Dnes uplynulo 25 rokov od vraždy Róberta Remiáša. Mohla byť najdrahšou v slovenskej histórii

  • Slovensko si dnes pripomína veľmi smutné výročie
  • Aj napriek tomu, že sa vražda odohrala v roku 1996, páchatelia nie sú dodnes známi
  • Smrť mladého policajta sa spája s účasťou SIS na únose syna prezidenta Kováča a Vladimírom Mečiarom
  • Bývalý premiér zosnulého obvinil z kriminálnej činnosti a dlhodobo sa vyhýbal jeho matke
TASR/Rudolf Bihary Faacebook/Adam Znasik
  • Slovensko si dnes pripomína veľmi smutné výročie
  • Aj napriek tomu, že sa vražda odohrala v roku 1996, páchatelia nie sú dodnes známi
  • Smrť mladého policajta sa spája s účasťou SIS na únose syna prezidenta Kováča a Vladimírom Mečiarom
  • Bývalý premiér zosnulého obvinil z kriminálnej činnosti a dlhodobo sa vyhýbal jeho matke

Meno Róbert Remiáš je na Slovensku známe, no jeho príbeh poznajú viac staršie generácie. Róbert sa narodil v roku 1970 v Bratislave s priezviskom Michalík. Keď mal iba 3 roky jeho rodičia sa rozviedli a Róbert ostal žiť s mamou. Neskôr sa opäť vydala a v roku 1988 si Róbert na vlastnú žiadosť zmenil priezvisko na Remiáš, ktoré patrilo jeho nevlastnému otcovi. 

Úspešne absolvoval strednú školu pohraničnej stráže v Holešove, kde sa zoznámil s Oskarom Fegyveresom a stali sa blízkymi priateľmi. Po krátkom čase sa kamaráti zamestnali v útvare pohraničnej stráže v Devínskej Novej Vsi. Róbertova matka v jednom rozhovore prezradila, že už odmalička chcel byť kriminalistom. 

zdroj: Faacebook/Adam Znasik

Po svadbe začal pracovať s Fegyveresom na kriminálnej polícii. Popri práci stíhal študovať právo na policajnej akadémii. Po tom, čo Fegyveres odišiel do SIS, Remiáš odišiel z polície tiež. Rozhodol sa, že bude podnikať. 

Priateľ svedka únosu

Ako sme už písali vyššie, Róbert Remiáš sa poznal s Oskarom Fegyveresom. Dokonca boli dobrými kamarátmi. Práve Oskar bol korunným svedkom zavlečenia Michala Kováča mladšieho do zahraničia. Počas vyšetrovania uviedol, že na únose sa podieľala SIS.

 Fegyveres sa zľakol a utiekol do zahraničia. S odchodom mu pomohol práve Róbert Remiáš. „Oskar a Róbert boli veľkí priatelia, takmer ako bratia,“ povedala Róbertova matka. „Po únose Michala Kováča mladšieho, keď sa Oskar priznal k nevedomej a nechcenej účasti na tomto zločine, Róbert prerušil štúdium práva a vyvinul maximálne možné úsilie, aby chránil priateľov život,“ dodala. 

zdroj: Facebook/Stanislava Majerová

Okrem Oskara utiekla do zahraničia aj jeho priateľka Adriana, ktorej otec pracoval pre SIS. Nebezpečenstvo teda hrozilo aj jej. O úteku Oskara a Adriany Róbert s nikým nehovoril. Vedel, že im ide o život, a preto postupoval opatrne. „Bol to môj syn, kto Oskarovi pomohol za hranice. Sprostredkoval mu kontakt s príbuznými a staral sa o jeho rodičov,“ tvrdí matka nebohého policajta. 

Môže za to vláda Mečiara

Je jasné, že vražda Róberta Remiáša je zločin s veľmi silným politickým pozadím. V čase vraždy bol premiérom už tretíkrát Vladimír Mečiar. Rôzne hypotézy kriminálnych expertov, zúčastnených vyšetrovateľov a právnikov hovoria o tom, že vražda súvisela so zavlečením prezidentovho syna. Vyšetrovala sa však ako samostatná kauza, ktorá s únosom nemá nič spoločné.

O tom, že išlo o politickú vraždu svedčí aj fakt, že vysokopostavení funkcionári Ministerstva vnútra SR sa výbuch auta snažili vysvetliť ako samovznietenie. Ešte v roku vraždy však polícia dokázala zaistiť dôkaz o existencii nástražného výbušného systému. Z vraždy boli následne obvinené tri osoby. Dvaja členovia podsvetia a riaditeľ SIS Ivan Lexa.

Najbrutálnejšie vraždy moderného Slovenska: Vrah jedol genitálie s chlebom a horčicou

Prvý skutok, ktorý sa nestal

Áno, správne. Legendárne spojenie skutok sa nestal sa spája práve s vraždou policajta. Nestojí za ním nikto iný, ako Vladimír Mečiar. Ten ešte v roku 2006 v parlamente tvrdil, že Róbert Remiáš bol kriminálnik a že kšeftoval s kradnutými autami a elektronikou.

Taktiež bol presvedčený o tom, že obchodoval aj so zbraňami, bielym mäsom a drogami. „Rozhodnutie je, že skutok sa nestal. To znamená žiadne ovplyvňovanie, objednávanie vraždy nebolo. Rozhodol ten, kto je oprávnený rozhodnúť. Ostatní ste gágaji, táraji a pre mňa prďúsi,“ vyhlásil

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Skutok, ktorý sa nestal, sa stal 29. apríla 1996 približne o 22.00 hodine. Karloveskou, Botanickou a Devínskou ulicou otriasol obrovský výbuch. Do vzduchu vyletelo auto značky BMW, v ktorom Róbert sedel. Príčinou jeho smrti bol šok a nadmerné pôsobenie účinkov ohňa a vysokej teploty. Za výbuch mohlo len 150 až 200 gramov výbušniny. 

Róbertova matka spomínala na to, že policajt chystal útek do zahraničia. Slovensko mal opustiť začiatkom mája, čiže týždeň pred jeho popravou. „Celé mesiace pred jeho smrťou som žila v duševnej triaške. Padal na mňa svet. Doslova ma spútali obavy a strach. Boli to týždne hrôzy, budenia sa zo spánku, čo sa to deje, čo bude. A keď sa to stalo, v tej sekunde zo mňa všetko padlo a cítila som, ako mi puklo srdce,“ opísala chvíle hrôzy. 

zdroj: TASR/Rudolf Bihary

Vražda na objednávku

Z vraždy bol obvinený aj Ivan Lexa, vtedajší riaditeľ SIS. Obvinili ho na základe výpovedí ľudí z podsvetia. Tvrdili, že smrť Remiáša si objednal cez už zosnulého mafiánskeho bossa Miroslava Sýkoru.

V roku 2015 však vyšla kniha, ktorú napísal boss bossov Mikuláš Černák. Písal v nej, že vraždu si objednal Vladimír Mečiar, ktorý má na svedomí aj únos Michala Kováča mladšieho. „Celé podsvetie od Košíc po Bratislavu to vedelo,“ píše sa v knihe. 

Ako sa zo študenta žurnalistiky stal obávaný slovenský mafián. Miroslava Sýkoru dokonca vyhodili zo školy

Mečiar sa rozhodol, že sa pokúsi obhájiť. Neprišiel však s ničím lepším ako je tvrdenie, že prípad vraždy je účelovo spájaný s jeho menom a vládou. Tvrdil, že nevie, kto za vraždou stojí a dôvod na ospravedlnenie sa matke nebohého nenašiel. Celé to zaklincoval obvineniami, že Remiáš bol kriminálnik.

Motív chýbal

Prepojenie medzi Róbertom Remiášom a Ivanom Lexom sa ani po niekoľkých rokoch vyšetrovania nedokázalo. V jednej diskusii Lexa vyhlásil, že SIS nemala žiadny motív, aby Remiášovi ublížila. Zároveň dodal, že by bol rád, keby bolo ukončené vyšetrovanie a aby sa objasnili všetky okolnosti, ktoré súvisia s týmto tragickým úmrtím.

