Amfiteáter na zelenej streche môže byť čoskoro realitou. Okrem predstavenia si užiješ aj výhľady na Bratislavu

NKKC Nove Lido 07 stresna zahrada a amfiteater-min
JTRE

Výzvou pre architektov je už niekoľko rokov nielen to, aby boli domy, ktoré navrhujú, funkčné, ale popasovať sa musia aj s tým, aby boli v čo najväčšom súlade s prírodou a so životným prostredím. Zelené strechy, zelené lúky či dokonca aj lyžiarske svahy na strechách budov nie sú dnes už žiadnou novinkou. Pochváliť sa nimi môžu viaceré európske metropoly. Sen Bratislavčanov o mestskom amfiteátri sa môže stať skutočnosťou a vďaka novému národnému kultúrnemu a kongresovému centru sa môže dokonca nachádzať práve na zelenej streche. Okrem predstavení si tak diváci budú môcť užiť aj bezkonkurenčný výhľad na nábrežie Dunaja a dominanty nášho hlavného mesta. 

Nábrežie plné života

Nábrežia v našom hlavnom meste, rovnako ako v iných metropolách, sú reprezentatívnymi priestormi a prirodzene sa stávajú kultúrnymi a spoločenskými centrami. Dôkazom sú nielen viaceré významné kultúrne inštitúcie, ktoré sa v blízkosti nábrežia nachádzajú, ale aj promenády, na ktorých to počas dňa aj večerov pulzuje životom.

„Som rád, že vzťah Bratislavčanov k nábrežiu sa zmenil. Nájdeme tu pulzujúci život, o ktorom pred pár rokmi nikto ani nechyroval. Usilujeme sa nadviazať na fenomén starého Lida, teda obľúbený oddych pri vode v zeleni, a túto atmosféru vniesť do celého projektu Nového Lida,“ hovorí projektový manažér spoločnosti J&T Real Estate (JTRE) Silvio Kičina. A práve nábrežné štvrte svojim vybavením, službami, možnosťami ubytovania a tiež peším napojením na historické centrum mesta sú podľa developera JTRE ideálnym miestom pre výstavbu nového multifunkčného kultúrneho a kongresového centra. Vhodnosť lokality tzv. bratislavského Lida pre taký významný projekt, ktorý sa stavia raz za generáciu, potvrdzuje aj územný plán hlavného mesta.

zdroj: JTRE

Zeleň a oddych v parku

Na petržalskom brehu Dunaja už dnes nájdeme u obyvateľov mesta veľmi obľúbený Sad Janka Kráľa. Projekt Nové Lido, v ktorého strede je navrhnutý objekt národného kultúrneho a kongresového centra, však plánuje túto zelenú zónu ešte predĺžiť. Nábrežie priľahlé k tomuto novému multifunkčnému centru premení na športovo-rekreačnú zónu s nábrežným parkom, mestskou plážou a malým prístavom.

Úprava celého nábrežia a projekt nového kultúrneho a kongresového centra tak prinesie život na pravý breh Dunaja, zrevitalizuje nábrežie a Bratislavčanom prinesie ešte viac zelene a viac možností na trávenie voľného času s rodinami a priateľmi v príjemnej mestskej zeleni pri rieke. Poskytne dostatok priestoru na prechádzky pre rodiny, ale aj bezpečne oddelené miesta pre bajkerov a skejterov.

„Národné kultúrne a kongresové centrum by nemalo žiť len počas kongresov, koncertov a predstavení. Náš koncept v Novom Lide vytvára nový verejný priestor voľne prístupný ľuďom. Otvorenosť a prepojenosť centra s okolím podporuje aj architektonické riešenie, keď sa priestor v parteri voľne prelína s priestorom námestia prepojeného s mestským bulvárom a parkom,“ hovorí Juraj Benetin, vedúci architekt úspešného slovenského ateliéru Compass, ktorý sa na projekte podieľa.

zdroj: JTRE

Promenádny most prepojí brehy Dunaja

Ľavý a pravý breh Dunaja sa podarí spojiť aj vďaka promenádnemu mostu. Vďaka polohe medzi Mostom Apollo a Starým mostom prepojí námestie v Eurovea City, kde sa nachádza nová budova Slovenského národného divadla, s námestím v novej mestskej štvrti Nové Lido pred národným kultúrnym a kongresovým centrom. Ak sa teda vyberiete spred Slovenského národného divadla cez námestie v Eurovea, prejdete popri soche Milana Rastislava Štefánika a budete nasledovať jeho pohľad na druhý breh, pohodlne sa 10-minútovou prechádzkou dostanete na námestie pred nové kultúrne a kongresové centrum. Ocenia to aj kongresoví návštevníci, ktorí budú môcť vďaka pešiemu mostu spoznávať aj historické centrum nášho mesta.

Výstavy, koncerty aj festivaly

Flexibilita centra dáva priestor rôznorodým funkciám, formám a žánrom, od výstav, cez čitárne a malé javiskové formy až po filmové predstavenia, premiéry a festivaly, veľké muzikály a koncerty. Veľká sála má kapacitu až päťtisíc stojacich a sediacich divákov na koncerte, tritisíc sediacich návštevníkov kongresu, konferencie alebo koncertu klasickej hudby. Celé centrum je navrhnuté flexibilne a môže slúžiť aj pre firemné eventy, plesy, beánie, stužkové či venčeky. Menšie podujatia sa môžu organizovať aj na strešnej záhrade. Vybavenie centra doplní hotel, potrebný pre všetky druhy významných akcií.

zdroj: JTRE

Amfiteáter na zelenej streche

Okrem toho, že projekt národného kultúrneho a kongresového centra oživí nábrežie, skultivuje zeleň a poskytne Bratislavčanom nové miesta na trávenie voľného času, prinesie aj unikátny strešný priestor s amfiteátrom. Aj vďaka tejto novinke si snáď už čoskoro obyvatelia mesta budú môcť obľúbiť projekt národného kultúrneho a kongresového centra v Novom Lide. „Projekt umožňuje využiť strechu ako pobytovú terasu s pódiom a amfiteátrom, s výhľadom na dominanty mesta a rozšíri už tak široké spektrum priestorov, ktoré koncept ponúka,“ opisuje Juraj Benetin, držiteľ ocenenia Osobnosť architektúry a stavebníctva v rámci cien ASB Gala 2020. Dodáva, že celý projekt je navrhnutý ako šetrný a ohľaduplný k životnému prostrediu a v návrhu sa počíta s nízkoenergetickou budovou so zelenou strechou, využívaním zadržiavanej dažďovej vody a výhradne podzemným parkovaním.

zdroj: JTRE

Najnovšie videá

Trendové videá