Dorota Nvotová odkazuje z Maldív: Za šírenie mutácií nemôžu cestovatelia, ale sebeckí chrapúni, čo nedodržiavajú opatrenia
- Ak nedodržiavaš opatrenia, môžeš sa nakaziť aj v električke alebo v obchode
- Samotné cestovanie nie je nebezpečné, nedodržiavanie opatrení áno, pripomína cestovateľka
- Ak nedodržiavaš opatrenia, môžeš sa nakaziť aj v električke alebo v obchode
- Samotné cestovanie nie je nebezpečné, nedodržiavanie opatrení áno, pripomína cestovateľka
Cestovateľka a majiteľka cestovnej kancelárie Dorota Nvotová nahrala na Instagram video, v ktorom si podala všetkých ľudí, ktorí hejtujú cestovateľov. Poukázala totiž na to, že samotné cestovanie nie je problém. A už vôbec nie na Maldivy.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„Chápem, že na Slovensku je situácia ťažká a niekomu sa bridí, že nemôže ísť za babkou do Považskej Bystrice, ale niekto si môže ísť napríklad na Maldivy,“ hovorí Nvotová s tým, že chce vysvetliť, ako to je.
„Nie je to tak, že cestovatelia ohrozujú niekoho. Nezodpovední cestovatelia ohrozujú. Teda tí, ktorí sa vrátia, majú ísť pekne na dva týždne do karantény. A po negatívnom teste sa môžu vrátiť do života. Tí, ktorí to nedodržujú, sú jednoducho sebeckí chrapúni, ktorí sa rozhodli ohrozovať svoje okolie a takí sebeckí chrapúni sú aj v električkách, čo si dajú rúško pod nos,“ vysvetľuje Nvotová.
Maldivy tvorí sústava ostrovov, niektoré sú úplne uzavreté a niektoré nie, podľa toho, akú mieru rizika sú ochotné znášať. Po príchode do krajiny ťa čaká PCR test a ten istý proces nasleduje aj pri ceste naspäť, Maldivám teda záleží na tom, aby z krajiny neodchádzali nakazení ľudia.
Každý ostrov navyše tvorí takú samostatnú karanténu, týka sa to najmä lokálnych ostrovov, ktoré sú autentickejšie. „Maldivy totiž nie sú o rezortoch a Kočneroch,“ pripomína Dorota Nvotová.
Od januára za dovolenkami do exotiky odletelo približne 30-tisíc ľudí. Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr však uvádza, že zájazd je jedným z najbezpečnejších variantov cestovania v koronakríze.
Cibulkovej Maldivy aj Kolumbia
Najviac cestovali do Emirátov, na Maldivy, Zanzibar, do Dominikánskej republiky a Egyptu. Podľa aktuálnych štatistík bolo za tieto mesiace na Slovensko importovaných 35 prípadov koronavírusu.
Z toho v prípade troch ide o import z krajín, ktoré nie sú bežnou dovolenkovou destináciou, ako je Kolumbia, Saudská Arábia či Alžírsko. Do týchto krajín Slováci necestovali s cestovkami. V prepočte tieto čísla predstavujú 0,001 %, čo je hlboko pod slovenským priemerom. Informovala o tom Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA), uvádza SITA.
Cestovanie predstavuje riziko najmä pri šírení juhoafrického variantu koronavírusu, ktorý je odolný voči získanej imunite z prekonaného ochorenia COVID-19 a tiež voči niektorým vakcínam. Juhoafrický variant sa potvrdil napríklad u 23-ročnej ženy z Banskej Bystrice. Tá s novým variantom pricestovala na Slovensko zo Zanzibaru. Po tom, čo laboratórium odhalilo chybu v priradení vzoriek k menám, sa zistilo, že všetci dotyční cestovali.
„Po následnej oprave sme zistili juhoafrickú mutáciu u iných šiestich ľudí a u týchto sa naozaj u všetkých potvrdila taktiež cestovateľská anamnéza. Všetci sa vrátili z krajín mimo Európy – z Tanzánie, zo Zanzibaru, alebo z Turecka. Je to v podstate dobrá správa, pretože okolnosť, ktorú sme uviedli najskôr a teda, že mutácia sa prejavila u ľudí, ktorí necestovali, by znamenala nekontrolované šírenie vírusu,” vysvetľuje virológ z Biomedicínskeho centra SAV Boris Klempa.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie