Zdravotníkom neverili, že sa koronavírusom nakazili v práci. Štát konečne zakročil
- Znie to absurdne, no mnohí z v práci nakazených zdravotníkov sa nevedia dovolať pandemickej PN-ky
- Zmena by mala nastať už začiatkom apríla, nový návrh zákona smeruje na prerokovanie
- Znie to absurdne, no mnohí z v práci nakazených zdravotníkov sa nevedia dovolať pandemickej PN-ky
- Zmena by mala nastať už začiatkom apríla, nový návrh zákona smeruje na prerokovanie
Zdravotníci, ktorí sa nakazili počas výkonu práce, by sa čoskoro mali aj na Slovensku dovolať spravodlivej PN. Návrh zákona by mal prerokovať parlament už 30. marca. Či nedávne pozastavenie rokovania parlamentu pre koaličnú krízu neovplyvní tento časový harmonogram, nie je známe.
PN áno, odškodné nie
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo pozmeňujúci návrh spresňujúci znenie zákona o sociálnom poistení. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa rezortu práce a sociálnych vecí Michaela Slivková Kirňaková, rezort pripravil návrh na základe žiadosti ministerstva zdravotníctva.
Slovenskí zdravotníci majú totiž podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského čoraz väčší problém s priznaním COVIDovej PN po infikovaní sa v práci. Návrh bude predložený na aktuálnej schôdzi NR SR, predpokladaný termín je v utorok 30. marca. Jeho znenie podľa Slivkovej Kirňakovej odsúhlasili všetky štyri koaličné strany.
„Každý zdravotník, ktorý sa nakazí v práci, má, okrem pandemickej PN-ky, nárok aj na úrazový COVID príplatok,“ doplnila hovorkyňa rezortu práce. Na štvrtkovom tlačovom brífingu však prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár konštatoval, že úrazový príplatok nie je riešením, ktoré od legislatívy očakávali.
Lekári žiadajú nastaviť legislatívu tak, aby zdravotníkom, ktorí počas pandémie ochoreli na COVID-19, Sociálna poisťovňa vyplácala 100 % kompenzáciu pracovnej neschopnosti, ako je to napríklad pri ozbrojených zložkách.
Ako Visolajský uviedol na štvrtkovom brífingu, problém s priznaním COVIDovej PN pre zdravotníkov spočíva v tom, že sa Sociálna poisťovňa aktívne dožaduje potvrdenia od vedenia nemocnice, že sa zdravotník skutočne nakazil v práci, aby mohla takúto PN vyplatiť. Riaditelia nemocníc však čoraz častejšie takéto potvrdenie odmietajú vydať.
Lekári vyzvali vládu a parlament, aby zo zákona vypustili nezmyselné vystavovanie potvrdenia a povinnosť preukazovania toho, že sa zdravotník nakazil COVIDom pri svojej práci. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová uviedla, že problémy pri preplácaní pandemickej PN v niektorých prípadoch rezort eviduje. Problematiku už v spolupráci s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny aktívne riešili.
Nespravodlivosť aj fyzické útoky
Podľa lekára Visolajského má v tomto smere aktuálny šéf rezortu pravdu len z časti.
„V Európe naozaj nikto nepochybuje, že zdravotník sa môže infikovať hlavne v práci, nikto okrem slovenského Ministerstva zdravotníctva. Vedenie najväčšej nemocnice – Univerzitnej nemocnice v Bratislave pred pár dňami na plné ústa povedalo, že neuznali ani jednu jedinú žiadosť o potvrdenie, že sa personál infikoval na COVID-19 pri svojej práci, napriek tomu, že pracovali s COVID 19 pacientmi.“
Slovenská komora zdravotníckych záchranárov taktiež upozorňuje, že zdravotníci sa v praxi čoraz častejšie stretávajú aj s fyzickými útokmi. „Niekto si zavolá záchranku a my sa snažíme v čo najkratšom možnom čase dostať tam, kde je potrebná naša pomoc. Po príchode na miesto na nás zaútočia.“
Ide podľa nich o nepochopiteľnú situáciu, ktorá je však realitou ostatných dní. „Počas výkonu služby nedávno surovo napadli dve naše kolegyne, na jednu z nich zaútočil vyše 100-kilový chlap. Deň predtým dostal lekár záchranky päsťou do brucha.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: SITA, Startitup, Slovenská komora zdravotníckych záchranárov