Futuristický mrakodrap má nezvyčajný tvar, exteriér zdobí luster za takmer 5 miliónov eur
- Dizajnérsky skvost naozaj pripomína skôr sochu ako stavbu, architekti sa pri nej zamerali na každý detail
- Okrem nevšedného vzhľadu a výnimočného komplexu, ktorý ho obkolesuje má projekt ďalšiu dominantu
- Je ňou masívny krištáľový luster zavesený pod mostom
- Stojí rekordných 4,5 amerických dolárov
- Dizajnérsky skvost naozaj pripomína skôr sochu ako stavbu, architekti sa pri nej zamerali na každý detail
- Okrem nevšedného vzhľadu a výnimočného komplexu, ktorý ho obkolesuje má projekt ďalšiu dominantu
- Je ňou masívny krištáľový luster zavesený pod mostom
- Stojí rekordných 4,5 amerických dolárov
V Kanade vyrástol pozoruhodný mrakodrap zvaný Vancouver House od developerskej spoločnosti Bjarke Ingels Group. Objekt je špecifický svojim tvarom, špirálovitá stavba vdýchla život štvrti, v ktorej je postavená a tak vznikla nová nábrežná štvrť Beach District, píše o tom portál Buzz Buzz Home. Vancouver House je projekt, ktorý si už pri prvotných vizualizáciach vyslúžil chválu po celom svete.
Dizajnérsky skvost naozaj pripomína skôr sochu ako stavbu, tím spoločnosti BIG sa pri nej zameral na každý detail. Interiér nevynímajúc, ten je vo vysoko kvalitným prevedení s interiérovými úpravami, ktoré taktiež navrhla spoločnosť.
Vancouver House je multifunkčný projekt, ktorý stál 750 miliónov kanadských dolárov. Veža sa dvíha zo základne s rozlohou 6 000 metrov štvorcových vedľa rampového mostu, potom sa krúti a vychádza von do budovy s rozlohou 14 000 metrov štvorcových, informuje The New York Times.
375 bytov sa vypredalo rekordne rýchlo, a to sa do predaja dostali už pred niekoľkými rokmi. Vedľajšia budova, ktorá je tiež súčasťou projektu, obsahuje ďalších 106 nájomných jednotiek a komerčné priestory. Súčasťou projektu majú byť aj vonkajšie terasy na treťom, siedmom a ôsmom podlaží. Základňa s rozlohou 20 000 štvorcových stôp bude slúžiť prevažne pre obchody a prevádzky.
Komplex budov, ktoré sa budú nachádzať v areáli okolo veže budú trojuholníkového tvaru so zelenou strechou. Priestor pod mostom sa architekti rozhodli využiť pre verejné umelecké miesto, píše o tom Arch Daily.
Mimo komerčných využití sa tu bude nachádzať aj súkromná obchodná vysoká škola, University Canada West.
Kanaďania sú komplexom očarení a mnohé spoločnosti sa rozhodli presídliť svoje kancelárie do novovybudovanej štvrte. „Nikdy som vo Vancouveri nevidel tak architektonicky významnú budovu,“ pre The New York Times uviedol Jim Murray, riadiaci partner spoločnosti Brian Jessel BMW, ktorá si na 55. poschodí kúpila jednotku s rozlohou 2 400 štvorcových stôp. Aj keď kúpnu cenu prezradiť odmietol, denník píše, že ju kúpil za 12 miliónov kanadských dolárov.
Dizajn budovy má pripomínať šaty
Formálne bol projekt inšpirovaný pohybom a tancom. Ako návrhári uvádzajú, „Šaty“, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou tvorby pohybových a dynamických gest v tanci, sú vyjadrené v dizajne fasády prostredníctvom elegantných aj výrazných detailov, dopĺňa The New York Times.
Fasáda je tvarovaná pomocou hladkých zvlnených kriviek, ktoré vytvárajú akúsi tvarovú dualitu elegantnú, ladnú, napriek tomu silnú a odvážnu.
Témou celého projektu je upriamenie väčšej pozornosti na verejné priestory a oživenie štvrtí mimo centra mesta.
Luster pod mostom za 5 miliónov
Projekt má vo svojom okolí ďalšiu dominantu. Je ňou masívny krištáľový luster zavesený pod mostom Granville Street Bridge, ktorý bol oficiálne odhalený prednedávnom. Architekti sa rozhodli luster umiestniť pod most na Beach Avenue a Granville Street, vedľa budovy Vancouver House.
Developer Westbank objednal monumentálne dielo na podporu verejného umenia ako súčasť svojho projektu v okolí Vancouver House. Krištáľové dielo má názov Spinning Chandelier meria 25,5 stôp krát 14 stôp a vytvoril ho umelec Rodney Graham. Prvok stál 4,5 milióna amerických dolárov, zaplatili to verejné umelecké príspevky.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: NY Times, Archdaily, Urban YVR, Buzz Buzz Home