Denne prispievame k ekologickej katastrofe. Respirátory sú horšie ako PET fľaše

  • Respirátory sa na rozdiel od PET fliaš nedajú recyklovať
  • Plasty sa vo voľnej prírode rozložia za stovky rokov, podobne to bude aj s rúškami a respirátormi
plasty
Unsplash/@gelidon, @joppien
  • Respirátory sa na rozdiel od PET fliaš nedajú recyklovať
  • Plasty sa vo voľnej prírode rozložia za stovky rokov, podobne to bude aj s rúškami a respirátormi

Pandémia nového koronavírusu si vyžiadala daň na tisíckach životov. Negatívny dopad však má aj na životné prostredie. Za jeden mesiac na celom svete spotrebujeme viac ako 129 miliárd respirátorov.

Nosenie a ich následná likvidácia je témou, ktorá momentálne zamestnáva environmentalistov po celej planéte. Na rozdiel od PET fliaš sa nedajú totiž recyklovať. Informoval o to portál CNN Prima News.

Aktuálne je povinnosť nosiť respirátor FFP2 v priestoroch všetkých interiérov. Rúško a ani dve naraz nepostačujú. Nariadenie definuje vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest. Aj na Slovensku tak denne pribúdajú desiatky použitých respirátorov.

Nerozložia sa stovky rokov

Environmentalisti varujú, že odpad, do ktorého zahŕňame aj použité rúška a respirátory, je obrovskou hrozbou pre podmorský svet. Existujú odhady, ktoré hovoria, že ak budeme pokračovať dnešným tempom, do roku 2050 bude v oceánoch plávať viac plastového odpadu ako rýb.

Tento závažný problém sa netýka len podmorského sveta. Upozornil na to portál CNN Prima News. Štandardné rúška a respirátory nie sú rozložiteľné a vydržia tak stovky rokov.

Pre portál Matěj Buzgó, riaditeľ technologickej spoločnosti Inocure, povedal, že gumičky sú z polyméru a časť okolo nosového drôtiku tiež nie je úplne rozložiteľná.

Respirátor FFP2 sa skladá aj z povrchovej netkanej textílie, ktorá je doplnená filtračnou membránou. „Celá prostredná časť respirátora je vyrobená z polypropylénu, ktorý tiež nie je celkom rozložiteľný,“ dodal.

zdroj: AP/TASR Ajit Solanki

PET fľaše sú takisto postrachom životného prostredia, no nie až takým ako respirátory. Štvrtina plastových fliaš sa bežne recykluje. O rúškach a respirátoroch sa to veľmi povedať nedá. Plasty sa vo voľnej prírode rozložia za stovky rokov a podobne to bude trvať aj respirátorom.

Najviac osem hodín

Ak nebudú správne zlikvidované, môžu zhoršiť ekologickú krízu. Respirátor vyhodený na ulicu si s najväčšou pravdepodobnosťou nájde cestu a dostane sa do riek, v iných krajinách do morí a oceánov. Podľa portálu Waste free oceans sa postupom času rozpadnú na mikroplasty, ktoré zrejme pohltia ryby a iné morské živočíchy.

Respirátory sú jednorazové pomôcky. FFP2 by sme mali v bežných podmienkach používať najviac osem hodín. Znovu použiteľné respirátory bývajú označené písmenom R, čiže napríklad FFP2 R. ÚVZ vo všeobecnosti neodporúča do respirátora vtierať dezinfekciu, prať ho, vyvárať či piecť v rúre alebo mikrovlnke. 

„Bonzovačka“ začala. Zákazníčku vykázali z obchodu, nemala správny respirátor. Chceli volať políciu

Podľa TASR okrem narušenia integrity respirátora hrozia aj ďalšie bezpečnostné riziká, a to najmä v prípade vloženia respirátora s kovovými časťami do mikrovlnnej rúry.

„Pre širokú verejnosť sa skôr než dezinfekcia s pomocou rozličných prípravkov či žiarení odporúča radšej nechať respirátor voľne a riadne vyschnúť v kontrolovanom prostredí. Kombináciou dostatočného časového rozostupu medzi použitiami a vhodného uskladnenia sa vírus na respirátoroch deaktivuje aj bez použitia dezinfekcie,“ zdôraznil ÚVZ.

Použité rúška či respirátory je potrené dať do plastovej tašky, vreca a pevne uzavrieť. Vrece alebo tašku vyhodiť do kontajnera na zmesový komunálny odpad. Použité rúška či respirátory v žiadnom prípade nedávaj do triedeného odpadu.

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 24. marca 2021.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: CNN Prima News, TASR, Waste free oceans

Najnovšie videá

Trendové videá