Muži COVID-19 zvládajú horšie. Vedci zistili, že nežné pohlavie ochraňujú ženské hormóny

  • Dve tretiny úmrtí na koronavírus sa týkajú mužov
  • Údaje poukazujú na to, aký má estrogén vplyv na COVID-19
okuliare, korona
Freepik/pv productions, Pixabay/ Center for Disease Control's Public Health
  • Dve tretiny úmrtí na koronavírus sa týkajú mužov
  • Údaje poukazujú na to, aký má estrogén vplyv na COVID-19

Koronavírus sa častejšie vyskytuje medzi mužmi. Výskum, ktorý prebehol prostredníctvom aplikácie Covid Symptom Study naznačuje, že ženy s vyššou mierou estrogénu v tele, budú mať miernejšie príznaky ochorenia COVID-19. The Guardian píše: „Dve tretiny úmrtí na koronavírus sa týkajú mužov. Miera úmrtnosti na COVID sa zas u žien začína rapídne zvyšovať, keď dosiahnu päťdesiat rokov. Po menopauze, keď pomaly prichádzajú o estrogén a progesterón.“

Estrogén interaguje s imunitným systémom

„Vieme, že muži trpia závažnejšími príznakmi na COVID-19 ako ženy. Platí to aj o mnohých vírusových infekciách, a to vrátane chrípky, SARS a MERS, pretože imunitný systém mužov a žien funguje odlišne,“ píše sa na stránke COVID Symptom Study. Ďalej dodávajú, že estrogén, ktorý sa vyskytuje u žien pred prechodom, interaguje s imunitným systémom rôznymi spôsobmi, vrátane ovplyvnenia toho, koľko imunitných buniek sa produkuje a ako reagujú na infekciu.

„Údaje z aplikácie nám ukázali, že v momente, keď ženy dosiahnu približne 50 rokov, čo môže zodpovedať menopauze, majú horšie príznaky na COVID-19 ako muži,“ hovorí lekárka z King’s College London pre portál Covid Symptom Study.

Antikoncepcia
zdroj: TASR/AP Photo/Rich Pedroncelli

Nedostatok detailných údajov

Keď vedci v čínskom Wu-chane merali hladinu estrogénu u žien prijatých do nemocnice s ochorením COVID-19 zistili, že u žien s nízkou hladinou estrogénu boli pravdepodobnejšie závažné príznaky, ako u žien s normálnou hladinou estrogénu.

Pozreli sme sa na príznaky COVIDU u žien, a to pred a po menopauze. Zároveň sme ich upravili podľa ďalších faktorov, ktoré súviseli s vekom a BMI,“ hovorí lekárka. Ďalej dodáva, že 150 000 žien vo veku 40 až 60 rokov, ktoré nepodstupovali hormonálnu substitučnú liečbu, podporili ich hypotézu. Ženy po menopauze majú vyššiu šancu na symptomatický COVID než tie, ktoré majú pred menopauzou.

V súvislosti s bojom proti koronavírusu dodáva: „Porovnaním žien (podobnej kategórie) by sme mohli tvrdiť, že nešlo iba o vplyv veku. Zdá sa, že vyššia hladina estrogénu spojená s aktívnym menštruačným cyklom, poskytuje určitú ochranu v boji proti COVID-19.“ Vysvetľuje, že nezistili, že by hormonálna substitučná liečba ponúkala akúkoľvek ochranu proti COVID-19.

V závere dodáva: „Naše údaje v skutočnosti preukázali, že u žien užívajúcich hormonálnu substitučnú liečbu bola skutočne veľmi malá pravdepodobnosť, že budú mať príznaky ochorenia. Stále je mnoho vecí, ktoré nevieme.

Otázky, ktoré boli kladené prostredníctvom aplikácie však neskúmali problematiku do hĺbky a konkrétnych detailov, preto je vraj ťažké vyvodiť jasné závery. Doktor Newson dodáva: Z tejto štúdie nevyplýva dostatok údajov na to, aby sa dalo určiť, či užívanie niektorých typov HRT poskytuje, alebo neposkytuje určitú ochranu vzhľadom na závažnosť infekcie COVID-19. Z iných výskumov, ale vieme, že užívanie HRT znižuje budúce riziko vzniku srdcových chorôb, cukrovky a obezity.“

Ilustračný obrázok
zdroj: Flickr/Z. Bakai/State Regulation Center on Environment
Zdroje: The Guardian , Covid Symptom Study

Najnovšie videá

Trendové videá