Česko zavádza prísne opatrenia. Ľudia si musia pred odchodom z domu napísať čestné vyhlásenie, kam a prečo idú

  • Súčasný stav v Česku je mimoriadne vážny
  • Počet nových prípadov koronavírusu rastie, naopak, voľných lôžok je čoraz menej
  • V Česku je rozšírená britská mutácia koronavírusu, zaznamenali však už aj prvý prípad juhoafrickej
  • Naši susedia vyhlásili núdzový stav, od 1. marca sa budú sprísňovať pravidlá
TASR/Jaroslav Novák
  • Súčasný stav v Česku je mimoriadne vážny
  • Počet nových prípadov koronavírusu rastie, naopak, voľných lôžok je čoraz menej
  • V Česku je rozšírená britská mutácia koronavírusu, zaznamenali však už aj prvý prípad juhoafrickej
  • Naši susedia vyhlásili núdzový stav, od 1. marca sa budú sprísňovať pravidlá

Situácia v Česku, v krajine s najrýchlejším tempom nákazy, sa rapídne zhoršuje. Česko, rovnako ako aj Slovensko, trápi rozšírenie britskej mutácie koronavírusu. Aby toho nebolo málo, susedia identifikovali v krajine aj juhoafrický variant. Česká vláda sa však mobilizovala. Andrej Babiš vyhlásil núdzový stav a do platnosti vstupujú od 1. marca aj nové opatrenia. 

Nemocnice kolabujú. Lôžok je čoraz menej. Naopak, nakazených je čoraz viac. Andrej Babiš varoval, že Česko čakajú „pekelné dni“. Ako informuje portál Irozhlas, počet voľných lôžok na oddeleniach JIS a ARO sa pohybuje na hranici 15 %.

Smutné výročie začiatku pandémie

Presne pred rokom bol v Česku identifikovaný prvý prípad nákazy koronavírusom. „Pacienti 0“ boli hneď traja. Česi si COVID-19 „doviezli“ pravdepodobne zo severného Talianska. Pred rokom však nikto netušil, že situácia sa k dnešnému dňu vyvinie tak tragicky. 

Takúto situáciu sme tu ešte nemali. 1. marca to bude rok od začiatku pandémie v Česku a bohužiaľ to vyzerá tak, že na výročie bude situácia absolútne najhoršia za celé obdobie tohto dramatického roku, ktorý máme za sebou,“ ohlásil Andrej Babiš na tlačovej konferencii. 

V Česku, rovnako ako aj na Slovensku, je rozšírený britský variant koronavírusu. Tento variant sa šíri omnoho rýchlejšie. Nové štúdie ukazujú, že britská mutácia je aj smrtnejšia, a to hneď o 30 až 70%. Aktuálne v Česku identifikovali prvý prípad nakazenia sa juhoafrickou mutáciou. 

Česko je „silným konkurentom“ 

Slovensko sa posledné dni „pýši“ najvyšším počtom úmrtí v dôsledku nákazy COVID-om. V Česku je situácia veľmi podobná. Obe krajiny by mohlo zachrániť rýchle očkovanie. Vakcín je, žiaľ, primálo. 

nemocnica, lekári, JIS
zdroj: Ilustračné foto: TASR/AP Photo/Francisco Seco

Slovensko už minulý týždeň požiadalo členské štáty Európskej únie o pomoc v boji s koronavírusom. Aktuálne na Slovensku vypomáhajú rumunskí zdravotníci. Pomoc prisľúbilo aj Poľsko. Poľská vláda sa rozhodla, že do svojich nemocníc zo Slovenska prijme 10 pacientov v kritickom stave.

Juhoafrická mutácia koronavírusu je už v tesnej blízkosti Slovenska. Potvrdili ju u našich susedov

Nežiadali sme však len o zdravotníkov. Igor Matovič na samite požiadal ostatné členské štáty o pomoc v podobe zapožičania dávok vakcín. Ako informuje Financial Times, minister zahraničných vecí Ivan Korčok už o dodatočných dodávkach vakcín Európsku úniu žiadal. 

Rovnakou stratégiou sa mali riadiť aj v susednom Česku. Ako informuje portál iHned.cz, Andrej Babiš žiadal členské štáty Európskej únie o zapožičanie časti z ich vakcín. Informáciu potvrdil aj samotný premiér Českej republiky. Praha taktiež rokuje o prevezení pacientov do Nemecka či Rakúska.  

Pomôcť môže tvrdý lockdown

Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu a kritický počet vakcín sa Česko rozhodlo opatrenia sprísniť. Premiér Andrej Babiš už v priebehu týždňa avizoval, že opatrenia budú od pondelka prísnejšie.  

Nasledujúce kroky sa mali odvíjať od rozhodnutia parlamentu, ktorý včera hlasoval o predĺžení núdzového stavu. Parlament však núdzový stav nepredĺžil. Ako informuje denník Nový čas, za bolo len 68 poslancov, potrebných však bolo 77 hlasov. Núdzový stav tak končí dnes, 27. februára. 

Andrej Babiš už pred hlasovaním prorokoval, že pokiaľ núdzový stav parlament nepredĺži, vláda vyhlási nový. A tak sa aj stalo. Núdzový stav bude v Českej republike platiť od 1. marca 2021. 

Čo sa bude meniť? 

Česká vláda o nových opatreniach ešte rokuje. Ako uvádza portál Seznamspravy.cz, českí funkcionári ale aspoň načrtli, ako by sa mal život občanov od pondelka zmeniť. 

Opatrenia by sa mali dotknúť najmä pohybu obyvateľstva. Presun medzi okresmi by mal byť obmedzený. Výnimka by bola iba v prípade cesty do práce alebo starostlivosti o blízku osobu. „Potrebujeme na tri týždne maximálne obmedziť mobilitu obyvateľstva, pretože nové mutácie sú skutočne agresívne,“ odôvodnil Andrej Babiš. 

Odborníci: Jedinou cestou je urýchlený tvrdý lockdown, trvať musí niekoľko týždňov

Ako uvádza portál SME, občania budú môcť ísť do prírody iba v rámci katastra svojej obce, a aj to iba s čestným vyhlásením. „Občan predtým, ako opustí svoje bydlisko, na kus papiera napíše zjednodušenú formu čestného vyhlásenia, kedy byt opúšťa a kam ide, respektíve ktorú výnimku využíva, a v prípade kontroly to predloží polícii,“ objasnil minister vnútra Českej republiky Jan Hamáček. 

Respirátory nahradia rúška

Ďalšou novinkou by malo byť aj používanie respirátorov FFP2 na verejnosti. Práve tie by mali byť od 1. marca povinné na miestach s vysokým výskytom ľudí. Týka sa to najmä obchodov, verejnej dopravy či zdravotníckych zariadení. Na verejnosti bude stále povinné nosiť rúško.

Česká vláda prednedávnom avizovala, že školy otvoria v najbližších dňoch. Žiaci si však nachystané aktovky budú musieť odložiť späť do skrine. Školy sa otvárať nebudú. Aspoň nie v najbližšej dobe. 

Slováci veria konšpiráciám o vakcíne AstraZeneca. Nová štúdia dokazuje, že vakcína je vysoko efektívna

Od 1. marca budú uzatvorené všetky školy, škôlky, jasle, špeciálne školy či detské skupiny. Výnimku budú mať iba deti pracovníkov prvej línie „Budú otvorené iba pre deti zdravotníckeho personálu, členov zložiek IZS a ďalších potrebných povolaní,“ potvrdil Babiš.

Zdroje: Irozhlas, Financial Times, IHned.cz, Seznamzpravy, Nový čas, SME, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá