VEĽKÝ ÚSPECH: Slovenskí farmaceuti dokážu vyrobiť liek potrebný na liečbu koronavírusu
- Dexametazón je podľa odborníkov jedným z liekov, ktoré sú vhodné počas liečby koronavírusu
- Používa sa pri liečbe astmy, chronickej obštrukčnej choroby pľúc a s inými liekmi na tuberkulózu
- Liek je v poslednom období nedostatkový
- Dexametazón je podľa odborníkov jedným z liekov, ktoré sú vhodné počas liečby koronavírusu
- Používa sa pri liečbe astmy, chronickej obštrukčnej choroby pľúc a s inými liekmi na tuberkulózu
- Liek je v poslednom období nedostatkový
Nakazených koronavírusom je každý deň viac a lieky, ktoré pomáhajú pri liečbe tohto ochorenia sú často nedostupné. Týka sa to aj lieku s názvom Dexametazón. Na Slovensku však existujú farmaceuti, ktorí tento nedostatkový tovar dokážu vyrobiť.
Tento liek nie je nedostupný iba na Slovensku, ale v celej Európe. Farmaceuti z komárňanskej nemocničnej lekárne dokážu tieto zázračné kapsule vyrobiť v priebehu niekoľkých minút. Za jeden deň sa im podarí vyrobiť približne 600 tabliet s obsahom dexametazónu.
Komárňanskí farmaceuti dokážu pomôcť pacientom z celého Slovenska, pretože postup, pomocou ktorého kapsule tvoria, sprístupnia viacerým nemocničným lekárňam.
Výroba čapíkov
„Neuveriteľne veľa liekov chýba. Keďže vypadli dexametazónové injekcie, začali sme pripravovať pre nie až tak kriticky chorých pacientov dexametazónové kapsule s obsahom štyroch, šiestich a ôsmich miligramov,“ priblížila pre Rádiožurnál na Rádiu Slovensko Hajnalka Komjáthy, vedúca nemocničnej lekárne v Komárne.
Liek sa už roky využíva pri liečbe nádorových ochorení a je viazaný na lekársky predpis. Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej však v slovenských lekárňach dlhodobo chýba. „Keďže dexametazón je vo forme bežných tabliet na Slovensku momentálne nedostupný, lekáreň môže vyrobiť čapíky. Surovina dexametazónu na výrobu čapíkov je pre lekárne dostupná,“ vysvetlila.
Výroba liekov by mala byť normálnou činnosťou v každej lekárni, no v dnešných dňoch sa jej venuje len 10 % slovenských prevádzok. Keby sa výrobe liekov venovali viaceré lekárne, nemuseli by sme riešiť nedostatok mnohých liekov.
„Je pravda, že sa nevyrábajú v každej lekárni, nie každá má totiž na to priestor. Novšia generácia lekárov už ustúpila od predpisovania individuálne pripravovaných liekov, no je fajn, že sa k tomu vraciame,“ povedal pre RTVS prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Zdroj: RTVS.sk