Hovorilo sa, že atentát na bývalého policajta mal slúžiť ako zastrašujúci signál, no Lexa toto tvrdenie vyvrátil tým, že existuje minimálne 50 ďalších ľudí, prostredníctvom ktorých by sa dalo zastrašovať. „Róbert Remiáš bol predovšetkým zlatá sliepka informácií pre SIS,“ vyhlásil Lexa. 

zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Obvinenia bol Lexa zbavený v roku 2006. Ďalší obvinený, Imrich Oláh, bol zavraždený niekoľko mesiacov po tom. Tretiemu obžalovanému, Jozefovi Roháčovi, vymeral súd v máji 2017 doživotný trest za iné mafiánske vraždy. 

Podľa Petra Tótha, bývalého známeho Róberta Remiáša a agenta SIS, bolo obvinenie Ivana Lexu zlým krokom. Vyšetrovateľ Július Šáray vraj zbytočne spájal Remiášovu smrť s únosom Kováča mladšieho, a to v čase, kedy už boli platné slávne Mečiarove amnestie.

Odrezaná hlava

Čo je na celej tejto udalosti zarážajúce? Jednoznačne to, že matka sa o smrti svojho syna dozvedela z rozhlasu. „Náhodou som cez obed počúvala Rádiožurnál,“ spomína. „Na druhý deň v rozhlase povedali, že v Karlovej Vsi vybuchlo auto BMW s neznámym vodičom za volantom. Uviedli, že bol priateľom korunného svedka v únose Michala Kováča mladšieho, že bol vypočúvaný majorom Čížom, ktorého žiadal o ochranu.“

Odrezávanie hláv, či premenenie obete na krmivo pre prasatá. Popravy slovenských mafiánov v 90. rokoch boli brutálne

V správach odznelo úplne všetko, len nie meno šoféra. Na políciu sa matka obete dostavila až 2 dni po tragédii. „Doslova sme sa tam vnútili. Hovorili sme s jedným vyšetrovateľom a ten mi ukázal zlatú retiazku. Patrila Róbertovi… Chcela som syna vidieť, identifikovať ho. Vyšetrovateľ volal na patológiu a lekár, ktorý robil obhliadkupovedal, že mi to neodporúča, lebo hlavu môjho syna už odrezali a poslali do Prahy na expertízu. S jeho telom manipulovali bez nášho súhlasu,“ opisuje najhoršie chvíle života Anna Remiášová.

Aj napriek tomu, že vrah nie je dodnes známy, Anna tento čin stále považuje za politickú vraždu. Až do poslednej chvíle verila, že vraždu sa podarí uzavrieť. „Som nesmierne vďačná vyšetrovateľovi Júliusovi Šárayovi, ktorý zhromaždil toľko faktov a argumentov, že ich bolo možné použiť ako žalobu na súde. Žiaľ, na Slovensku zatiaľ neexistuje spravodlivosť. Je šokujúce, že práve tam, kde má mať občan najväčšiu istotu, žiadna nie je. Obyčajný slušný človek sa u nás nedovolá spravodlivosti. Právo na toleranciu zo strany súdov má len ten, kto na to má.“

zdroj: TASR/Michal Svitok

Facka kvetmi

Aj po smrti Róberta sa jeho matka snažila očistiť jeho meno. Chcela sa osobne stretnúť s Mečiarom, no ten sa jej úspešne vyhýbal. Až do roku 1999 tri roky po vražde zavítal pán premiér a kandidát na prezidenta do obce, v ktorej Róbert vyrastal. Anna si túto príležitosť nemohla nechať ujsť. 

Mečiar nevedel, že medzi množstvom ľudí je aj ukrivdená a stále užialená matka. Tvárou v tvár sa mu postavila až na konci stretnutia. Drobná žena so slzami v očiach mala v tej chvíli obrovskú moc. Kyticou z hrobu svojho syna dala Mečiarovi facku. „Behom pár sekúnd sa z rozžiareného chlapa stala veľká, zbabelá troska. Doslova zamrel, tvár mu spopolavela a v očiach mal veľkú hrôzu a strach,“ opisuje krátky výstup Remiášová. 

Zdroje: szcpv.org, SME, Topky.sk, Parlamentné listy, Aktuality, Pravda, hnonline.sk, TV Noviny

Najnovšie videá

Trendové videá