NOVÁ ŠTÚDIA: Konečne vieme, či očkovaní ľudia môžu prenášať koronavírus
- Zdravotné komplikácie spojené s koronavírusom u ľudí nad 80 rokov sa znížili o 80%
- Ešte lepšie výsledky sa očakávajú u mladších ľudí
- Účinnosť sa 4 týždne po vpichu pohybuje medzi 57 až 61% pre Pfizer a 60 až 73% pre AstraZenecu
- Zdravotné komplikácie spojené s koronavírusom u ľudí nad 80 rokov sa znížili o 80%
- Ešte lepšie výsledky sa očakávajú u mladších ľudí
- Účinnosť sa 4 týždne po vpichu pohybuje medzi 57 až 61% pre Pfizer a 60 až 73% pre AstraZenecu
Britské štúdie ukázali, že vakcíny proti koronavírusu by mali znížiť riziko úmrtia alebo hospitalizácie. V tomto smere by mali byť účinnejšie u mladších dospelých ako vo veku nad 80 rokov, avšak mohli by „takmer úplne“ zastaviť prenos, píše o tom New Scientist.
V posledných týždňoch sa vo veľkej Británií zdravotné komplikácie spojené s koronavírusom u ľudí nad 80 rokov znížili o 80% Dr. Mary Ramsay, ktorá viedla štúdiu, očakáva ešte lepšie výsledky u mladších ľudí. Krajina očakáva, že sa lockdownu zbaví do 21. júna.
Prvá významná analýza dopadu vakcín Pfizer a Oxford University na britskú epidémiu bola zverejnená len včera. Mimoriadne povzbudivé údaje ukázali, že aj jednou dávkou vakcíny sa v nemocniciach vo veku nad 80 rokov znížili hospitalizácie o 80 percent a ochorie šesť z 10 ľudí v rovnakej vekovej skupine, informuje Daily Mail.
https://www.startitup.sk/matovicov-nakup-zaujal-zahranicne-media-sputnik-v-nazvali-putinovou-vakcinou-a-vsimli-si-aj-bratislavsku-kaviaren/
Tvrdila však, že štatistiky u mladých ľudí nebudú také výrazné, keďže mladší ľudia majú menšiu pravdepodobnosť, že zomrú alebo budú mať ťažšie symptómy COVIDu. Dr Ramsay tiež povedala pre program BBC Radio 4 Today, že vakcína zníži mieru ochorenia v celej krajine.Dodala, že dúfa, že dve dávky môžu vírus „zabiť“ takmer úplne.
Viac ako 20 miliónov prvú dávku vakcín už dostalo a približne 800-tisíc ľudí dostalo obe injekcie. Uprednostnili sa najstarší ľudia, ktorí tvorili väčšinu úmrtí a hospitalizácií, spolu so zamestnancami zdravotníctva a sociálnej starostlivosti a ľuďmi s vážnym zdravotným stavom.
Údaje zo štúdie tiež naznačujú, že vakcína Pfizer / BioNTech, ktorá bola schválená ako prvá a bola uvedená na trh mesiac pred Oxford / AstraZeneca, vedie k 83-percentnému zníženiu počtu úmrtí na Covid. Tím uviedol, že zatiaľ neexistuje informácie aký má vplyv oxfordská vakcína na úmrtie, pretože od jeho začiatku podávania neuplynul dostatok času na získanie údajov.
Štúdia taktiež zistila ako sa pohybuje účinnosť vakcíny pri osobách starších ako 70 rokov. Účinnosť sa 4 týždne po vpichu pohybuje medzi 57 až 61% pre Pfizer a 60 až 73% pre AstraZenecu.
Chýbajú potrebné dáta
Ako uvádza Forbes, nemecký panel síce vyvrátil bulvárne tvrdenia, ktoré priniesli informáciu, že účinnosť vakcíny od spoločnosti AstraZeneca je u ľudí nad 65 rokov iba 8 %, ale očkovať seniorov touto vakcínou Nemci aj tak odmietajú. Dôvod je však úplne iný. Podľa Nemcov nie sú k dispozícii dostatočné údaje na posúdenie účinnosti spomenutej vakcíny v prípade starších osôb.
Očkovací výbor netvrdí, že vakcína nie je účinná, no chýbajú mu dostatočné štúdie. Bez nich si rizikovú skupinu ľudí netrúfajú očkovať. Oxfordská univerzita priznáva, že vakcíny na starších ľuďoch testovali len zriedkavo, no učinili tak z etických dôvodov. Oxfordskí vedci chceli skupinu ľudí nad 65 rokov ochrániť a nevystavovať ich zbytočnému riziku pri testovaní vakcín.
Doktor Ramsay sa vyjadril, že „V štúdiách, ktoré poskytla AstraZeneca, bolo zaočkovaných nedostačujúci počet osôb nad 65 rokov a nie je možné pre nich vyhodnotiť presnú úroveň bezpečnosti. Údaje o imunitných reakciách boli však plne uspokojujúce.“ John LaMattina, prezident Pfizeru, upozorňoval na nedostatočné štatistiky z testovania vakcín AstraZeneca už koncom novembra 2020. Na svojom Twitteri zverejnil rozhorčený status, v ktorom kritizoval, že FDA vôbec uvažuje o schválení takto nedostatočne otestovanej vakcíny.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: New Scientist, BBC, Daily Mail, Forbes