Na mäsku si nepochutia. Toto je prvá vegánska nemocnica na svete. Aj týmto konceptom chcú bojovať proti pandémiám
- Pacienti si pochutia na vegánskych croissantoch, hamburgeroch, biftekoch aj hranolkách
- Nemocnica vraví, že servírovanie živočíšnych produktov by bolo rovnaké, ako keby im ponúkali cigarety
- Pacienti si pochutia na vegánskych croissantoch, hamburgeroch, biftekoch aj hranolkách
- Nemocnica vraví, že servírovanie živočíšnych produktov by bolo rovnaké, ako keby im ponúkali cigarety
Nemocnica Hayek Hospital v libanonskom Bejrúte je prvou nemocnicou na svete, ktorá svojim pacientom podáva čisto rastlinnú stravu. V ich jedálničku nenájdeš nielen mäso, ale ani mliečne výrobky či vajcia. Všetky živočíšne jedlá od marca nahradili širokým spektrom lahôdok na rastlinnej báze.
„Našich pacientov prebúdzajúcich sa po operácii nebude vítať šunka, syr, mlieko a vajíčka… Jedlo, ktoré môže byť príčinou ich zdravotných problémov. Veríme, že teraz je ten správny čas sa zaoberať hlavnou príčinou chorôb a pandémií a nielen liečiť príznaky,“ uviedli na svojom Instagrame.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Iba na rastlinnej báze
Nemocnica Hayek sa stala tak prvou nemocnicou na svete, ktorá funguje iba na rastlinnej strave. Nemocnica sa nachádza v hlavnom meste Libanonu a po „prechodnej fáze“, v ktorej sa pacientom postupne zavádzalo do jedálnička viac jedál rastlinného pôvodu, vylepšila svoje celé menu.
Pacienti si tak pochutia na vegánskych croissantoch, hamburgeroch, biftekoch, hranolkách, ale aj na množstve vegánskych tradičných libanonských jedál, ako je šiš barak, sendviče so „syrom“ labneh a shawarma. „Počas prechodného obdobia dostali pacienti na výber. Zvoliť si mohli vegánsku aj nevegánsku stravu. Teraz chcú vzdelávať a povzbudzovať ľudí k tomu, aby jedli pokrmy, ktoré nebudú pozostávať zo živočíšnych zložiek,“ píše portál Vegan food and living.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Podľa nich je živočíšna strava problém, ktorý nechce nikto vidieť. V ich oficiálnom stanovisku sa uvádza, že servírovanie živočíšnych produktov a jedál pacientom by bolo rovnaké, ako keby im ponúkali cigarety. Spracované mäsové výrobky organizácia WHO totiž zaradila do rovnakej karcinogénnej skupiny. „Máme morálnu zodpovednosť konať tak, aby naše presvedčenie bolo v súlade s našimi činmi,” dodalo vedenie nemocnice v stanovisku.
Pacienti v tejto pokrokovej nemocnici si tak namiesto živočíšnych jedál môžu po novom vychutnávať pestré, čisto rastlinné jedlá.
Prospešná pre planétu
Opierajú sa aj o štúdiu Oxfordskej univerzity. Kde sa píše, že rastlinná strava nie je prospešná iba pre naše zdravie, ale aj pre planétu. Štúdia zistila, že zdravé rastlinné potraviny sú takmer vždy spojené s menšou uhlíkovou stopou. Skúmali ochorenia ako cukrovka, zápal pľúc či problémy s kĺbmi.
Zistili, že tí, ktorí pravidelne konzumujú nespracované červené mäso a spracované mäso, mali vyššie riziko vzniku napríklad ischemickej choroby srdca. Často sa vyskytovala aj divertikulárna choroba hrubého čreva, ktorá je jednou z chorôb spôsobených nevhodným stravovaním a životným štýlom.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Hayek Hospital, Vegan food and living, Bmcmedicine