Zavádzajúcu reportáž RTVS o úmrtí po podaní vakcíny rieši aj polícia. Je plná špekulácií a unáhlených záverov
- Polícia sa odvoláva na titulok, ktorý si mohli čitatelia spravodajstva RTVS prečítať minulý piatok
- Za príčinu smrti označil vakcináciu otec zosnulej, no problémom je spracovanie reportáže
- Polícia sa odvoláva na titulok, ktorý si mohli čitatelia spravodajstva RTVS prečítať minulý piatok
- Za príčinu smrti označil vakcináciu otec zosnulej, no problémom je spracovanie reportáže
Titulok reportáže o úmrtí ženy po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 bol zavádzajúci. Uviedla to polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti. Odvoláva sa pritom na titulok, ktorý si mohli diváci Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) prečítať minulý piatok.
Žena poskytla médiu rozhovor pred pár týždňami, bezprostredne po očkovaní vakcínou AstraZeneca. V rozhovore opisovala vedľajšie účinky, dva týždne po očkovaní zomrela. V poslednej reportáži sa vyjadroval otec zosnulej, podľa ktorého môže za smrť jeho dcéry podanie očkovacej látky.
Problémová reportáž
„Titulok reportáže priamo spájal úmrtie ženy a podanie očkovacej látky. Iste, to, že k úmrtiu došlo po vakcinácii, je faktom z hľadiska časovej následnosti udalostí. Publikum sa však na tento titulok nebude pozerať na základe časovej osi, ale priamo si spojí vakcináciu a smrť do jedného vzorca príčiny a následku,“ vysvetlila polícia.
Ďalej dodáva, že to, že za následok smrti svojej dcéry označil vakcináciu jej otec, nie je nič prekvapujúce. Ide o pozostalého rodiča, ktorý prežíva najhoršie obdobie svojho života. „Hlavným problémom nie je jeho vyjadrenie, ale spracovanie reportáže,“ tvrdí polícia.
Nie je isté, či ide o hoax
Zdôraznila, že pitva, ktorá určí príčinu smrti mladej ženy a možný súvis s podaním vakcinácie, ešte nebola vykonaná. „Aj keď toto tvrdenie zaznelo v reportáži, na publikum nebude mať žiadny účinok. Diváci si z reportáže odniesli iba tieto kľúčové slová ,úmrtie po očkovaní,“ uviedla polícia.
Keďže doposiaľ nebola vykonaná pitva, policajný zbor nemôže k predmetnej reportáži zaujať postoj hoax-pravda, a teda označiť ju za hoax alebo za pravdu. „Ak pitva v akomkoľvek prípade potvrdí spojitosť s podaním očkovacej látky, je legitímne o tejto skutočnosti informovať verejnosť prostredníctvom médií. Bez výsledkov pitvy zostáva priestor na špekulácie a unáhlené názory,“ dodala polícia.
Zle nastavená reportáž
Za reportážou stoja Miroslava Ščobíková a Martina Beňačková. Príspevok sa venuje 38-ročnej učiteľke Antónii, ktorá zomrela dva týždne po očkovaní vakcínou AstraZeneca. Redaktorka síce povedala, že súvislosť medzi očkovaním a úmrtím nie je potvrdená, no reportáž na diváka pôsobí tak, že za úmrtie mladej ženy môže práve vakcína. V správach bola reportáž nazvaná „Úmrtie po očkovaní aj na Slovensku“.
RTVS oslovila učiteľku aj krátko po očkovaní. Tvrdila, že približne 30 ľudí malo vedľajšie účinky. Išlo najmä o bolesti hlavy, triašku, zvýšenú teplotu a bolesť ruky. Tá istá citácia bola uvedená aj v marcovej reportáži, kde sa riešilo už úmrtie učiteľky. Moderátorky však zabudli dodať, že ide o vedľajšie účinky, ktoré sa objavili u viacerých osôb. RTVS tak zneužila a zmanipulovala výpoveď pani Antónie, čím do sveta vydala poplašnú správu, ktorej cieľom bolo spochybniť očkovanie vakcínou AstraZeneca.
Zdroj: SITA