V Európe svitá na lepšie časy. EMA schválila dlho očakávanú jednodávkovú vakcínu od Johnson&Johnson

  • Európska lieková agentúra dnes schválila vakcínu do spoločnosti Janssen, patriacej do koncernu Johnson&Johnson
  • Vakcína je tak účinná a bezpečná. Európska komisia objednala 400 miliónov dávok vakcín
  • Výroba a distribúcia by meškať nemali. Johnson&Johnson je schopný do konca roka vyrobiť až miliardu vakcín
  • Výhodou vakcíny je, že je jednodávková a môže sa distribuovať a skladovať pri chladničkovej teplote
Virus_Outbreak_New_York_Vaccine_67310-839dce76f1a643ce8924cd8c0c191ce9
SITA/AP, Mark Lennihan
  • Európska lieková agentúra dnes schválila vakcínu do spoločnosti Janssen, patriacej do koncernu Johnson&Johnson
  • Vakcína je tak účinná a bezpečná. Európska komisia objednala 400 miliónov dávok vakcín
  • Výroba a distribúcia by meškať nemali. Johnson&Johnson je schopný do konca roka vyrobiť až miliardu vakcín
  • Výhodou vakcíny je, že je jednodávková a môže sa distribuovať a skladovať pri chladničkovej teplote

Európska lieková agentúra dnes schválila vakcínu do spoločnosti Janssen, patriacej do koncernu Johnson&Johnson. Vakcína je tak účinná a bezpečná. 

Nie Spuntik V, ale Johnson&Johnson zmení boj s pandémiou. Výrobca je schopný vyrobiť až miliardu dávok tento rok

Rozhodnutie Európskej liekovej agentúry potvrdila aj Európska komisia, ktorá je udelila formálnu registráciu pre podmienečné použitie. 

Objednaných máme 400 miliónov dávok 

Vakcína od spoločnosti Janssen je tak štvrtou registrovanou vakcínou v Európskej únii. Registrované sú aj vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Tri vakcíny proti koronavírusu podstupujú takzvané rolling review (priebežné hodnotenie), ktoré je prvým krokom k registrácii. V pribežnom hodnotení sú vakcíny Novavax, CureVac a Sputnik V.

Vakcína od Johnson&Johnson môže byť v boji proti koronavírusu kľúčová. Americké média ju označujú za gamechanger – teda niečo, čo zmení náš doterajší boj proti pandémii. Jej výhodou je, že je jednodávková a môže sa distribuovať a skladovať pri chladničkovej teplote.

zdroj: SITA/AP, Jessica Hill

Európska komisia objednala 400 miliónov dávok vakcíny, čo by vystačilo na zaočkovanie celej dospelej populácie Európskej únie. Prvých 200 miliónov dávok by mala spoločnosť dodať ešte tento rok. 

Vakcína podľa údajov z testov tretej klinickej fázy síce vykázala nižšiu účinnosť ako Pfizer alebo Moderna, ale vyššiu ako AstraZeneca. Účinnosť sa líšila podľa rozšírení variantov. Napríklad v USA dosiahla 72 %, v Latinskej Amerike 66 % a 57 % v Južnej Afrike. Priemerná účinnosť tak predstavuje 66 %. Vakcína je taktiež na 85 % účinná pri prevencii súvisiacich závažných chorôb. Na 100 % je účinná pri prevencii hospitalizácií a úmrtí.

Dodávky vakcín by meškať nemali 

Spoločnosť J&J na rozdiel od Pfizeru/BioNTechu, Moderny a AstraZeneca neavizovala žiadne meškanie, naopak, v USA sa jej podarilo dohodnúť na rozšírení výroby u tradičného konkurenta, producenta liekov Merck.

„Časový harmonogram výroby nám v roku 2021 umožní splniť naše záväzky v oblasti dodávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. V prípade vydania rozhodnutia o podmienečnej registrácii očakávame, že do Európskej únie začneme dodávať dávky očkovacích látok v druhom štvrťroku 2021, ako to vyplýva z našich zmluvných záväzkov,“ uviedla pre Startitup.sk Júlia Hurná z pobočky spoločnosti Janssen na Slovensku ešte pred schválením vakcíny.

Používať sa môže vo veľkých očkovacích centrách 

Vakcína sa môže podávať vo veľkých očkovacích centrách, a to vďaka jej jednoduchému skladovaniu. Očkovaciu látku možno skladovať tri mesiace pri normálnej chladničkovej teplote. Takýto spôsob skladovania je na logistiku a distribúciu oveľa menej náročný ako pri vakcínach od Pfizeru a Moderny, ktoré musia byť uskladnené pri ultrachladných teplotách v mraziacich boxoch. Obe vakcíny po rozmrazení môžu byť v chladničkovej teplote len veľmi krátku dobu.

Riaditeľ STRATPOLu: Rusko politizuje Sputnik V na úkor životov vlastného obyvateľstva (ROZHOVOR)

Spoločnosť už dopredu pracovala na globálnej sieti, do ktorej sú v rámci plánovej výroby vakcíny zapojené viaceré výrobné závody v rôznych krajinách. „Naše súčasné výrobné plány nám umožňujú do konca roku 2021 zvýšiť výrobu až na miliardu dávok ročne. Po vydaní rozhodnutia o registrácii vakcíny proti ochoreniu COVID-19 očakávame, že v druhom štvrťroku 2021 začneme napĺňať náš záväzok dodať do Európskej únie 200 miliónov dávok,“ vysvetlila Hurná.

Zdroj: EMA

Najnovšie videá

Trendové videá