie zásahu HZS ako je to v prípade klasického skipasu.

Vleky sa budú môcť dať do pohybu, až keď výstraha v rámci COVID automatu klesne aspoň o jeden stupeň. Všetko však závisí od vývoja počtu hospitalizovaných v nemocniciach. S koronavírusom je momentálne v našej krajine hospitalizovaných 3 915 pacientov.

Zlyžované sú aj chránené územia

Slováci sa však lyžovačky len tak vzdať nechcú, Potajme sa chodia spúšťať po svahoch v chránených územiach. Najväčší problém je v oblasti Kľačianskej Magury, v okolí Vendovky, Mojského grúňa. Informuje o tom Správa NP Malá Fatra na svojej webovej stránke.

Na území Malej Fatry „raketovo“ vzrástol záujem o skialpinizmus a freeride (voľné lyžovanie lesom), ktorý sa však realizuje v chránených častiach prírody. Ochranári pripomínajú, že národný park nemá v návštevnom poriadku zadefinovaný skialpinizmus ani freeride.

lyzovanie
zdroj: Vrátna.sk

Zadefinované sú len miesta na zjazdové lyžovanie a snowboarding, a to najmä v okolí lanoviek a vlekov.

„Na lyžiach je však možné pohybovať sa po turistických chodníkoch. Jedným z dôvodov, prečo bol návštevný poriadok takto nastavený, je malá rozloha pohoria vo vzťahu k výskytu chránených druhov živočíchov,“ uvádzajú ochranári.

Poukazujú na to, že lyžiari svojím pohybom rušia živočíchy, ktoré sú chránené. Hoľniak a hlucháň majú v Malej Fatre priestor nielen na zimovanie, ale počas jari aj na tok. Ich počet podľa ochranárov „dramaticky klesá“ a jednou z príčin je aj freeride.

„Pri každoročnej kontrole biotopov, vhodných pre spomínané druhy vtákov, zisťujeme, že takmer všetky lesné porasty boli v zimnom období zlyžované,“ podotkli. Lyžovanie mimo vyznačených trás môže mať podľa správy aj právnu dohru. Priamo v teréne môžu lyžiarovi odobrať výstroj či udeliť pokutu.

Ochranári počas kontroly Prírodnej rezervácie Paráč zdokumentovali aj jazdu dvoch snežných skútrov. Upozornili, že vstup do chránených území na motorovom vozidle nie je možný. Zákaz sa vzťahuje aj na jazdu bicyklom.

Zdroje: soprsr.sk, Vrátna.sk

Najnovšie videá

Trendové videá