Spojenie startupov za 32 miliónov dolárov. HealthMode so Slovákmi a MindMed môžu ovládnuť biotechnologický trh
- Jeden vyvíja lieky, druhý technológie v zdravotníctve. Ich spojením vzniká silný hráč s veľkým potenciálom
- „Podarilo sa nám nadviazať platené spolupráce s poprednými farmaceutickými a biotechnologickými spoločnosťami. Bolo nám pripísaných viac ako 40 objavov spojených s digitálnou diagnostikou“
- Podieľali sa aj na vývoji aplikácie na detekciu symptómov ochorenia COVID-19
- Na čom HealthMode ešte pracuje a čo si od spojenia startupov sľubuje? Exkluzívne pre Startitup prezradili vedúci globálnych operácii Jakub Klimeš a produktový líder Martin Majerník
- Jeden vyvíja lieky, druhý technológie v zdravotníctve. Ich spojením vzniká silný hráč s veľkým potenciálom
- „Podarilo sa nám nadviazať platené spolupráce s poprednými farmaceutickými a biotechnologickými spoločnosťami. Bolo nám pripísaných viac ako 40 objavov spojených s digitálnou diagnostikou“
- Podieľali sa aj na vývoji aplikácie na detekciu symptómov ochorenia COVID-19
- Na čom HealthMode ešte pracuje a čo si od spojenia startupov sľubuje? Exkluzívne pre Startitup prezradili vedúci globálnych operácii Jakub Klimeš a produktový líder Martin Majerník
„Je to pravda, transakcia sa práve dokončila. Ide rovnako o pomerne mladý startup MindMed Inc, ktorý je už ale obchodovaný na americkej burze a má valuáciu viac ako 1,2 miliardy amerických dolárov,“ potvrdil pre Startitup spojenie firiem vedúci globálnych operácii spoločnosti HealthMode Jakub Klimeš.
„Keďže nás kúpil verejne obchodovaný subjekt, môžem prezradiť. Išlo približne o 32 miliónov dolárov (teda vyše 26 a pol milióna eur),“ odpovedal Klimeš na našu otázku, či môže povedať sumu, koľko spojenie týchto dvoch startupov stálo.
HealthMode je startup, ktorý sa venuje novým technológiám s umelou inteligenciou vo svete zdravotníctva. „Zameriavame sa na vývoj digitálnych platforiem pre klinické merania a diagnostiku. Lekári aj pacienti dnes zväčša používajú komplikované prístroje a senzory. My prinášame do tejto sféry zariadenia, ktoré sú oveľa jednoduchšie na použitie,“ hovorí Klimeš. Kľúčové pozície i podiel v tejto spoločnosti majú aj Slováci a podľa Jakuba Klimeša sa to nezmení ani po čerstvo dohodnutom spojení firiem.
„Za 3 roky fungovania firmy sa nám podarilo postaviť digitálne medicínske platformy vo viacerých klinických smeroch a nadviazať platené spolupráce s poprednými farmaceutickými a biotechnologickými spoločnosťami, ako napr. Merck, Novartis či Sema4. Klienti naše platformy testujú, nasadzujú a validujú pri zbere a vyhodnocovaní dát z klinických štúdií, napríklad pri vývoji nových liečiv alebo nových postupov liečby,“ pokračuje v rozhovore Klimeš.
Druhý startup MindMed sa venuje vývoju liečiv, ale aj progresívnych terapeutických procesov v psychiatrii. Podľa našich zistení ide o jednu z mála firiem na svete, ktorá sa aktívne podieľa na výskume terapeutického potenciálu niektorých psychoaktívnych látok.
Obe spoločnosti teda už úspešne pôsobia na startupovej scéne vo svete zdravotníctva. Ich spojením podľa odborníkov vzniká veľmi silný hráč na biotechnologickom trhu s obrovským potenciálom. „Môžeme sa najmä plne zamerať na urýchlenie výskumu a vývoja, rozšíriť tím v EÚ aj USA a rozvíjať naše portfólio,“ netají svoje očakávania, ktoré prinesie spojenie, Jakub Klimeš.
Česko-slovenský tím na čele s americkým vizionárom
Cesta HealthMode sa začala písať v roku 2017 v startupovom štúdiu CEAi, no ako samostatná spoločnosť pôsobí len od roku 2019. „S pôvodnou myšlienkou prišiel americký podnikateľ a vizionár Bradford Cross, ktorý má zhodou okolností manželku Petru Cross zo Žiliny. Náš región sa mu mimoriadne zapáčil a spolu s tímom zo Slovenska a Čiech sme rozbehli niekoľko projektov v náročnejších trhových segmentoch s produktami na báze umelej inteligencie,“ spomína na začiatky Klimeš.
