Obľúbený hotel v Tatrách bojuje o prežitie. Ako jeden z mála na Liptove nechce prepustiť zamestnancov

  • Situácia v cestovnom ruchu je už niekoľko mesiacov alarmujúca
  • Aj napriek tomu prevádzky chcú prežiť a sú pripravené privítať svojich návštevníkov
  • Tlak na ich finančné rezervy však nemôže pretrvávať do nekonečna
kopp
Facebook/Liptov, Wellness Hotel Chopok
  • Situácia v cestovnom ruchu je už niekoľko mesiacov alarmujúca
  • Aj napriek tomu prevádzky chcú prežiť a sú pripravené privítať svojich návštevníkov
  • Tlak na ich finančné rezervy však nemôže pretrvávať do nekonečna

O prežitie od marca minulého roku bojuje aj obľúbený Wellness Hotel Chopok **** v Demänovskej Doline, ktorý ako jedno z mála ubytovacích zariadení z Liptova svojich zamestnancov neprepúšťa.

Aj uzatvorený hotel však denne kumuluje obrovské náklady a to nielen na zamestnancov, pričom existujúce kompenzácie pre udržanie podnikania v cestovnom ruchu sú absolútne nedostačujúce.

Dlh bežnej slovenskej domácnosti atakuje 10 000 eur. Odborníci vyzývajú vládu na urgentnú finančnú pomoc pre ľudí

„Situácia je aká je, aj keď máme krásne zasnežené, hotel je prázdny. Nemáme naše služby komu poskytnúť, čo nás veľmi mrzí. Žiaľ v hoteli nemáme nikoho a oproti minulému roku je to viditeľné naozaj všade a najmä na tržbách, ktoré sú oproti minulým rokom mizivé,“ hovorí riaditeľ hotela, Tomáš Podhor.

Prevádzka hotela je v zmysle platných predpisov aktuálne uzavretá od 5. januára. Riaditeľ hotela vysvetľuje, že od štátu hotel očakával nejakú adekvátnu podporu, aby sa vedel s  touto situáciou ako-tak vyrovnať. Pomoc, ktorá sa však hotelu naskytla, je podľa Podhora jednoducho nedostatočná.

Mali by sa na Slovensku otvoriť ubytovacie zariadenia?

„Prezentované opatrenia na podporu udržania zamestnanosti nie sú vôbec dostatočné už v tejto chvíli musíme brať prostriedky z vlastných rezerv, ktoré sme si vytvorili v priebehu minulého obdobia. Napriek tomu, že je hotel uzavretý, musíme držať a platiť náklady za elektrinu, plyn či vodu,“ približuje.

Hotely musia zároveň platiť servisné náklady, nakoľko všetky systémy musia fungovať, aby mohli v prípade potreby naskočiť do prevádzky. „Napriek ťažkej situácii, s ktorou bojujeme, sa náš hotel rozhodol zamestnancov neprepúšťať a pevne veríme, že prídu také opatrenia vlády, ktoré nám umožnia čím skôr opäť poskytnúť služby našim hosťom.“

https://www.facebook.com/wellness.hotel.chopok/photos/2796692170391205

Tomáš Podhor vysvetľuje, že tím hotela je pripravený na zabezpečenie všetkých potrebných opatrení, ktoré sa týkajú zamedzenia šírenia nákazy. Rátajú s rozdeľovaním hostí do viacerých sektorov či dodržiavaním sociálneho dištancu. „Vieme zabezpečiť aj vzdialenosti medzi stolmi či počet osôb v rámci bazéna alebo saunových svetov,“ dopĺňa.

Na Slovensku sa v minulom roku ubytovalo 3,2 milióna hostí, čo je o polovicu menej než v roku 2019. Dáta Štatistického úradu siahajúce po rok 2003 ani neukazujú, kedy presne v histórii malo Slovensko taký nízky počet návštevníkov. Veľmi blízko k tomuto číslu však bolo Slovensko v roku 2004, keď bol počet ubytovaných hostí len o 14 000 vyšší ako vlani. Vysoký prepad prišiel po pozitívnom rekorde z roku 2019, keď sa číslo šplhalo k 6,5 miliónu návštevníkov. 

Tržby hoteliérov za celý minulý rok boli medziročne nižšie až o 46,4 %. Ubytovacie zariadenia dosiahli tržby v hodnote takmer 277 miliónov eur. Hlbšiemu prepadu zabránili len silné mesiace na začiatku roka a oživenie počas leta.

https://www.facebook.com/slovakia.visitliptov/videos/500525064672913/

Za výrazný pokles môže pokles počtu hostí o polovicu na 3,2 milióna osôb. Na jeseň sa situácia len zhoršila a v poslednom štvrťroku 2020 tržby poskytovateľov ubytovania poklesli o 78,5 %. Rekordný prepad prišiel, paradoxne, po nadmieru úspešnom roku 2019 so 6,4 miliónmi návštevníkov. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Wellness Hotel Chopok, Facebook/Liptov, Bojujeme o prežitie

Najnovšie videá

Trendové videá