Cieľom bolo jednoducho zmodernizovať zdravotníctvo a posunúť ho pomocou technológii z 20. do 21. storočia. Firme sa postupne darilo získavať nemalé investície, ktoré dosiahli hodnotu niekoľkých miliónov dolárov. Šlo o investorov z USA a Japonska.
Práve Spojené štáty americké sú pre spoločnosť kľúčové a primárnym trhom. Niekoľko štúdii a testovaní prebehlo aj v slovenských nemocniciach, no trhu strednej Európy chýba podľa slov spoločnosti „dynamickejší regulačný a legislatívny rámec“, aby sa tu mohli angažovať vo väčšom rozsahu.
Podarilo sa nám osloviť aj produktového lídra HealthMode Martina Majerníka: „Získali sme niekoľko patentov v gastroenterológii (odbor, ktorý sa zaoberá tráviacim systémom) a psychiatrii, bolo nám pripísaných viac ako 40 objavov spojených s digitálnou diagnostikou. Iniciovali sme klinické a validačné štúdie v piatich krajinách sveta, vrátane Slovenska a Čiech, dokopy s viac ako 1200 pacientmi a násobne väčším počtom zdravých účastníkov,“ hovorí pre Startitup o doterajších úspechoch firmy Martin Majerník.
Firma sa aktuálne venuje diagnostike kašľa. Potrebné informácie by mala zbierať aplikácia v pacientovom telefóne. Produkt je už v pokročilej fáze a práve prebiehajú diskusie s americkými regulačnými úradmi o podmienkach pre jeho finálnu certifikáciu.
HealthMode sa v poslednej dobe zaoberá aj extrémne agresívnym správaním u niektorých pacientov. „Včasnou detekciou takejto epizódy a presným odhadom jej eskalácie vieme dať ošetrujúcim i rodine včasnú informáciu o tom, že pacienta treba psychologicky alebo medikamentózne upokojiť,“ približuje nám tento projekt Majerník.
Korona v tomto biznise. A čo Slovákom práca v startupe dala i zobrala
Covid-19 zasiahol každý biznis, no nie každý ihneď zdecimoval, niekomu dokonca pomohol. Zaujímalo nás ako ovplyvnil prostredie zdravotníctva, v ktorom HealthMode podniká.
„Ako sa to vezme. COVID-19 spôsobil, že trh a investori mali väčší záujem o firmy a produkty prinášajúce riešenia spojené s respiračnými ochoreniami. Financovanie výskumu a firiem orientujúcich sa napríklad na onkológiu, neurológiu alebo duševné zdravie sa ale veľmi spomalilo, často až zastalo,“ odpovedá pre Startitup Martin Majerník.
Poukazuje aj na vysokú mortalitu startupov v roku 2020. Spoločnosti, ktoré nemali dostatok kapitálu z predchádzajúceho obdobia, alebo nenašli spôsob ako svoje schopnosti či technológiu preorientovať na manažment respiračných ochorení, to podľa jeho slov neprežili. „HealthMode rozvíjal technológiu okolo automatickej detekcie a diagnostiky kašľa ako svoj prvý produkt už od roku 2018. Mali sme šťastie,“ pokračuje.
Startup so slovenskými manažérmi i vlastníkmi sa taktiež v spolupráci s americkými partmermi podieľal počas pandémie na vývoji aplikácie na detekciu symptómov ochorenia COVID-19.
Obaja oslovení Slováci majú so startupmi a s rozbehnutím firiem už svoje skúsenosti – Jakub Klimeš stál pri zrode JUMP soft, Martin Majerník založil firmu Black Swan Rational či spoluzakladal BrainHouse. Stretnutie s Bradfordom Crossom a prácu v HealthMode však zatiaľ hodnotia ako tú „osudnú“.
„Ukázala mi neskutočne pútavý, ale zároveň nesmierne rýchly a krutý globálny startupový svet. Naučila ma, kde hľadať, ako rýchlo vstrebať a ako efektívne vyhodnocovať informácie. Poodhalila mi, že sa firmy dajú rozbiehať a prevádzkovať kdekoľvek na svete zo stoličky v Bratislave, a že na Slovensku máme prvotriednych ľudí, ktorí sa bez problémov vedia presadiť vo svetovom meradle.
Naučila ma žiť a nestresovať sa s pocitom, že stihnem možno 1/10 z vecí, ktoré sa na mňa valia a tiež, že perfektný je nepriateľom dobrého. A zobrala mi čas a pokoj, lebo svet nikdy nespí,“ zhodnotil prácu v úspešnom startupe Jakub Klimeš.